همشهری آنلاین: سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس مصوبه سومین جلسه کمیته عوامل محیطی موثر بر سلامت، مکلف به کاهش غلظت آلاینده‌ها شد.

به گزارش پایگاه رسمی وزارت بهداشت، سومین جلسه کمیته تخصصی عوامل محیطی مؤثر بر سلامت انسان در محل دبیرخانه شورای سیاستگذاری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با موضوع و اولویت برنامه جامع کاهش آلودگی هوا با حضور بیش از 23  نماینده از کلیه دستگاه‌های اجرائی و تخصصی کشور تشکیل شد.

بر اساس مصوبه این کمیته، سازمان حفاظت محیط زیست مکلف شد از ابتدای سال 1393 با نظارت بر اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای هشت شهر بزرگ کشور با مشارکت و همکاری همه دستگاه‌های ذیربط سالانه حداقل 15 درصد از غلظت متوسط سالانه ذرات معلق PM10 و PM2.5 و حداقل 10 درصد از غلظت SO2 ، NO2 و ازن را نسبت به سال 1392 بکاهد.

بر اساس این مصوبه، برنامه جامع کاهش آلودگی هوای هشت شهر بزرگ کشور باید به گونه‌ای باشد که پس از 4 سال غلظت متوسط سالانه ذرات معلق در هوای این شهرها حداکثر به 40 در صد و غلظت ازن، SO2 ،NO2 به 60 در صد سال 1392 (سال پایه) برسد یا تا حد استاندارد ملی کاهش یابد.

بر پایه این گزارش، سایر آلاینده‌های هوا مانند سرب، بنزن و بنزو آلفا پایرن، طی سال‌های اجرای برنامه نباید از استاندارد ملی مصوب سال 1388 تجاوز کند.

گفتنی است وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، گزارش سالانه این شاخص‌ها را به هیات دولت ارایه کند.

کد خبر 245513

برچسب‌ها