همشهری آنلاین: نخست وزیر عراق با اشاره به اینکه جنایتکاران میخواهند عراق را به عقب برگردانند تاکید کرد؛ بیشتر گروه های سیاسی از نیروهای امنیتی در مبارزه با تروریسم حمایت کردند.

مالکی: ارتش جدیدی خواهیم ساخت

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی العراقیه، وی در جمع فرماندهان، افسران و نیروهای نظامی در سامراء تاکید کرد داعش نه تنها برای عراق بلکه برای کل منطقه خطرناک است.

نخست وزیر عراق در ادامه سخنان خود همه را به پایداری و مقاومت فراخواند و ضمن قدردانی از عشایر که در مقابل افراد مسلح ایستادند تاکید کرد اوضاع باید هر چه سریع تر به وضع سابق برگردد.

نوری المالکی با اشاره به این که می خواهیم ارتش جدیدی بسازیم بر حمایت دولت و عشایر و مراجع و ... از نیروهای نظامی در مبارزه با تروریسم افزود: نیروهای داوطلب به زودی به کمک نیروهای نظامی می آیند.

وی ضمن انتقاد از برخی رسانه ها که علیه عراق موضعگیری کردند افزود رسانه ها نمی توانند عزم و اراده ما را سست کنند. آنها می دانند که ما قوی تر از آنها هستیم.

وی گفت: همه ما اهل یک کشور هستیم و به آنهایی که مسئله شیعه و سنی را مطرح می کنند توجه نکنید.

نخست وزیر عراق همچنین، آغاز عملیات پاکسازی شهرها از وجود افراد مسلح را اعلام و تأکید کرد نیروهای عراقی همچنان منسجم هستند.

مالکی گفت: عراق درحال عبور از یک برهه خطرناک و یک توطئه بزرگ است که موجودیت این کشور را هدف قرار داده است. توطئه گران می کوشند عراق را به پایگاه تکفیر و تروریسم تبدیل کنند.

مالکی با فرماندهان نظامی و امنیتی در شهر سامرا دیدار و بارگاه امام هادی (ع) و امام حسن عسکری را (ع) زیارت کرد.

وی گفت :« واکنش امروز طبیعی است و نشانگر اراده عراقی هاست که هزاران نفر از آنان داوطلب شده اند. تعداد داوطلبان به اندازه ای زیاد است که ما نمی توانیم آنها را بپذیریم، نمی توانیم آنان را به سرعت تجهیز کنیم و به خدمت گیریم. نبرد ما تا زمان پایان دادن به حضور آنان در سراسر عراق ادامه خواهد یافت.»

نوری المالکی در راس یک گروه از فرماندهان نظامی عراق، امروز به منظور بررسی شرایط امنیتی منطقه به سامرا رفت.

لبیک صدها هزار نفر از مردم عراق به درخواست مرجعیت دینی

صدها هزار نفر از مردم عراق در پاسخ به درخواست مرجعیت دینی در خصوص دفاع از مرز و بوم این کشور به خیابان های مناطق مختلف عراق سرازیر شدند.

هزاران تن از عشایر نجف اشرف امروز در حمایت از نیروهای امنیتی عراق و مقابله با گروههای تروریستی داعش تظاهرات کردند.

تظاهرکنندگان که سلاح در دست داشتند، در عمل به فتوای آیت الله سیستانی آمادگی خود را برای جهاد با گروههای تکفیری و پیوستن به نیروهای امنیتی اعلام کردند.

پس از صدور فتوای آیت الله سیستانی ، بیش از ده هزار نفر از اهالی نجف اشرف دیروز برای جهاد با گروههای ترویستی ثبت نام کردند و بیش از دو هزار نفر براى دفاع از اماکن مقدس به شهر سامرا رفتند.

امروز نیز بیش از صد هزار نفر در مراکز ثبت نام در صف ایستاده اند تا به نیروهاى امنیتی در استانهای غرب و شمال عراق پیوندند.

شبکه تلویزیونی العراقیه گزارش داد ؛ در حمله بالگردهای ارتش عراق به مناطقی در جنوب استان نینوا که تحت کنترل گروه های مسلح قرار دارد گروهی از تروریست ها کشته یا زخمی شدند.

استاندار صلاح الدین از آزادی منطقه المعتصم در نزدیک سامراء‌ و بازگشایی راه مواصلاتی بغداد خبر داد.

سخنگوی ارتش عراق: بی‌بی سی دروغ پراکنی می‌کند

سخنگوی فرمانده نیروهای مسلح عراق شبکه بی بی سی را به دروغ پراکنی درباره تحولات این کشور متهم کرد.

به گزارش العراقیه، قاسم عطا در نشست خبری در بغداد افزود: به همه هشدار می دهیم شایعه های مغرضانه را که هدف آنها تضعیف روحیه ارتش و مردم است باور نکنند. من از نیروها و شهروندان می خواهم که در برابر شایعه ها هوشیار باشند.

عطا گفت: رسانه ها باید در پخش خبرها با احتیاط عمل کنند و از پخش خبرهای دروغ خودداری کنند.ما با همه فرماندهان نظامی تماس گرفتیم و آنها بر تسلط کامل نیروهای امنیتی بر اوضاع تاکید کردند. بیشتر مناطق در استان صلاح الدین در کنترل نیروهای امنیتی است.

وی خاطر نشان کرد: یگان های نظامی در استان نینوا همچنان منسجم هستند و ساختار یگان هایی که عقب نشینی کردند تغییر خواهد کرد. عشیره های اصیل عراق نقش مهمی در کمک به نیروهای امنیتی در استان های دیاله، صلاح الدین و موصل داشتند.

فرماندهی عملیات بغداد برتامین امنیت مناطق کمربند بغداد تاکید دارد و اوضاع امنیتی در پایتخت کاملا باثبات است.آنچه ما در بغداد انجام می دهیم اقدام پیش دستانه در حمله به مواضع گروه تروریستی داعش است.

سخنگوی فرماندهی نیروهای مسلح عراق گفت: نیروهای امنیتی برای عملیات گسترده نه تنها در موصل بلکه در همه شهرها و استان آمادگی دارند. من بار دیگر از رسانه ها می خواهم در انتقال اطلاعات با دقت و احتیاط عمل کنند. آنچه را که شبکه بی بی سی پخش کرد ساختگی بود. ما امیدواریم گزارش های نادرست این شبکه عمدی نباشد و در سیاست هایش تجدیدنظر کند. ما خبرنگاران را به مناطق مختلف خواهیم برد تا شاهد شرایط واقعی باشند و آن را به افکار عمومی منتقل کنند. نیروهای ویژه هم اکنون سرگرم عملیات در بیجی، الدور، الصینیه علیه گروه تروریستی داعش هستند.

هلاکت هفتاد تروریست در حمله جنگنده های ارتش عراق در تکریت

در حمله جنگنده های ارتش عراق به داعش در منطقه القصور الریاسه ( کاخ های ریاست جمهوری ) در تکریت هفتاد نفر از تروریست ها به هلاکت رسیدند و چهل نفر دیگر زخمی شدند.

شبکه تلویزیونی العالم : دستگاه مبارزه با تروریسم عراق یک مرکز تجمع عناصر وابسته به داعش را در منطقه « مطیبیجه » در استان دیاله منهدم کرد و شماری از آنان از جمله فرزند عزت الدوری معاون صدام حسین دیکتاتور معدوم عراق را کشت.

پلیس محلی و عشیره الجبور توانستند شهر الضلوعیه عراق را از لوث وجود عناصر داعش پاکسازی کنند.

قیام عشایر الجبور، الزاویه و المسحک علیه داعش

شبکه تلویزیونی العراقیه گزارش داد : استاندار صلاح الدین گفت ، عشایر الجبور در شهر الضلوعیه علیه گروه تروریستی داعش قیام کردند و گروه های مسلحی را با کمک شماری از افسران سابق ارتش برای مبارزه با داعشی ها تشکیل دادند.

وی افزود عشایر الجبور درمناطق الزویه و المسحک گروه های مسلحی را برای حمایت از دستگاه های امنیتی و دفاع از مناطق شان تشکیل دادند.

ناو هواپیمابر جرج بوش به خلیج فارس اعزام می شود

وزارت دفاع آمریکا دستور اعزام ناو هواپیما بر جرج. اچ. دبلیو بوش از دریای عربی به خلیج فارس را صادر کرده است.

باربارا استار خبرنگار سی ان ان در وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون گفت ؛ در حال حاضر دولت آمریکا هیچ موضوعی خاص درباره گزینه های پیش رو درباره عراق را مطرح نمی کند. ناو هواپیمابر جرج بوش در حال حاضر در شمال دریای عربی است و در صورتی که دستور حمله صادر شود، بسته به محلی که قرار است حمله صورت گیرد، موضع گیری خواهد کرد و احتمال دارد تا دو روز دیگر به محل برسد.

دست رد بغداد به دخالت نظامی امریکا

وزیرامورخارجه عراق درواکنش به سخنان مداخله جویانه رئیس جمهور امریکا، تاکید کرد: هیچ کسی خواستار دخالت نظامیان امریکایی درعراق نشده است.

هوشیار زیباری در واکنش به سخنان باراک اوباما درخواست دخالت نظامی دولت عراق از واشنگتن را تکذیب کرد.

وی خاطر نشان کرد: ما پیشروی گروه های تروریستی در شمال بغداد را متوقف کردیم.

زیباری گفت: ملت عراق در برابر این گروه ها متحد هستند.

در تحولی دیگر ، شماری زیادی از تروریست های داعش از جمله چند فرمانده این گروه در درگیری با نیروهای ارتش عراق در مناطق مختلف این کشور کشته شدند. منابع مطلع در ارتش عراق از پاکسازی محله الوحده شهر موصل خبر دادند.

پلیس عراق هم توانست کنترل منطقه العظیم در استان دیاله را در دست بگیرد. ارتش عراق همچنین از پاکسازی کامل شهر تلعفر خبر داد. خطر داعش در منطقه البلد در استان صلاح الدین نیز از بین رفت.

اوباما: به عراق نیرو اعزام نمی کنیم

رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد ؛ واشنگتن قرار نیست بار دیگر به عراق نیرو اعزام کند و در این کشور درگیر جنگ شود.

باراک اوباما پیشروی های اخیر داعش در عراق را تهدیدی برای منطقه و منافع امنیت ملی آمریکا دانست و مدعی شد : نیروهای امنیتی عراق نشان دادند در تامین امنیت علیه شبه نظامیان ناتوان هستند.

شبکه العالم نیز گزارش داد؛ جان کری وزیر خارجه امریکا اعلام کرد: اوباما برای اتخاذ اقدامات فوری به منظور کمک به عراق آمادگی دارد.

کشته و زخمی شدن 150 تروریست در تکریت

سازمان مبارزه با تروریسم در عراق از کشته یا زخمی شدن 150 تروریست در شمال شهر تکریت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری نهرین از صلاح الدین ، شبکه نیمه رسمی العربیه اعلام کرد سازمان مبارزه با تروریسم در عراق با هماهنگی نیروی هوایی ارتش ضمن انهدام مواضع گروه های مسلح تروریست در بیجی 150 تن از آنان را کشته یا زخمی کردند.

نوری مالکی نخست وزیر عراق پیشتر از آغاز عملیات پاکسازی همه شهرها از وجود تروریست ها و ثبت نام شمار زیادی از داوطلبان مبارزه با تروریست ها خبر داده و بر لزوم مقابله جدی و کوبنده با این افراد تاکید کرده بود.

حمله هوایی به مواضع تروریست ها در بیجی

شاهدان اعلام کردند در حملات هوایی ارتش عراق به شهر بیجی در استان صلاح الدین عراق دست کم 34 نفر کشته و 46 تن دیگر زخمی شدند.

بالگردهای ارتش عراق محل اختفای ترویست های مسلح وابسته به گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) را در شهر بیجی هدف حملات راکتی خود قرار دادند.

شاهدان افزودند در حمله هوایی ارتش عراق به مسجدی در بیجی که تروریست های داعش در آنجا مخفی شده بودند، دست‌کم 31 نفر از جمله شماری از نظامیان عراقی که در اسارت این گروه بودند ، کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان از بغداد ، شاهدان تاکید کردند بالگردهای نظامی ارتش عراق همچنین به اشتباه راکتی به محوطه بیرونی مسجدی در شهر تکریت در استان صلاح الدین شلیک کردند که به کشته شدن سه غیر نظامی منجر شد.

کد خبر 262540

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار خلیج‌ فارس

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha