همشهری آنلاین: بادهای ۱۲۰ روزه سیستان رویای هزاران پرنده مهاجر را که با پر آب شدن هامون پس از سیلاب افغانستان زاداوری و جوجه اوری را در این مأمن خیالی آغاز کردند با تبخیر شدید آب و تلفات صدها قطعه از جوجه های این پرندگان در اثر تشنگی نقش بر آب کرد.

تشنگی هامون پرندگان

به گزارش مهر، به دنبال جاری شدن سیلاب و افزایش آب در رودخانه هیرمند و در نهایت آبگیری بخش‌هایی از تالاب هامون در اردیبهشت ماه سال جاری، هزاران پرنده مهاجر مجددا به تالاب بازگشته و اقدام به لانه سازی و جوجه آوری کردند.

تبخیر شدید آب هامون بر اثر باد‌های 120 روزه

اما با افزایش دمای هوا، شروع باد های 120 روزه سیستان و کاهش حجم آب ورودی از رود هیرمند بر اثر تبخیر شدید معادل حدود 5 هزار میلیمتر در سال مجددا بخش‌های زیادی از تالاب خشک شد.

طی هفته‌های گذشته از یک سو هزاران قطعه ماهی بر اثر خشک شدن و تبخیر شدن سریع آب در سطح هامون در پی باد‌های 120 روزه تلف شدند و از سوی دیگر با افزایش مناطق خشک شده پرندگان مهاجری که با مشاهده آبگیری هامون در داخل تالاب اقدام به لانه‌سازی و جوجه آوری کرده بودند پس از خشکیدگی مجدد، تالاب را ترک کرده یا تلف شده و هزاران جوجه‌ای که تازه سر از تخم درآورده‌اند بدون والدین خود در معرض مرگ ناشی از گرسنگی، تشنگی و گرمای سوزان هوا قرار گرفته‌اند تا بار دیگر هامون را در یک قدمی فاجعه‌ای بزرگ قرار دهند.

 

تشنگی هامون پرندگان

مرگ تعداد زیادی جوجه پرنده مهاجر بر اثر تشنگی

مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران در این باره گفت: طی چند روز گذشته طرفداران محیط زیست و محیط بانان تعداد‌ی از جوجه‌های ضعیف و گرسنه را از درون لانه‌ها برداشته و آنها را از زیر تیغ آفتاب بیرون کشیده‌اند.

به گفته وی، اما از آنجایی که غذای جوجه‌ها اکثرا ماهی‌های کوچک نیمه هضم شده در دستگاه گوارش والدین است، تغذیه این جوجه‌ها بسیار مشکل و در مواردی غیر ممکن است.

هوشمند با بیان اینکه تعداد لانه‌ها و جوجه‌های درون آنها بسیار زیاد است و امکان انتقال همه آنها میسر نیست اظهار داشت: در حال حاضر هزاران جوجه گرسنه و تشنه در زیر آفتاب سوزان درون لانه‌ها در انتظار غذا هستند اما نه آبی وجود ندارد و نه مادری تا غذایی برای جوجه‌ها ببرد.

نجات تعداد زیادی از پرندگان مهاجر با کمک‌های مردمی

از سوی دیگر مدیرکل محیط زیست سیستان و بلوچستان با بیان اینکه هزاران قطعه پرنده در تالاب هامون نیازمند کمک فوری جامعه جهانی هستند گفت: با توجه به خشک شدن قستم‌هایی از تالاب، برای نجات جوجه پرنده‌ها ، مدت‌هاست محیط بانان شهرستانهای زابل، زهک و زاهدان با همراهی و همیاری همیاران منطقه در حال جمع آوری و انتقال جوجه‌ها به مناطق پرآب هستند، که با توجه به سن جوجه‌ها و تغذیه ی مناسب در این مدت بوسیله محیط بانان ، تعداد زیادی از این پرنده‌ها نجات پیدا کرده‌اند و تعداد دیگری هنوز تحت مراقبت هستند.

احتمال تلفات بیشتر به دلیل گستردگی تالاب و تعداد زیاد پرندگان
خسرو افسری با بیان اینکه حدود صد قطعه از جوجه پرندگان مهاجر تلف شده اند اظهار داشت: اما با توجه به وسعت منطقه و تعداد زیاد تخم گذاری پرنده‌ها هنوز در برخی از مناطق امکان وجود جوجه پرنده‌ها وجود دارد که برای اطمینان از سلامت و نجات همه جوجه‌ها ، گشت‌های محیط بانی و همیاران محلی در حال جستجو هستند.

به گفته وی، در سال جاری پس از سیلاب اخیر پرندگان مهاجر برای بار سوم به طور بی‌سابقه ای زاد آوری داشتند.

ضرورت تأمین حقابه هامون از سوی جوامع بین‌المللی

وی با بیان اینکه از این به بعد تا پایان باد‌های 120 روزه سیستان وضعیت تالاب هامون به همین صورت است افزود: برای جلوگیری از تلفات بیشتر پرندگان مهاجر طی روز‌های آتی باید موضوع حق آبه تالاب و حق آبه محیط زیست بطور جدی در دستور کار قرار گیرد و اهمیت این موضوع برای همه دستگاه‌ها و جامعه جهانی شناسانده شود تا بتوانیم تالاب را با تمام ظرفیت‌های بی‌نظیر و شگفت انگیزش احیاء و حفظ کنیم و بتوانیم میزبان چند میلیونی پرندگان مهاجر و رونق زندگی و حیات باشیم.

به اعتقاد مدیر کل محیط زیست سیستان و بلوچستان، نه تنها تأمین حقابه هامون از رودخانه هیرمند باید در دستور کار جدی مسئولان قرار گیرد بلکه امسال با توجه به شرایط خاصی که برای تالاب پیش امده و بالغ بر 20 هزار پرنده مهاجر به این تالاب آمده ‌اند باید وزارت نیرو پیش از آنکه هامون قتلگاه پرندگان و آبزیان شود حقابه ویژه ای برای آن در نظر گیرد.

 

تشنگی هامون پرندگان

آبرسانی با تانکر به پرندگان مهاجر از محل اعتبارات ویژه هامون در سال جاری

وی تأکید کرد : سازمان محیط زیست در سال جاری اعتبارات بسیار خوبی برای تالاب هامون در نظر گرفته که از محل همین اعتبارات کلونی‌های مختلف پرندگان مهاجر در تالاب هامون شناسایی شده و در روز‌های آتی به محض شروع مجدد باد های 120 روزه که معمولا هفته‌ای دو بار می‌وزند با تانکر در این مکان‌ها آبرسانی انجام می‌شود.

 

تشنگی هامون پرندگان

لایروبی و کانال کشی در هامون برای جلوگیری از پخش و تبخیر آب

افسری یاد آور شد: همچنین از محل این اعتبارات لایروبی و کانال کشی برای جمع آوری آب‌های ورودی به تالاب و جلوگیری از پخش و تبخیر آن انجام شده است چرا که با توجه به آبگیری قسمت‌هایی از تالاب هامون بر اثر بارندگی‌های زمستان گذشته و جاری شدن سیلاب، شاهد ورود هزاران پرنده مهاجر به تالاب بودیم که این خود نشان از ظرفیت‌های بی‌نظیر تالاب برای محیط زیست و منطقه است که حتی با کم ترین مقدار آبگیری، سیل عظیمی از پرندگان به این تالاب مهم و بین‌المللی مهاجرت و تخم گذاری می‌کنند، اما اکنون که آب تالاب رو به خشکی است و قسمت‌های زیادی از تالاب خشک شده است، جان هزاران جوجه پرنده در تالاب در خطر است.

تالاب در یک قدمی فاجعه

وی به کمک نیروهای هلال احمر و اداره کل عشایری استان در روز‌های گذشته برای نجات پرندگان مهاجر اشاره کرد و افزود: محیط بانان و مردم محلی بصورت شبانه روزی در حال جمع آوری جوجه‌ها و رهاسازی آنها در محل‌های پرآب هستند اما هنوز کافی نیست ، تالاب در یک قدمی فاجعه‌ایی بزرگ و دردناک است و جان هزاران جوجه پرنده تازه سر از تخم درآمده و چند روزه، به شدت در خطر است،

 

تشنگی هامون پرندگان

در این شرایط تالاب هامون بیشتر از همیشه نیازمند کمک‌های ملی و بین‌المللی است و سازمان محیط زیست و دیگر ارگان‌های مرتبط از جمله وزارت نیرو فارغ از تمام برنامه‌های بلند مدت بایستی هر چه سریعتر به فریاد زیستمندان هامون که حالا در یک قدمی مرگ ایستاده‌اند برسند تا شاید کابوس مرگی که هنوز چند ماهی بیش نیست که از این اکوسیستم ارزشمند رخت بربسته دوباره به هامون باز نگردد و امید‌ها و رویاهایی که سیلاب افغانستان به این سرزمین محروم آورد باد‌های سیستان با خود نبرند.

کد خبر 265551

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha