همشهری آنلاین: پروتکل حفاظت از تنوع زیستی دریای خزر (پروتکل عشق آباد)، الحاقی به کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر به امضای معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رسید.

معصومه ابتکار

به گزارش ایرنا پروتکل حفاظت از تنوع زیستی دریای خزر با هدف حفاظت هر چه بهتر از محیط زیست و تنوع زیستی دریای خزر با حضور چند تن از مقامات سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت امور خارجه و دبیرخانه ویژه خزر به امضا رسید.

مدتی است اجرایی شدن طرح های توسعه‌ای در کشورهای حاشیه خزر از جمله فعالیت‌های انسانی، صید و صیادی، توسعه کشاورزی، توسعه صنعتی و حمل و نقل در دریای خزر و عدم وجود اقدامات کنترلی برای این طرح‌های توسعه‌ای این پهنه آبی مهم با معضلات بسیاری روبه رو شده است.

با توجه به اهمیت فراوان حفاظت از تنوع زیستی گیاهی و جانوری دریای خزر به خصوص گونه های در معرض خطر انقراض این اکوسیستم آبی همچون ماهیان خاویاری، لزوم تدوین چارچوبی برای همکاری میان کشورهای حاشیه ای دریای خزر و متعهد به کنوانسیون تهران برای عملکرد بهتر در این رابطه احساس می شد.

از این رو و با اذعان نیاز به همکاری در اقدامات لازم برای محافظت، پروتکل ˈحفاظت از تنوع زیستی دریای خزرˈ الحاقی به کنوانسیون تهران با محوریت توسعه پایدار و به منظور حفظ و بازگرداندن سلامت و یکپارچگی اکوسیستم های ساحلی و دریایی به دریای خزر تعریف شد.

این پروتکل که به نام پروتکل عشق آباد خوانده می شود پس از بررسی کامل و جامع در پنجمین نشست اعضای متعاهد کنوانسیون تهران ( COP5 ) در خردادماه 1393 در عشق آباد ترکمنستان به تصویب نهایی و به امضای وزیر محیط زیست ترکمنستان رسید.

کد خبر 265423

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار