جمعه ۷ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: نخستین نماز جمعه شهریور ماه ۹۳ در تهران به امامت حجت‌الاسلام صدیقی برگزار شد.

صدیقی حجت‌الاسلام

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با تبریک هفته دولت به رئیس‌جمهور و وزرای دولت تصریح کرد: می‌خواهم از کارها و مواضع روشن این دولت در مورد حماس،‌ سوریه‌ و زیاده‌خواهی‌های دنیای سلطه که در راس آن‌ها آمریکای جهانخوار قرار دارد، تقدیر و تشکر کنم. ما از وزیر بهداشت و درمان و دولت محترم برای طرح سلامت نیز تقدیر و تشکر می‌کنیم.

وی با اشاره به فرمایشات رهبری خطاب به دولت گفت: تذکرات رهبری یک منشور کامل اقتصادی و سیاسی بود. دولتی که نتواند از این صحبت‌ها استفاده کند از بین می‌رود. من چند نکته از صحبت‌های رهبری را دوباره متذکر می‌شوم که امیدوارم دلسوزی تلقی شود و خدا را شاهد می‌گیرم که در هیچ دولتی حاضر به شکستش نبوده‌ایم حتی دولت قبلی که در آخر کارش جزو منتقدان جدی‌اش به حساب می‌آمدیم، چرا که شکست دولت، شکست فرد نیست و در اصل ملت زیان می‌بیند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در ادامه گفت: برای ما افتخار این است که دولت‌ها اجازه کارشان را از مقام معظم رهبری می‌گیرند. ما رأی ملت را با نظر ولایت مشروع می‌دانیم، در عین حال اگر دولت دچار تزلزل و بدبختی شود خوشحال نمی‌شویم؛ چرا که ما دوست داریم قوای اسلامی‌ در تراز حکومت امیرالمومنین داشته باشیم که اگر همین‌ امروز امام زمان ظهور کردند بتوانیم بگوییم وزرای متدینی داریم که می‌توانند به حکومت ایشان کمک کنند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به آحاد مردم جامعه تاکید کرد: به تعبیر امام (ره) این مردم پابرهنه جنوب شهری، بسیجی، جبهه رفته و ... که به اشرافیت وابستگی ندارند شانه‌هایشان زیر گرانی‌ها سنگین شده است و نابسامانی‌های فرهنگی و فساد اداری و فسادهای دیگر خون به جگرشان کرده است. این افراد همان‌هایی هستند که 36 سال است با همه مشکلات همچنان مقاومت کرده و صحنه را خالی نکرده‌اند. خدمت به این مردم و رفع مشکلات آن‌ها باید در راس نگرانی‌های دولت باشد.

صدیقی با بیان این‌که باید از دوقطبی شدن پرهیز کرد، تصریح کرد: همان‌طور که حضرت آقا گفتند باید از دوقطبی شدن پرهیز کرد. فتنه بدعت هنجارشکنی را ایجاد کرد و با اختلاف مردم را به جان هم انداخت که یکی از آثار شومش دوقطبی شدن بود. این‌که دولت نتواند انسجام ملی را نگه دارد خیلی جای نگرانی دارد. گروهی این طرفی و گروهی آن طرفی، حتی این نوع اختلافات به خانه‌های مردم نیز کشیده شده بود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دولت باید مثل دولت شهید رجایی باشد. در چارچوب قانون و نظر ولی فقیه باشد. خاطرمان هست که برخی از دولت‌ها با اتکا به اقتصاد غربی شعارهایی دادند و موفق نشدند بعد از آن دولتی لیبرال دموکراسی بر سر کار آمد که تنها به توسعه سیاسی فکر می‌کرد و هنجارهای دینی را کم‌رنگ می‌کرد، او هم دوام نیاورد و در ادامه او تجربه دولتی که قانونمدار نبود را داشتیم.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران همچنین افزود: دولت باید هم به اقتصاد ملی فکر کند و هم اخلاق حلال‌خوری، ازدواج جوانان، توجه به مسائل فرهنگی و ... را گسترش دهد. باید در گود باشد و به مردم خدمت کند. یکی از خطوط قرمز فاصله گرفتن از اهل فتنه است. این مسئله‌ای است که رهبری از اول نیز گفته‌اند.

وی با اشاره به استیضاح اخیر وزیر علوم دولت گفت: مسئله استیضاح پیام واضحی داشت که امیدواریم دولت آن را درک کرده باشد. دانشگاه باید فرهنگ‌مدار و دین‌مدار باشد. دانشگاه، باشگاه سیاسی نیست، لذا وزیری باید بر سر کار بیاید که ولایت‌مدار و فرهنگی باشد تا خانواده‌ها از فرزندانشان نگران نباشند.

صدیقی در ادامه تصریح کرد: یک‌چهارم فرصت دولت سپری شده است. همه منتظرند تا قدم‌های جدی‌تری در اقتصاد ببینند. همچنین در شأن این دولت نیست که رتبه علمی کشور نزول پیدا کند. امیدواریم با انتخاب وزیری که عهده‌دار این جهاد باشد برای همه شادی حاصل شود.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از عراق ابراز عقیده کرد: با حمایت معنوی شما ارکان دولت عراق که به تازگی تشکیل شده از این وضعیت خارج می‌شود. دعا کنید که شیعیان عراق از این سختی بیرون بیایند. من همچنین پیروزی حماس را به مقاومت لبنان، سوریه، عراق و حماس تبریک می‌گویم. این پیروزی یک ورق سنگین به پرونده اسرائیل کودک‌کش اضافه کرده است. اینکه رهبر حماس از ایران و رهبر ایران تشکر می‌کند به دلیل همدلی شما با آنان بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران با تاکید بر رعایت تقوا و حمد الهی گفت: تقوا موجب سهولت زندگی می‌شود و کلید درهای بسته است. خداوند هر جا که بندگانش ندانند به او کمک می‌کند. حمد نیز به تعبیر حضرت امیر کلید راه خداست. حقیقت حمد مخصوص ذات خداست. حمد به صفات جمیل اختیاری حق‌تعالی اختصاص می‌یابد. شکر یکی از مصداق‌های حمد است.

خطیب این هفته نماز جمعه همچنین با اشاره به دهه کرامت گفت: دهه کرامت آغاز چله‌ای برای صاحب‌دلان است که دلشان برای دیدار جمال یار پر می‌زند. این چله برای اهل خدا یک فرصت خودسازی محسوب می‌شود خصوصاً شب‌ها، معراج در شب صورت می‌گیرد.

کد خبر 270313

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دین و اندیشه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha