همشهری آنلاین: مقام و درجه این زن که افتخار هزاران پیغمبر و امام و شفیعه صدیقان و شهیدان و پیامبران اولوالعزم است تا چه حد و چه غایت است! او سر رسول الله(ص) و جوهره و سلاله نبوت است.

خبرگزاری مهر ـ گروه دین و اندیشه: مرحوم آیت الله سیدمحمدحسین حسینی طهرانی در معنا و تفسیر آیات وارده در قرآن کریم در خصوص اعراف و مقام حضرت صدیقه کبری(س) در قیامت در مجلد دهم کتاب معادشناسی می نویسند: اعراف مکانى و حاجبى است بین بهشت و جهنم که داراى درجات بالا و پائین است و در درجات بالاى آن ائمه(ع) وقوف دارند و در دامنه و درجات پائین شیعیان و افرادى از بزهکاران که هنوز حساب آنها یکسره نشده و حکم آنها صادر نشده است. هر بزرگى با امت تکلیف معین نشده خود بر روى اعراف است.

البته مقام بالاى اعراف، مقامى است بسیار رفیع و بسیار منیع که دست کسى بدان نرسد و شاهپر بال بلندپرواز هیچ طائرى قصد عبور از آنرا نکند، زیرا آن مقام اختصاص به کسانى دارد که هم بر بهشت و هم بر دوزخ حاکمند و هم بر بهشتیان و هم بر جهنمیان مُسَیطر و مسلط هستند. آنان در چنین افق مبین و مقام ارجمندى وقوف دارند، همه را با علائم و نشانه‏ ها می ‏شناسند و درجه و مقام هر یک از بهشتی ها را در مراتب هشتگانه آن معین می کنند و درکات و مراتب هفتگانه دوزخ را می دانند و دوزخیان را در آن محل‏ها توزیع مى ‏نمایند.

و این روایات همگى تطابق دارد با مفاد آیاتى که ذکر شد، زیرا در آیات هم رجال اعراف را با مشخصاتى بیان فرموده است که غیر از مقربان درگاه حضرت احدیت و پیشوایان اهل بیت(ع) کسى چنین مقامى را ندارد و نیز در آیات همان طور که دیدیم، حال دسته اى را بیان می‌کند که هنوز داخل بهشت نشده و امید دخول در آن را دارند.

مقام حضرت زهرا(س) در اعراف‏

ولى در اینجا یک نکته باید ذکر شود و آن این است که مقام حضرت صدیقه کبرى فاطمه زهرا(س) کجاست؟ آیا آن هم بر اعراف است و یا در مراتب و درجات پائینتر؟ هیچ شکى نیست که آن مقام مقدس نیز در طراز مقام فرزندانش از پیشوایان و ائمه اهل بیت(ع) است و علت آنکه در این روایات تصریح به وقوف آن حضرت بر اعراف نشده است به جهت آن است که ضعفاء عقول حقیقتاً اعراف را کوهى مثلا به مثابه جبال دنیا تخیل مى‏کنند و بنابراین صعود آن مخدره بر فراز کوه و تل، منافى مقام حیا و عصمت است!

کما اینکه در بعضى از روایات سابقاً داشتیم که با آنکه حال آن بى بى در محشر و سائر مشاهد با ائمه (ع) یکسان است و با آنکه آن مخدره نیز بر بالین هر شخص محتضر هنگام مرگ حاضر مى‏شود، ولى در روایات احتِراماً لِجَلالها نامشان را نبرده ‏اند و مخصوصاً در روایات ذکر شده که برده نشدن نام به علت قصور ادراک و فهم عامه است.

زیرا آنان نمی دانند که در مقام عالى اعراف که از بهشت عالى تر است و حجاب اقرب است، عنوان انوثیت در مقابل ذکوریت نیست؛ همه این عناوین برداشته مى‏شود، این عناوین متعلق به پائین اعراف و متعلّق به بهشت و دوزخ است و لذا نام مقدس آن بى بى منطوى در عنوان رجال آمده است در این آیه مبارکه: وَ عَلَى الاعْرَافِ رِجَالٌ.

همچنان که بدون شبهه نام آن بى بى منطوى در عنوان رجال است در آیه مبارکه نور: فِى بُیُوتٍ أَذِنَ اللَهُ أَن تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ و یُسَبِّحُ لَهُ و فِیهَا بِالْغُدُوِّ وَ الاصَالِ* رِجَالٌ لَا تُلْهِیهِمْ تِجَرَةٌ وَ لَا بَیْعٌ عَن ذِکْرِ اللَهِ وَ إِقَامِ الصَّلَوةِ وَ إِیتَآءِ الزَّکَوةِ یَخَافُونَ یَوْمًا تَتَقَلَّبُ فِیهِ الْقُلُوبُ وَ الأبْصرُ. [آیه 36 و 37، از سوره 24: النّور]

«در خانه ‏هاdى که خدا رخصت داده است که رفعت یابد و نام او در آنجاها برده شود، تسبیح خدا را مى‏ نمایند در صبحگاه و شبانگاه‏ مردانى که هیچ کسب و تجارتى آنان را غافل نمی دارد از یاد خدا و نه از hقامه نماز و نه از دادن زکوة و از روزى که دل‏ها و چشم‏‌ها از آن روز در وحشت و اضطراب است در واهمه و دهشت هستند.»

بارى، مجال ضیق است که در این باره قدرى بیان و قلم را گسترده داریم، تا اخلّاء روحانى و برادران ایمانى بدانند که مقام و درجه این زن که افتخار هزاران پیغمبر و امام، و شفیعه صدیقان و شهیدان و پیامبران اولوالعزم است، تا چه حد و چه غایت است! او سر رسول الله(ص) است، او جوهره و سلاله نبوت است که رسول خدا دست او را مى ‏بوسید و بر جاى خودش مى‏ نشاند و پیوسته در بیتش می رفت و هر وقت از سفر و غزوه مراجعت می کرد، اول به دیدن او در خانه او می‌رفت.

صلوات محی الدین بر حضرت صدیقه کبرى(س)

صلوات اللَهِ و ملآئِکَتهِ و حَملَةِ عَرشهِ وَ جَمیعِ خَلقهِ مِن أَرضهِ و سمآئِهِ عَلَى الْجَوهَرةِ القُدسیَّةِ فى تَعَیُّنِ الإنسیّةِ. صورةِ النَّفسِ الکُلّیَّةِ، جَوادِ العالَمِ العَقلیّةِ، بَضعَةِ الحَقیقةِ النَّبَویَّةِ، مَطلَعِ الانوارِ الْعَلَویَّةِ، عَینِ عُیونِ الاسرارِ الفاطِمیَّةِ. النّاجیةِ المُنجیَةِ لِمُحبّیها عَن النّارِ. ثَمَرةِ شجَرةِ الیقینِ، سَیِّدَةِ نِسآءِ العالَمینِ. المَعروفَةِ بِالقَدرِ، المَجهولَةِ بِالقَبرِ. قُرَّةِ عَینِ الرَّسولِ، الزَّهرآءِ البَتولِ؛ عَلیها الصَّلَوةُ وَ السَّلامُ.

«درود و تحیات بى شائبه خداوند و فرشتگان او و حاملین عرش او و جمیع عالم آفرینش او از زمینى او و آسمانى او بر آن پاکیزه گوهر قدس باد که با تجرّد قدسیه در هیئت انسیه عالم بشریت را زینت داده است. آن حقیقت طاهره خود صورت نفس کلى و بخشنده و نیروآورنده عالم عقلى است. پاره اى از حقیقت احمدى و مَطلَع و مَشرق انوار علوى است و اصل و منبع سرچشمه‏‌هاى اسرار مکنونه فاطمى است. رستگار و آزادکننده محبین خود از آتش است و جوهره ثمره درخت معرفت و یقین و بزرگ بانوى بانوان عالمین. قدرش معلوم و معروف و قبرش پنهان و مجهول است. نور دیده رسول الله و نام گرامى و لقب سامى‏اش فاطمه زهراء و بتول عذراء است؛ که درود و سلام خدا بر او باد».

اشعار مرحوم کمپانى درباره آن حضرت‏

أُمُّ أئِمَّةِ العُقولِ الغُرِّ بَل امُّ أبیها و هوَ عِلَّةُ الْعِلَلْ‏
روحُ النَّبىِّ فى عظیمِ المَنزِلَه و فى الکِفآءِ کُفوُ مَن لا کُفوَ لَه‏
تَمَثَّلَتْ رَقیقَةَ الوجود لطیفَةٌ جَلَّتْ عَن الشُّهودِ
تَطَوَّرَتْ فى أفْضَلِ الاطوارِ نَتیجَةُ الادوارِ و الاکوارِ
تَصَوَّرَتْ حَقیقَةُ الکَمالِ بِصورةٍ بدیعةِ الجمالِ‏
فَإنَّها الحَورآءُ فى النُّزولِ و فى الصُّعودِ مِحوَرُ العُقولِ‏
یُمَثِّلُ الوُجوبَ فى الإمکانِ عَیانُها بِأحسَنِ البَیانِ‏
فَإنَّها قُطبُ رَحَى الوُجودِ فى قَوسَىِ النُّزولِ و الصُّعودِ
و لَیسَ فى مُحیطِ تِلکَ الدّآئِرَه مَدارُها الاعظَمُ إلّا الطّاهِرَه

«او مادر امامان عقول روشن و درخشان است، بلکه مادر پدر خودش است، در حالی که آن پدر علّت العلل است.او در ارزندگى مقام، روح پیامبر است. و در همسرى و همتائى همتاى کسى است که همتا ندارد. او در ظرائف و رقائق وجود، متمثّل گردیده است، و لطیفه اى است که از مقام شهود و ادراک بسى بالاتر است. او در با فضیلت‏ترین اطوار، صورت گرفته است، و نتیجه و خلاصه ادوار و اکوار است. حقیقت کمال در بى سابقه‏ترین صورت زیباى خود شکل گرفته است. او در عالم نزول، حوراء است و در مراتب صعود، محور عقل‏ها و اندیشه ها. او با واقع و عیان خود، به احسن بیان و بیّنه، عالَمِ وجوب را در عالم امکان تمثیل کرده است. او قطب آسیاى عالم وجود است، چه در قوس نزول و چه در قوس صعود. آرى! در محیط این دائره نزول و صعود، مدار اعظم و اوسعى غیر از فاطمه طاهره نیست‏.»

کد خبر 254445
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز