همشهری آنلاین: رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اقدامات جدی در دولت تدبیر و امید مانند پیگیری برای برداشتن موانع ورود آب به دریاچه هامون و باز شدن آبراهه‌ها و تلاش‌ها در سطوح محلی و استانی، ملی، دو جانبه و بین‌المللی برای بازگشت آب به این دریاچه اثربخش بوده است.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی به مناسبت بازگشت آب به هامون تصریح کرد: چند روزی است که خبر مهم و مسرت‌بخش احیای تدریجی تالاب بین‌المللی هامون به گوش می‌‌رسد؛ خبری که نه تنها مردم شریف سیستان و بلوچستان بلکه همه مردم ایران را خوشحال کرده است.

این پیام می‌افزاید، بعد از خشکسالی مدید، بازگشت آب به هامون نویدبخش زندگی مجدد این تالاب بین‌المللی، بازگشت پرندگان مهاجر، ماهیان بومی و احیای مشاغل کشاورزی، حصیربافی، گاومیش‌داری و نیز نشاط و سرزندگی به این منطقه است.

در این پیام آمده است: در کنار بارش‌های خوب در منطقه که نشان از الطاف خداوندی دارد، اقدامات جدی در دولت تدبیر و امید مانند پیگیری برای برداشتن موانع ورود آب و باز شدن آبراهه‌ها و تلاش‌هایی در سطوح محلی و استانی، ملی، دوجانبه و بین‌المللی، اثربخش بوده است. از جمله جلب همکاری دولت دوست افغانستان که با ایران در داشتن این زیست بوم ارزشمند مشترک است.

ابتکار در این پیام ابراز امیدواری کرده است که با احیای کامل هامون‌های صابوری، هیرمند و پوزک، مجموعه این تالاب‌های بین‌المللی حیات کامل خود را بازیابند و دیگر منطقه شاهد خشکی و توفان‌های شن نباشد؛ که این آبگیری به کاهش قابل توجه میزان گرد و غبار در منطقه نیز کمک می‌کند.

این پیام می‌افزاید: تصاویر زیبای رشد مجدد نیزارها و شادی و بازی اهالی در خنکای آب هامون روشنی چشم هر بیننده‌ای است. مدیریت صحیح منابع آب از سوی همه دستگاه‌های ذی‌ربط البته می‌تواند به حفظ و پایداری این زیست‌بوم ارزشمند کمک کند تا بتواند به خدمات ارزنده خود تداوم بخشد. 

کد خبر 258146

برچسب‌ها