همشهری آنلاین: خبر نامزدی ادوارد اسنودن، همکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا برای دریافت جایزه صلح نوبل باعث شد تا مدیر سرویس‌های مخفی آمریکا بگوید: افشاگری‌های اسنودن به امنیت ملی آمریکا ضربه زده است.

snowden

جیمز کلاپر، مدیرکل سرویس‌های مخفی آمریکا در گزارش به مجلس سنا آمریکا که چهارشنبه (۲۹ ژانویه/ ۹ بهمن) قرائت شد، گفت انتشار اسناد محرمانه آمریکا توسط ادوارد اسنودن، همکار پیشین آژانس امنیت ملی این کشور، خطر ترور در آمریکا را افزایش داده است.

کلاپر در سخنان خود تاکید کرد که افشاگری‌های اسنودن به امنیت ملی آمریکا ضربه زده است. ادوارد اسنودن٬ کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکاست٬ که پس از آن‌که جزییات برنامه‌های جاسوسی الکترونیک آمریکا را فاش کرد از ماه اوت ۲۰۱۳ با پناهندگی موقت که برای یک سال به وی اعطا شده، در روسیه به سر می‌برد. آمریکا اسنودن را به دزدی دارایی‌های دولتی و انتقال عمدی اطلاعات طبقه‌بندی‌شده متهم کرده است. هر یک از این اتهامات می‌تواند تا ۱۰ سال مجازات حبس در ایالات متحده در پی داشته باشد.

کاهش امنیت ملی آمریکا به دلیل افشاگری اسنودن

جمیز کلاپر که گزارش سالانه خود را در برابر کمیته سرویس‌های مخفی سنای آمریکا قرائت می‌کرد، گفت به دلیل افشاگری‌ها و انتشار اسناد محرمانه آمریکا کار سازمان‌های جاسوسی در ایالات متحده به شدت دشوار شده است، زیرا که به گفته کلاپر تروریست‌ها از نحوه فعالیت‌های جاسوسی آمریکا اطلاع یافته‌اند.

جان برنان، رئیس سازمان مرکزی آمریکا، سیا نیز روز گذشته تاکید کرد، پس از افشاگری‌های اسنودن، برخورد با عملیات تروریستی و یافتن تروریست‌ها به مراتب دشوار‌تر شده است.

در همین حال جمیز کلاپر در مقابل نمایندگان سنای آمریکا از اسنودن خواست تا برای جلوگیری از به بارآمدن خسارت‌های بیشتر برای آمریکا، اسناد سری را که در اختیار دارد به ایالات متحده بازگرداند.

ادوارد اسنودن می‌گوید تاکنون تنها بخش محدودی از اسناد و اطلاعات خود را منتشر کرده است.

نامزدی برای دریافت جایزه صلح نوبل

از سوی دیگر همزمان با طرح اتهامات تازه از سوی آمریکا به ادوارد اسنودن، وی توسط دو سیاستمدار نروژی به عنوان یکی از نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل سال ۲۰۱۴ معرفی شده است.

"بارد ویگار" و "اسنرد والن" از اعضای حزب چپ نروژ در نامه‌ای به کمیته جوایز نوبل، ادوارد اسنودن را به عنوان نامزد دریافت جایزه صلح نوبل امسال معرفی کردند.

این دو سیاستمدار نروژی در نامه معرفی خود درباره علت انتخاب اسنودن نوشته‌اند: افشاگری‌های اسنودن مباحث جدیدی را در سطح بین الملل آغاز کرد که به تغییر رفتارهای سیاسی انجامید. این اقدام زمینه را برای صلح و ثبات بیشتر در جهان فراهم ساخت.

  • خبرگزاری دولتی آلمان
کد خبر 247740
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز