مجموع نظرات: ۰
چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۵:۵۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: مردم روستای کوچک آراراس در مرکز برزیل روزانه برای ادامه زندگی باید با خورشید و نورش مبارزه کنند، زیرا اشعه فرابنفش خورشید پوست آنها را نابود می‌کند.

بیماری

براساس گزارش میل‌آنلاین،‌این مردمان بزرگترین جامعه‌ای هستند که همگی به بیماری پوستی وراثتی به‌نام xeroderma pigmentosum یا XP مبتلا هستند. پوست افراد مبتلا به این بیماری به شدت نسبت به تشعشعات فرابنفش نور خورشید حساس بوده و در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند. نور خورشید به‌تدریج روی پوست این افراد اثر گذاشته و آن را از بین می‌برد، گویی صورت آنها درحال ذوب شدن است.

این بیماری شانس ترمرم زخم‌های ناشی از نور خورشید که بر پوست افراد ایجاد شده را از بین می‌برد. این بیماری در شهر آراراس، منطقه‌ای گرمسیری در برزیل که ساکنان آن همگی کشاورز بوده و ناگزیر از کار در خارج از منزل هستند، دشواری‌های فراوانی ایجاد کرده‌است.

این افراد همواره درحال کاشت و برداشت محصولات کشاورزی و یا نگهداری از دام ها هستند و همین شیوه فعالیت روزانه آنها را در معرض نور شدید خورشید قرار می‌دهد و وضعیت بیماری آنها را وخیم‌تر می‌کند.

نشانه‌های این بیماری از دوران کودکی روی پوست قربانیان آشکار می‌شود، کم و مک شدید پوستی و برجستگی‌های کوچکی که روی صورت ایجاد می‌شوند. دلیل شیوع این بیماری در آراراس کوچک بودن جامعه‌ این روستا است که تنها از چند خانوار تشکیل شده‌است. ابتلای چند‌نفر از اعضای این خانواده‌ها برای انتقال ژن بیماری در میان نسل‌های بعدی کفایت می‌کند.

سابقه ابتلا به این‌بیماری در روستای آراراس به بیش از 100 سال می‌رسد. بزرگترین دشمن مردمان این روستا خورشید است،‌از این رو بیشتر ساکنان روستا جای زندگی روز را با شب عوض کرده‌اند تا بتوانند خود و فرزندانشان را از آسیب‌های نور خورشید حفظ کنند.

کد خبر 258712
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار