مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۳۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک زن کانادایی ممکن است جان خودش را با ضبط کردن علائم سکته مغزی‌اش با تلفن همراه هوشمندش نجات داده باشد.

به گزارش سی بی اس «استیسی یپس» در ماه آوریل دچار فلج صورت و اشکال در صحبت کردن شد. او با اینکه علائمش پس از مدتی برطرف شده بود، چون احتمال می‌داد دچار سکته مغزی شده باشد، به بیمارستان رفت. پزشکان گمان کردند که علايم او صرفا ناشی از استرس بوده است و به توصیه‌های برای کنترل استرس او را به خانه فرستادند.

این زن ۴۹ ساله دو روز بعد هنگام رانندگی بی‌حسی در طرف چپ بدنش را احساس کرد. یپس ماشینش را کنار کشید و شروع به ضبط کردن ویدئویی از خودش کرد که در احساس مورمور در بدنش و ناتوانی‌اش در لبخند زدن را توضیح می‌داد. در این ویدئو پس از حدود یک دقیقه او نشان می‌دهد که نمی‌تواند دستش را بلند کند.

او در مصاحبه‌ای گفت: «فقط می‌خواستم این علائم را به کسی نشان دهم، چون این مشکل مربوط به استرس نبود. فکر کردم اگر این فیلم را به دکتر نشان بدهم، بهتر مشکلم را درک کند.»

یپس این فیلم را به دکترهایش نشان داد و آنها تشخیص دادند که او دچار «حمله گذرای اختلال‌ خون‌رسانی» (TIA) یا به اصطلاح سکته مغزی ناقص شده است. اسکن ام آر آی این تشخیص را تایید کرد. سکته ناقص یپس ناشی از آتروسکلروز - یا تجمع پلاک چربی در شریان‌ها- بود. لخته خونی که بر روی این پلاک تشکیل شده بود، یک شریان کوچک را به یک طرف مغز او خونرسانی می‌کرد، مسدود کرده بود و به فلج طرف مقابل بدن او انجامیده بود.

دکتر چریل جیاگوبین، متخصص مغز و اعصاب در مرکز سکته مغزی در بیمارستان تورونتو وسترن در این باره گفت: «در همه سال‌های درمان بیماران سکته مغزی هیچ وقت کسی را ندیده‌ام که از خودش فیلم بگیرد. علائم او بسیار مشخص بود، این حقیقت که او متوقف شده و راهی یافته بود که این علائم را به این شکل به تصویر در آورد، برای همه ما تاثیرگذار بود.»

یپس به سبک زندگی سالمی روی آورد، رژیم غذایی‌شان را تصحیح کرد و به ورزش منظم پرداخت و اکنون در حال دریافت داروهای کاهنده کلسترول و رقیق‌کننده خون است. او امیدوار است ماه آینده به سر کارش بازکردد.

کد خبر 263104

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار خانواده

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha