رئیس مجمع تشخیص مصلحت با بیان اینکه، تعصب‌های جاهلانه بلای همیشگی در مسیر حرکت‌های علمی است، گفت: نباید بگذاریم تندروهای داخلی و منطقه‌ای چهره انقلاب اسلامی و انقلاب را در دنیا خشن جلوه دهند

هاشمی رفسنجانی

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، مسئولین امور دانشجویی، بورس‌ها و مدارس خارج از کشور وزارت امور خارجه، کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در حیدر آباد هند و جمعی از دانشجویان ایران در دانشگاه‌های شبه قاره هند با آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی دیدار کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به سابقه علمی، فرهنگی و تمدنی ایرانیان و گستردگی کار دانشگاه جندی شاپور برای تقویت علوم و پناه دادن به علمای دیگر ملت‌ها در تاریخ اشاره کرد و گفت: جوانان دانشجو، سفیران علمی و فرهنگی مردم ایران در کشورهای مختلف جهان هستند و موفقیت آنان باعث افتخار ایرانیان است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با بیان ویژگی‌های فرهنگی هندوستان و یادآوری سفر آقای دکتر روحانی به نمایندگی از دولت سازندگی جهت بررسی شرایط همکاری‌های دانش و تکنولوژی فضایی، علمی و دانشگاهی ایران و هند، افزود: مبادلات دانشجو همیشه برای جمهوری اسلامی اولویت داشت و هند یکی از کشورها بود و هنوز هم می‌تواند باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، حرکت جهانی به سوی علم را جزو بدیهیات افکار اسلامی خواند و گفت: 1400 سال پیش در جزیره‌العرب بی‌سواد، دینی آمد که دانش و قلم سرلوحه دستورات آن به انسان‌ها بود.

هاشمی رفسنجانی،5 آیه اول سوره علق را تابلوی افتخار و «براعت استهلال » اسلام در نگاه به دانش دانست و اظهارکرد: نزول این آیه در آغاز بعثت که مردم گرفتار عصر جاهلیت بودند، شاخصی برای معجزه علمی قرآن است.

وی با تشریح نگاه پیامبر اسلام(ص) و ائمه معصوم (ع) و یادآوری جلسات و مناظرات علمی امام علی(ع) با بزرگان علمی مشرکین که گاهی ادب و نزاکت را رعایت نمی‌کردند، آیات قرآن را محور برنامه‌های اسلامی خواند که می‌فرماید حرف‌های دیگران را بشنوید و بهترین‌ها را انتخاب کنید.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری دوران ترجمه و تحقیق در دانشگاه جندی شاپور که منتج به خلق تمدن بزرگ اسلامی شد، گفت: توجه به دانش و دستاوردهای علمی، سوغات جنگ‌های صلیبی برای اروپاییانی بود که در چاه جهالت قرون وسطی غرق بودند.

هاشمی رفسنجانی، تعصب‌های جاهلانه را بلای همیشگی در مسیر حرکت‌های علمی دانست و افزود: نباید بگذاریم گروه‌های تندروی داخلی و منطقه‌ای، چهره انقلاب اسلامی و اسلام را در دنیا خشن جلوه دهند که امیدواریم غلبه تفکرات آزادمنشانه و طرفدار تعاملات جهانی ادامه داشته باشد.

وی مکتب اهل بیت(ع) را سند افتخار ایرانیان برای معرفی به جهانیان خواند و گفت: باید جوانان شیعه ایرانی با اتخاذ شیوه‌های منطقی در دریای یک میلیارد و 700 میلیونی مسلمانان بدرخشند.

در آغاز این دیدار حجت الاسلام والمسلمین اشرفی اصفهانی گزارشی از سفر خویش برای شرکت در مراسم سالگرد حضرت امام (ره) در چند شهر هند و سرکنسول جمهوری اسلامی در حیدرآباد، گزارشی از دانشجویان ایرانی در شبه قاره هند ارایه کردند.

همچنین احمد اسدی، نماینده گروهی از دانشجویان ایرانی در شبه قاره هند، اسماعیل شاهسوند، دانشجوی دکترای حقوق تجارت بین‌الملل دانشگاه پنجاب و مهدی اصل زعیم، دانشجوی دکترای جامعه شناسی دانشگاه عثمانیه، به بیان دیدگاه‌های خویش در خصوص جایگاه علمی ایران اسلامی در تاریخ و مشکلات دانشجویان شبه قاره هند پرداختند.

کد خبر 269370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار