همشهری آنلاین: براساس مصوبه سومین جلسه کمیته عوامل محیطی موثر بر سلامت، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف به کاهش غلظت آلاینده ها شد.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سومین جلسه کمیته تخصصی عوامل محیطی مؤثر بر سلامت انسان در محل دبیرخانه شورای سیاستگذاری سلامت وزارت بهداشت با موضوع و اولویت برنامه جامع کاهش آلودگی هوا با حضور بیش از 23 نماینده از تمام دستگاه های اجرایی و تخصصی کشور تشکیل شد.

براساس مصوبه این کمیته، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شد از ابتدای سال 1393 با نظارت بر اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای هشت شهر بزرگ کشور با مشارکت و همکاری همه دستگاه‌های ذیربط، سالانه حداقل 15 درصد از غلظت متوسط سالانه ذرات معلق PM10 و PM2.5 و حداقل 10 درصد از غلظت SO2 ، NO2 و ازن را نسبت به سال 1392 بکاهد.

براساس این مصوبه، برنامه جامع کاهش آلودگی هوای هشت شهر بزرگ کشور باید بگونه ای باشد که پس از چهار سال، غلظت متوسط سالانه ذرات معلق در هوای این شهرها حداکثر به 40 در صد و غلظت ازن، SO2 ،NO2 به 60 در صد سال 1392(سال پایه) برسد یا تا حد استاندارد ملی کاهش یابد.

بر پایه این گزارش، سایر آلاینده‌های هوا مانند سرب، بنزن و بنزو آلفا پایرن، طی سال‌های اجرای برنامه نباید از استاندارد ملی مصوب سال 1388 تجاوز کند.

وزارت بهداشت موظف است با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، گزارش سالانه این شاخص‌ها را به هیات دولت ارایه کند.

کد خبر 245567

برچسب‌ها