همشهری آنلاین: دانشمندان شیوه نوینی ابداع کرده اند که می تواند مانع از شکل گیری کلسترول اضافی در بدن شده و پایانی برای بیماری قلبی باشد.

دیگر نگران بیماری‌های قلبی نباشید

به گزارش مهر، دانش پژوهان دانشگاه جان هاپکینز در تحقیق بر روی موش‌ها و خرگوش‌ها، موفق شدند مانع از ایجاد تصلب شرایین، عامل اصلی بروز سکته‌های مغزی و قلبی و دلیل شماره یک مرگ در بین انسان، شوند.

این بیماری زمانی بروز می‌کند که در طول زمان و به تدریج، چربی درون عروق خونی تجمع، و عروق را سخت و باریک کرده و توانایی آنها را برای رساندن خون اکسیژن دار به عضلات قلب و مغز کاهش می‌دهد.

محققان در این راه، فعالیت مولکولی را که مقصر گستره‌ای از مشکلات زیستی است، شناسایی و متوقف کردند. این مولکول توانایی بدن را برای استفاده مناسب، انتقال و پاک کردن خود از کلسترول تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آنها می‌گویند این متخلف، یک مولکول نمکی، قندی موسوم به GSL است که در غشای تمامی سلول‌ها وجود دارد و عمدتا به خاطر نقش خود در تنظیم رشد سلول شناخته می‌شود.

نتایج این آزمایش‌ها نشان داد این مولکول در تنظیم کلسترول بدن نیز نقش دارد.

محققان جان هاپکینز، از یک ترکیب دست ساز موسوم به D-PDMP برای مسدود سازی سنتز مولکول GSL استفاده کرده و با این کار از بروز بیماری قلبی در موش و خرگوش‌های تغذیه شده با رژیم غذایی پر چرب و پر کلسترول جلوگیری کردند.

این یافته‌ها که نتایج آن در نشر نشان می‌دهد D-PDMP با دخالت در مسیرهای ژنتیکی کار می‌کند که سوخت و ساز چربی را از چندین مسیر تنظیم می‌کند از شیوه‌ای که سلول‌ها مشتق می‌شوند و کلسترول را از غذا جذب می‌کنند تا شیوه‌ای که کلسترول به بافت و عضوها منتقل شده، توسط کبد تجزیه و از بدن دفع می‌شود.

داروهای کاهنده کلسترول فقط از یک مسیر با این مشکل مبارزه می‌کنند یعنی یا مانع سنتز کلسترول می‌شوند یا مانع جذب میزان زیادی از آن توسط بدن می‌شوند.

دانش پژوهان معتقدند با ممانعت از سنتز GSL به یک درمان چند وجهی می‌رسیم، درمانی که از ته نشین شدن پلاک‌های چربی و کلسیم در عروق حیوان جلوگیری می‌کرده و در نهایت مانع از بروز بیماری قلبی در آنها می‌شود.

کد خبر 257668

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار