همشهری آنلاین: پروتکل حفاظت از تنوع زیستی دریای خزر (پروتکل عشق آباد)، الحاقی به کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر به امضای معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رسید.

معصومه ابتکار

به گزارش ایرنا پروتکل حفاظت از تنوع زیستی دریای خزر با هدف حفاظت هر چه بهتر از محیط زیست و تنوع زیستی دریای خزر با حضور چند تن از مقامات سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت امور خارجه و دبیرخانه ویژه خزر به امضا رسید.

مدتی است اجرایی شدن طرح های توسعه‌ای در کشورهای حاشیه خزر از جمله فعالیت‌های انسانی، صید و صیادی، توسعه کشاورزی، توسعه صنعتی و حمل و نقل در دریای خزر و عدم وجود اقدامات کنترلی برای این طرح‌های توسعه‌ای این پهنه آبی مهم با معضلات بسیاری روبه رو شده است.

با توجه به اهمیت فراوان حفاظت از تنوع زیستی گیاهی و جانوری دریای خزر به خصوص گونه های در معرض خطر انقراض این اکوسیستم آبی همچون ماهیان خاویاری، لزوم تدوین چارچوبی برای همکاری میان کشورهای حاشیه ای دریای خزر و متعهد به کنوانسیون تهران برای عملکرد بهتر در این رابطه احساس می شد.

از این رو و با اذعان نیاز به همکاری در اقدامات لازم برای محافظت، پروتکل ˈحفاظت از تنوع زیستی دریای خزرˈ الحاقی به کنوانسیون تهران با محوریت توسعه پایدار و به منظور حفظ و بازگرداندن سلامت و یکپارچگی اکوسیستم های ساحلی و دریایی به دریای خزر تعریف شد.

این پروتکل که به نام پروتکل عشق آباد خوانده می شود پس از بررسی کامل و جامع در پنجمین نشست اعضای متعاهد کنوانسیون تهران ( COP5 ) در خردادماه 1393 در عشق آباد ترکمنستان به تصویب نهایی و به امضای وزیر محیط زیست ترکمنستان رسید.

کد خبر 265423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار