همشهری آنلاین: خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده ما چه کار کنیم، تعامل‌هراسی، مذاکره‌هراسی و مفاهمه‌هراسی غلط است، حتی آنچه رهبری نظام ترسیم فرمودند با تعبیر نرمش قهرمانانه، نرمش‌قهرمانانه ‌هراسی هم غلط است.

رئیس جمهور صبح امروز در همایش سفرا و روسای نمایندگی های ایران گفت: بخش سیاست خارجی ما باید چهره جمهوری اسلامی ایران را که در سالیان گذشته به ناروا و غلط، تحریف شده، مشوش و مشوه جلوه داده شده است این چهره را برگرداند و چهره واقعی را به دنیا معرفی کند.

به گزارش مهر، وی با بیان اینکه دلمان می خواهد با همه جهان و با همه آنهایی که می خواهند با ما رفتاری خوب داشته باشند و مخاصمه نداشته باشند مسائلمان را حل کنیم افزود: حتی با آنها که سالیان دراز تنش داشته‌ایم اگر در برابر حقوق ملت ما سر فرود آورند حتماً تنش را کاهش خواهیم داد و حتی از این مرحله هم جلوتر خواهیم رفت و می توانیم در آینده به روابط عادی برسیم به شرط اینکه اطمینان کنیم منافع ملی ما تضمین است.

روحانی ادامه داد: خط قرمز ما هیچ چیز جز منافع ملی نیست و آنجا که منافع ملی ما بخواهد خدشه‌دار شود خط قرمز ماست و آنجا که منافع ملی ما تضمین شود چراغ سبز ماست و بر این مبنا حرکت خواهیم کرد.

وی خطاب به سفرا و رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور گفت: شما دیدبانان ما در دنیا و در خط مقدم هستید و نباید دیپلمات‌های ما در دنیا غافلگیر شوند و باید قبل از حادثه بتوانند حادثه را پیش‌بینی و آن را به مرکز منتقل کنند.

رئیس جمهور افزود: هیچ گاه یادم نمی‌رود آن زمانی که شوروی سابق در تزلزل بود از یک سال قبل، یک دستگاهی به ما می گفت شوروی در حال تزلزل است و دو دستگاه دیگر به ما می گفتند که جای پای شوروی محکم است و اشتباه نکنید.

وی ادامه داد: ما آن زمان در دبیرخانه‌، مرتب این بحث را مقایسه می کردیم و لذا توانستیم شش ماه قبل از فروپاشی شوروی تصمیم بگیریم و لذا هر بخشی که از شوروی سابق جدا می‌شد ما روز بعد، پیش از همه استقلال آن کشور را به رسمیت می‌شناختیم چون قبلاً محاسبه کرده بودیم و می دانستیم چه می شود.

رئیس جمهور گفت: خیلی مهم است که دیدبانان ما با چشم بصیر، دقیق و بینا زوایای مختلف را ببینند، تحلیل کنند، به ما گزارش دهند و به دنیا برسانند که اراده این ملت، اعتدال و تعامل با جهان است.

روحانی افزود: ما دنبال برد ـ باخت نیستیم و یکی به من می‌گفت که به گونه‌ای عمل کنیم تا بتوانیم سر طرف مقابل کلاه بگذاریم و نظر من این است که زمان این حرف‌ها گذشته است و اگرچه برخی‌ها حرف‌های قشنگ می زنند اما نیم قرن یا یک قرن از تاریخ عقب هستند.

وی ادامه داد: ما اصلاً دنبال برد ـ باخت نیستیم چون برد ـ‌ باخت باقی و ثابت نمی ماند و آنچه می ماند و پایه ای برای حرکت بعد می شود برد ـ برد است.

رئیس قوه مجریه گفت: در بحث هسته ای هم بنای ما برد ـ برد است و دنیا بداند که اولاً ما هیچ عجله‌ای نداریم اما در عین حال تأخیر را هم به نفع کسی نمی‌بینیم و دنیا بداند ما تحریم را ظالمانه می دانیم و مطمئنیم پایه های تحریم شکسته است و بدون تردید تحریم به شرایط گذشته باز نخواهد گشت.

رئیس جمهور در ادامه افزود: ما بر مبنای اخلاق، شرع و فتوای رهبری‌مان در پی سلاح کشتار جمعی نبوده و نیستیم. دنیا بداند ما به‌جد در پی مذاکره و حل مسائلیم؛ این را هم دنیا بداند ما مذاکره برای مذاکره را نمی‌پذیریم.

روحانی با اشاره به اینکه مذاکره باید در زمان معقول به راه حل درست برسد در این زمینه آماده ایم با روی گشاده، با منطق و با استدلال صحبت کنیم ادامه داد: از اینکه مسائل هسته‌ای ما بازتر و شفاف‌تر شود نه‌فقط هراسی نداریم بلکه خودمان داوطلبیم،‌ خودمان از آژانس دعوت می‌کنیم؛ ما خودمان دوربین‌های آژانس را بالا سر دستگاه‌های غنی‌سازی پذیرفتیم.

وی گفت: بر این اساس، دنیا باید واقعیت کنونی را لمس کند، بپذیرد و بداند ما اراده جدی برای حل و فصل مسائل داریم اما به هیچ عنوان از حقوق مسلم خود عقب‌نشینی نخواهیم کرد؛ این را هم به خوبی بدانند.

رئیس جمهور افزود: این دولت، دولتی نیست که بخواهد از حقوق ملت عقب‌ نشینی کند دولتی که بهترین و بالاترین پشتیبانی مردمی را به همراه خود دارد؛ دولتی که در بهترین شرایط برای اتحاد با دیگر قواست؛ امروز سه قوه از همیشه بهتر کنار همدیگرند؛ دیگر قوا هم در کنار ماست.

روحانی افزود: همه ما هم در کنار هدایت‌های رهبری هستیم امروز یدی واحده در این کشور هست؛ به هیچ کس هم اجازه نمی دهیم میان قوا اختلاف بیندازد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ما یکپارچه، ملتی بزرگ، خودباور، مستقل و دلیر، مسلمان و ایثارگر امروز ایستاده‌ایم، در عین حال در میدان مذاکره هم البته با لبخند سخن می‌گوییم و افتخار می‌کنیم. کسانی که از لبخند بدشان می‌آید رویشان را برگردانند. البته با لبخند حرف می‌زنیم با لبخند با منطق سخن می‌گوییم بحث و تدبیر می‌کنیم و به حول و قوه الهی به پیروزی دست می‌یابیم.

روحانی گفت: در اینجا لازم می دانم از وزیر امور خارجه متخصص، مدبر و هوشیار و از تیم مذاکره کننده هسته ای از طرف ملت ایران تشکر کنم و تیم مذاکره کننده هسته ای بداند همیشه حداقل 90 درصد مردم پشتیبان آنان بوده و هستند و دعای خیر رهبری بدرقه راه آنان بوده است و خواهد بود که این خیلی برای ما مهم است.

رئیس جمهور افزود: فکر می کنم ایشان راضی باشند بگویم همین اواخر ماه رمضان که آقای ظریف و همکارانش درحال مذاکره بودند آقا فرمودند: من مرتب برای اینها دعا می‌کنم و حس می‌کنم که کارزار سختی را دارند.

وی ادامه داد: وقتی رهبری و ملت ما چنین است و تیم ما تیم قوی‌ای است، اعتماد به نفس دارد و به مقررات بین‌المللی کاملا مسلط است، نگویید ما یکی هستیم آنان شش تا هستند که یکی مرد جنگی به از صدهزار؛ هیچ مهم نیست آنان شش تا باشند ما یکی، ما منطق و استدلال داریم و اتکای ما بر قانون و حقوق است. به‌صراحت می گویم با تحریم‌ها مقابله کردم و می‌کنم.

روحانی با بیان اینکه هم اکنون که با 5 + 1 حرف می زنیم تحریم ها را شکسته‌ایم و می شکنیم و به آن افتخار هم می کنیم افزود: همه می دانند که جمهوری اسلامی ایران به چه صورت تحریم‌ها را شکسته است، تحریم‌ها ضدبشری، غیرمنطقی و ظالمانه است و من به‌صراحت این مطلب را به سران دنیا نیز گفته ام.

وی با اشاره به اینکه این تحریم ها کاملا ظالمانه و ضدبشری است چرا که داروی مریض ما را نیز تحریم کردند و این در تاریخ خواهد ماند افزود: به‌رغم همه این تحریم‌ها برنامه اقتصادی کشور را به صورتی تنظیم کرده ایم که از مشکلات عبور می کنیم.

رئیس جمهور با اشاره به شرایط منطقه و جهان گفت:‌ مسئله هسته ای ایران بحرانی کاملا تصنعی است و همه می دانند که ما مشکلی در بحث هسته ای نداریم.

روحانی افزود: بعد از توافق نهایی نیز آنها خواهند گفت که ما موفق شدیم جلو ایران را بگیریم تا به بمب هسته ای دست پیدا نکند.

وی با تصریح بر اینکه هنوز بیگانگان در 50 سال گذشته زندگی می کنند گفت: فقط در داخل کشور افرادی نیستند که در 50 سال گذشته به سر می برند، بلکه بیگانگان نیز در 50 سال پیش زندگی می کنند.

روحانی با بیان اینکه فضای جهانی کاملا تغییر کرده است و با وجود شبکه‌های اجتماعی ارتباطات، افکار عمومی می داند که چه کسی حق است و چه کسی ناحق، تصریح کرد: چرا اسرائیل هم اکنون در افکار عمومی این قدر منفور و محکوم است؟ و چرا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اسرائیل به شدت سرکوب و منکوب شده است؟

وی گفت: جواب این سؤال تنها چند کلمه است و آن این است که دنیا و فضای جهان فرق کرده است.

روحانی با اشاره به وجود ارتباطات گسترده در جهان و شبکه‌های اجتماعی و جوانانی که به واقعیت‌ها پی برده‌اند تصریح کرد: هیچ زمانی مانند جنگ اخیر غزه، اسرائیل شکست نخورده و در افکار عمومی رژیمی آدمکش، کودک‌کش، پیرمردکش، زن و بچه‌کش و منهدم‌کننده مدرسه و خانه و بیمارستان نبوده است.وی گفت: در این شرایط حتی بزرگ‌ترین مدافعان رژیم صهیونیستی کم آورده اند.

رئیس جمهور افزود: امروز برای همه روشن است که چه کشوری به دنبال سلاح کشتار جمعی است و چه کشوری سلاح کشتار جمعی را محکوم می کند.

وی اضافه کرد: 5 +1 ، آژانس و ان‌پی‌تی باشد یا نباشد ما به دنبال سلاح هسته ای نبوده و نیستیم و این در احکام الهی، اعتقادات و فتوای مقام معظم رهبری تأکید و تصریح شده است.

رئیس جمهور گفت: مبنای عمل ما در سیاست خارجی، در مذاکرات هسته ای و در تعامل با جهان خواست ملت است و آنچه مردم از ما خواسته اند و یا خواهند خواست با کمال شهامت و بدون دغدغه دنبال می کنیم و با کمک پروردگار این مسیر را به خوبی به انتها خواهیم رساند.

روحانی افزود: ‌نکته مهم دیگر محاسبه درست است بدین ترتیب که اگر ما دچار محاسبه غلط شویم یا به پیروزی نمی رسیم و یا با هزینه گزاف به پیروزی دست پیدا می کنیم.

وی اضافه کرد: ‌ما در 8 سال دوران دفاع مقدس هر جا درست محاسبه کردیم با هزینه کم پیروز شدیم و هر جا خوب محاسبه نکردیم به قول بنده شکست خوردیم و به قول امام (ره) دچار عدم الفتح شدیم.

رئیس جمهور گفت: اگر سال‌های 1364و 1365 در دوران دفاع مقدس را کنار هم قرار دهیم می بینیم که در والفجر 8 به پیروزی بزرگی رسیدیم و کمتر از یک سال بعد در کربلای 4 به پیروزی نرسیدیم.

روحانی افزود: در والفجر 8 ارتش، سپاه و بسیج همه در کنار هم بودند، از ابزارهای دقیق استفاده کردیم تا ساعت عملیات غافلگیری را توانستیم حفظ کنیم و عملیات را به گونه‌ای طراحی کردیم که به بهترین شکل از توپخانه و ادوات برضد دشمن استفاده کردیم و به پیروزی حیرت انگیزی رسیدیم.

رئیس جمهور گفت: ما در والفجر 8 در عرض چند هفته 73 فروند هواپیمای عراقی را سرنگون کردیم که همه کارشناسان امریکایی، فرانسوی و شوروی آن زمان دچار حیرت شدند و مقامات آنها هم این موضوع را اذعان کردند.

وی افزود‌: همه این موفقیت ها به سبب محاسبه درست بود اما 11 ماه بعد در کربلای 4 محاسبات ما دقیق نبود و نتوانستیم غافلگیری را حفظ کنیم و دشمن از عملیات باخبر بود و ما پیروز نشدیم.

روحانی گفت: ‌این همان ارتش، سپاه و بسیجی بودکه 11 ماه قبل در والفجر 8 به پیروزی رسید اما همان نیروهای مسلح به خاطر محاسبه غلط یا غیردقیق در کربلای 4به پیروزی نرسیدند.

رئیس جمهور افزود: ‌در زمان رویارویی با طرف مقابل اگر از قدرت خود و دشمن و شرایط منطقه و جهان محاسبه درست نداشته باشیم به موفقیت نمی رسیم.

وی سنت الهی را ثابت و تغییرناپذیر خواند و گفت: آنجا که عقل، ‌تدبیر و آینده‌نگری و محاسبه درست قدرت خود و دشمن همه پیش رو باشند خداوند هم کمک می کند و بر اساس آیات قرآن کریم آنجا که ما درست حرکت کنیم فرشتگان آسمان هم پشتیبان ما هستند.

رئیس جمهور گفت: با مسئله ای مواجه شدیم که باید به‌دقت برای آن فکر و برنامه‌ریزی کنیم. ایران‌هراسی، اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی از یک طرف و تعامل‌هراسی از سوی دیگر.

حسن روحانی افزود: آن یکی به ناروا، ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی و اسلام‌هراسی را مطرح می کند و این طرف در داخل، عده‌ای تعامل‌هراسی را مطرح می کنند.

وی گفت: عده ای در دنیا ‌به ناروا منطقه و جهان را از ایران می ترسانند، ایرانی که سراسرش صلح، عدالت و همزیستی مسالمت آمیز و پرهیز از سلاح کشتار جمعی و پرهیز از جنگ و مداخله در امور دیگران است. اسلامی که سراسرش رحمت و هدایت، و شیعه و مسیر اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) که همه‌اش اخلاق و کرامت انسانی است.

رئیس جمهور افزود: مردم جهان را از این ایران و از این اسلام و از این اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام می‌هراسانید؟ ایرانی که همیشه مدافع مظلوم و در برابر ظالم بوده است؟ ایرانی که یک سال و چند ماه پس از هشت سال تجاوز بعثی‌ها که در شرایط خاص قرار گرفتند مرزهای خود را به روی میلیون‌ها عراقی آواره در غرب و جنوب باز و به آنان کمک کرد؟ بیمارستان تأسیس کرد و همه امکانات را برای پذیرش آنان آماده کرد؟

روحانی اضافه کرد: ایرانی که همواره از روز اول پیروزی انقلاب تاکنون دموکراسی در آن حاکم بود و تقریبا هرساله مردم پای صندوق‌های آراء شتافتند، این ایران جای هراس دارد؟

وی افزود: ایران علیه کشوری سلاح ممنوع به کار برده؟ ایران تاکنون در فکر و در پی ساخت و ایجاد سلاح کشتار جمعی بوده؟ در بدترین شرایط و به هم ریختگی که در شمال کشور ما پیش آمد ما سر مرز هجمه و هجوم نکردیم و مردم ما قرآن را به برادران مسلمانشان هدیه دادند.

رئیس جمهور گفت: ما چنین ایرانی هستیم کشوری که سراسرش خدمت به منطقه است و امروز می بینید در عراق، سوریه، لبنان و فلسطین آن مردمی که بیش از سایر ملل در این منطقه می جوشد و می خروشد و تلاش می کند به برادران مسلمانش کمک کند و منطقه را از جنگ خارج کند ایران است. ایران‌هراسی؟

روحانی افزود: اسلام که هر چه دارید از علم، دانش، طب، شیمی، فیزیک و فلسفه مدیون اسلام هستید. اسلام‌هراسی؟ شیعه‌ای که ویژگی اخلاقی امیرالمؤمنین علیه السلام کافی است که بشر بر خود ببالد و افتخار کند. شیعه‌هراسی؟

رئیس جمهور گفت: این طرف داستان نیز باز حیرت انگیز است. با تعامل‌هراسی می‌گویند چرا به یک خارجی نزدیک شدید. الکتریسیته خطرناکی دارند.

رئیس جمهور در ادامه گفت: تعامل‌هراسی چرا؟ برخی می گویند چرا به یک خارجی نزدیک می شوید آنها الکتریسیته خطرناکی دارند.

روحانی افزود: یک آقایی می گوید هر وقت مذاکره کردیم شکست نصیب ما شد این همه امام فریاد زد خودباوری، خودباوری، این همه رهبری فریاد زد خودباوری، اعتماد به نفس این است، اعتماد به نفس، می‌ترسیم؟ از کی می ترسیم؟

رئیس جمهور گفت: ما در منطق کم نمی آوریم، ما دیپلمات‌های مجربی داریم. امروز در رأس وزارت خارجه افرادی هستند که جزو برترین دیپلمات‌های جهان هستند نه منطقه، بروید صورت مذاکرات سالیان گذشته را بخوانید.

روحانی افزود: من از بس دیدم برخی در هراس زندگی می کنند و اعتماد به نفس ندارند، کافر همه را به کیش خود پندارد، ناچار شدم چند مورد از مذاکرات با مقامات بلندپایه خارجی را در کتاب بیاورم اگر چه این روال نیست اما این کار را کردم تا ترسوها بخوانند و ببینند.

وی اضافه کرد: یک عده شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی هستند، هر وقت مذاکره می شود عده‌ای می‌گویند ما می‌ترسیم، به جهنم، چه کار کنیم؟

رئیس جمهور گفت: خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده ما چه کار کنیم، تعامل‌هراسی، مذاکره‌هراسی و مفاهمه‌هراسی غلط است، حتی آنچه رهبری نظام ترسیم فرمودند با تعبیر نرمش قهرمانانه، نرمش‌قهرمانانه ‌هراسی هم غلط است.

وی افزود: دنیای امروز دنیای پیچیده ای است ما از نظام دوقطبی جهانی عبور کرده ایم و گروه‌ها و جماعت هایی به فکر تشکل جدید هستند و برخی می گویند تا 2050 ، پنجاه درصد تولید ناخالص دنیا مال ماست.

روحانی گفت: قدرت‌های نوظهوری در منطقه در حال بروز و ظهور است، چالش های جدیدی در راه است و معضلات تصنعی تازه ای برای منطقه درست می کنند، اما ایران مقتدر است.

رئیس جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران در سایه استقلال و خودباوری در برابر دیگران می ایستد و از منافع خود دفاع می کند.

توسعه کشور بدون در نظر گرفتن نتیجه مذاکرات هسته ای

روحانی با بیان اینکه بستر خروج از رکود فراهم شده و لایحه آن نیز تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است گفت: فردا این لایحه یک فوریتش در مجلس ارائه می‌شود و این لایحه می تواند کشور را از رکود خارج کند.

وی با بیان اینکه بستر مصوبات دولت آماده شده است و فردا این بستر به طور کامل برای صاحبنظران، ‌کارآفرینان و نمایندگان بخش‌های اقتصادی کشور رونمایی می شود افزود: برنامه اقتصادی دولت برای خروج از رکود و رونق‌بخشی و همچنین مهار کردن تورم بسیار خوب بوده که در مهار کردن تورم کار دولت در تاریخ کشور بی‌سابقه است.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: از ابتدای کار دولت تاکنون توانسته ایم 31 واحد درصد تورم را کاهش دهیم و به صورت نقطه به نقطه از 45 درصد به 14 درصد برسانیم.

روحانی گفت: در دوره 12 ماهه به مردم قول دادیم که تا پایان سال 1392 تورم را به 35 درصد می رسانیم که توانستیم تورم را به 34 درصد برسانیم.رئیس جمهور قول داد که تا پایان سال 1393 تورم به زیر 20 درصد خواهد رسید.

وی برنامه اقتصادی و اجتماعی دولت را بدون در نظر گرفتن موفقیت یا عدم موفقیت در مذاکرات هسته ای خواند و تصریح کرد: برنامه دولت را طوری چیده ایم که حتی اگر پیشرفتی در مذاکرات هسته ای صورت نگیرد برنامه های توسعه کشور با آهنگ خود پیش خواهد رفت.

روحانی افزود: این آمار و ارقام همانند اقتصاد در سیاست داخلی نیز تأثیر بسزایی داشته است چرا که از تورم در قهر و جدایی کاسته ایم و جامعه را به سمت رونق و آشتی سوق داده ایم.

دولت اهل شعار نیست، اهل عمل است

رئیس جمهور در ادامه سخنانش درهمایش سراسری سفرا و رؤسای نمایندگی های خارج از کشور با بیان اینکه این دولت اهل شعار نیست بلکه اهل عمل است ؛ گفت : ما شعور می خواهیم نه شعار و به جای تصمیمات یک ‌شبه تدبیر می خواهیم و ما قادریم مشکلاتمان را حل کنیم.

وی با یادآوری توافقنامه ژنو آن را توافقنامه ای موفق دانست و گفت: در این توافقنامه قدم مهمی برداشته شد چرا که هم اصل غنی‌سازی در ایران پذیرفته شد و هم آنکه حق غنی‌سازی و اعمال این حق در چارچوب نیاز منطقی کشور که باید باشد پذیرفته شد و هم این مهم که ایران همانند کشورهایی که عضو ان‌پی‌تی هستند باشد پذیرفته شد.

روحانی اضافه کرد: دولت و وزارت خارجه کار بزرگی کرده‌اند البته اگر عده‌ای ممنون این زحمتکشان نباشند بالاخره ممنون خواهند شد و تاریخ قضاوت خود را انجام خواهد داد.

رئیس جمهور خطاب به سفرا و رؤسای شرکت‌کننده در این همایش با بیان اینکه امروز با چند مسئله مواجهیم و نقش شما در پیشبرد و حل این مسائل مهم است گفت: شما باید کمربند دیپلماتیک خود را محکم کنید و برای حل و فصل نهایی مسئله به میدان بیایید.

وی افزود: دولت نگاهش بر تعامل سازنده با دنیاست و شما هستید که باید نگاه ملت ایران را برای سیاسیون و افکار عمومی جهان باز کنید.

روحانی تصریح کرد: ما در پی روابط نزدیک‌تر با دنیا هستیم البته بسیار طبیعی است که وظیفه داریم از حقوق، منافع و امنیت ملی دفاع کنیم و شما مدافعان این صحنه در میدان دیپلماسی هستید و دنیا باید بداند که تعارف نمی کنیم و شعار نمی دهیم و می خواهیم روابط صمیمانه و برد ـ برد نه تنها در مسئله هسته ای، بلکه در همه حوزه ها داشته باشیم.

رئیس جمهور گفت : در جمهوری اسلامی ایران پایه و اساس همه تصمیم‌گیری‌ها در اداره کشور مبتنی بر نظر و آراء مردم است.

روحانی افزود : بسیار خوشحالم که امروز این فرصت فراهم شد تا با همفکری و همنظری مسئولان ارشد وزارت امور خارجه و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، مروری داشته باشیم بر یک سالی که گذشت، دستاوردهایی که درطول یک سال گذشته در زمینه سیاست خارجی نصیب کشور شده است.

رئیس جمهور گفت : در این نشست تحلیلی از اوضاع جهانی و منطقه‌ای، برنامه‌های آینده، پیش‌بینی‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های پیش رو خواهیم داشت.

وی گفت: من سخن را از یک نکته اساسی آغاز می کنم و آن اینکه در جمهوری اسلامی ایران پایه و اساس همه تصمیم‌گیری‌ها در اداره کشور مبتنی بر نظر و آراء مردم است.

رئیس جمهور افزود: مردم صاحبان این کشورند ما هر کدام هر عنوانی که داریم عنوان وزیر، سفیر، رئیس جمهور و هر عنوانی که داریم، عناوین حقوقی ما، اماناتی است از جانب مردم برای دوره خاص با اختیاراتی که خود مردم به ما داده اند؛ ما جز امانتدار چیز دیگری نیستیم، صاحبان اصلی این عناوین مردم بزرگوار و شریف این کشورند؛ همه مسئولان کشور بدون استثنا مشروعیت سیاسی‌شان، مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از رأی مردم است.

روحانی گفت: بر این اساس، خواست و مطالبه مردم، اساس مسیر و حرکت ما در سیاست خارجی به عنوان بخشی از سیاست ملی است که ترکیبی از سیاست داخلی، خارجی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاست امنیتی است، سیاست خارجی دکترینی مستقل ندارد. سیاست خارجی به عنوان جزئی از مجموعه ای است که آن را سیاست یا استراتژی ملی لقب می دهیم.

رئیس جمهور افزود: لذا سیاست خارجی همواره باید خود را در کنار سیاست داخلی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی احساس و در آن چارچوب حرکت کند.

روحانی گفت: مردم در انتخابات 24 خرداد 1392 ، بسیار زیرکانه و آگاهانه با در نظر گرفتن شرایط منطقه ای وجهانی دولتی را برگزیدند و راهی را پیش پای مسئولان گذاشتند. مردم به ما گفتند از افراط گریزانند و به اعتدال پناه آورده‌اند. گفتند تقابل را نمی پذیرند و در پی تعامل سازنده با جهانند. مردم به ما گفتند اختلافات بی جهت و واهی داخلی را نمی‌پذیرند و در پی آشتی ملی و انسجام ملی هستند.

رئیس جمهور گفت : مردم به ما گفتند در برخورد با بیگانگان از منطق و استدلال، از موضعی شجاعانه اما مدبرانه با در نظر گرفتن منافع بلندمدت حرکت خود را آغاز کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه قانون اساسی و رهنمودهای مقام معظم رهبری پیش روی ماست، تصریح کرد: اما همه قدرت از مردم است و اگر قدرت داخلی و انسجام داخلی نباشد هیچ دولتی قادر نیست در برابر سیاست خارجی و بیگانگان از موضع قدرت سخن بگوید.

وی گفت: امروز در ایران دولت تدبیر و امید در طول حدود 12 ماه گذشته نشان داده گرچه مشکلات کشور بسیار زیاد است و برخی عمیق و ساختاری است اما مشکلات کشور با تدبیر، اتحاد و محاسبه دقیق قابل حل و فصل است.

رئیس جمهور افزود: شاید آمار و ارقام در سیاست خارجی و بخش‌های فرهنگی و اجتماعی کمی مشکل‌تر باشد اما در بخش اقتصادی آمار ساده‌تر است و ما در زمینه رشد از منهای 6.8 در پایان سال 1392 به منهای 1.1 رسیدیم و در سال 1393 مبنای ما در قدم اول خروج از رکود است.

وی گفت: به اعتقاد من سال 1393 سال انسجام است و سپس رونق اقتصادی.

روحانی افزود: در سال جدید از نظر رشد با رشد مثبت مواجه خواهیم شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت در سیاست خارجی چهره جدید را برای دنیای امروز ترسیم کرد ، افزود: نخستین اصل در نگاه ما در خدمت این است که آراء ملت باید اساس مشروعیت سیاسی جامعه ما باشد.

وی اضافه کرد: مردم از ما خواسته اند که در سیاست خارجی تعامل سازنده و مفاهمه با جهان و روابطی که منافع ملی را بهتر تأمین کند برگزینیم.

رئیس جمهور به نقش توجه به آراء مردم در نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: امام نوع نظام ما را بر آراء مردم گذاشته است به گونه‌ای که 47 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی مردم در پای صندوق های رأی در انتخاباتی که در منطقه و جهان بی سابقه بود نظام سیاسی خود را انتخاب کردند.

وی خاطرنشان کرد: استقرار نظام سیاسی در همه مراحل با آراء مردم بوده است و قانون اساسی که اساس حرکت و کار ماست دو بار به رأی مردم گذاشته شده است یک بار در انتخابات خبرگان قانون اساسی و بار دوم زمانی که قانون اساسی به تصویب رسید با آراء مردم تأیید نهایی شد و این یعنی امام به ما یاد داد که میزان رأی ملت است.

رئیس جمهور گفت: اگر در هر حرکتی خود را به عنوان خادم مردم باور نداشته باشیم نمی توانیم بر مبنای مشروعیت سیاسی حرکت خود را ادامه دهیم بنابراین هر کس در هر مقامی قرار دارد باید خود را خادم مردم بداند.

وی افزود: به قول شهید مدرس انبیا (ع) همه آمده اند خادم مردم باشند البته معصومین (ع) نیز که انتخاب خدا هستند نیز خادم مردم بودند.

روحانی گفت: قرآن که کلام خداست افتخارش نیز در نور بودن و راهنمایی کردن مردم است یعنی نور و شفا بر دل مؤمنین.

رئیس جمهور ادامه داد امروز یکی از مهم‌ترین مسائل کشور، اقتصاد و فناوری است و نمایندگی‌های ما در خارج بدانند که تلاش آنها در کنار سایر وظایف، باید روانسازی روابط اقتصادی ما با جهان باشد.

روحانی افزود: سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی و روابط بخش‌های پولی، مالی و بانکی یکی از مهم‌ترین کارهای بزرگ سفارتخانه‌هاست که باید آن را پیگیری کنند.

وی تأکید کرد: باید معضلات اقتصادی را حل کنیم و مبتنی بر اقتصاد مقاومتی بر آن فایق آییم اما هیچ کس در جهان بدون روابط با دیگران نمی‌تواند به همه اهداف دست یابد.

رئیس جمهور روابط با همسایگان را یکی از اولویت‌های کشورمان دانست و گفت: روابط امروز ما با همسایه‌ها بسیار بهتر از گذشته است البته یک یا دو کشوری هستند که امیدواریم آنها نیز به جرگه سایر همسایگانی بپیوندند که با آنها روابط خوبی داریم.

وی با تأکید بر اهمیت این روابط افزود: امروز چهره ایران تغییر یافته است و ما در سفرهای بین المللی و نحوه تعامل مردم، شرکت‌ها و حتی رسانه‌های خارجی آن را می بینیم.

روحانی با یادآوری سفر سال گذشته‌اش در جایگاه ریاست جمهوری به نیویورک گفت: بعد از سفر به نیویورک اسرائیلی‌ها خواستند در دستاوردهای این سفر خدشه وارد کنند اما خودشان اعتراف کردند که هر آنچه بافته بودند رشته‌هایشان پنبه شد.

رئیس جمهور توجه به فناوری را در کنار اقتصاد در دنیای امروز مهم دانست و افزود: در این زمینه نیز رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج باید با سرعت کمک کنند تا به پیشرفت و اهداف مورد نظر دست یابیم.

وی در پایان با ابراز امیدواری برای موفقیت سفرا و رؤسای نمایندگی‌های کشورمان در خارج از کشور گفت: امیدواریم این همایش چند روزه و همچنین رهنمودهای مقام معظم رهبری ره‌توشه خوبی برای شما باشد تا به هدف‌هایی دست یابیم که مردم ما را خوشحال کند که اگر آنان خوشحال شوند ان‌شاءالله خدا و حضرت ولی‌عصر (عج) نیز خوشحال خواهند شد

به گزارش مهر ، سمینار سالانه سفرا و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران از امروز با حضور حسن روحانی ، رئیس جمهور آغاز به کار کرد .

در این اجلاس که ریاست آن را محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه بر عهده دارد همه روسای نمایندگی های ایران در کشورهای مختلف اعم از سفیر و سرکنسول حضور دارند.

این اجلاس به بررسی مواضع استراتژیک ایران با حضور سفرا و نمایندگی های کشور می پردازد و سران قوا ، نمایندگان مجلس و رئیس سازمان انرژی اتمی و برخی دیگر از مسئولان کشور مهمان اجلاس خواهند بود.

اجلاس سالانه سفرا و نمایندگی های ایران به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت.

کد خبر 268466

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha