همشهری آنلاین: ادوارد اسنودن افشاگر آمریکایی موافقت خود را با تاسیس جایزه روزنامه نگاری به نام خود در روسیه اعلام کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ریا نووستی روسیه، آلکسی وندیکتوف سردبیر رادیو اکو موسکوی که رییس کمیسیون انجمن رسانه‌های اینترنتی روسیه نیز هست، با اعلام این خبر گفت: ˈمن از جمله افرادی هستم که معتقدند از مدت‌ها پیش باید جایزه‌ای برای رسانه‌های اینترنتی تاسیس می‌شد. ˈ

وی افزود: پس از ارائه این طرح ابتکاری فکر کردم با وجود اینکه فعالیت‌های اسنودن به صورتهای مختلف ارزیابی می‌شود، وی اقدامات متعددی برای افشاگری و شفافیت در فضای مجازی انجام داده است.

به گفته وندویکتوف، کارکنان کمیسیون با اسنودن در این خصوص صحبت کردند و او موافقتش را با تاسیس جایزه‌ای به نام خود ابراز داشته است.

قرار است اسنودن عضو هیات داوری این جایزه هم باشد.

ادوارد اسنودن مامور سابق سازمان سیا آمریکا که به عنوان پیمانکار برای سازمان امنیت ملی کار می‌کرد، اوایل ژوئن سال گذشته اطلاعات محرمانه‌ای را افشا کرد که از برنامه‌های گسترده این کشور برای کنترل مکالمات و مراسلات الکترونیکی در فضای مجازی پرده برداشت.

وی از جمله یک حکم سری دادگاه آمریکا را منتشر کرد که طبق آن سرویس‌های اطلاعاتی به تمام مکالمات مردم در شرکت تلفنی بسیار بزرگ Verizon دسترسی پیدا کرده‌اند.

اسنودن ۳۱ ژوئیه سال گذشته مجوز پناهندگی موقت در روسیه دریافت کرد که تا ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۱۴ میلادی اعتبار دارد.

کد خبر 257480
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار رسانه و روزنامه‌نگاری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز