همشهری آنلاین: معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تا دو روز آینده لایحه هوای پاک به مجلس ارایه داده می‌شود تا در قالب یک قانون کارآمد، موثر و مبتنی بر کاهش آلودگی هوا متناسب با نیاز کشور به تصویب برسد.

لایحه هوای پاک به زودی به مجلس داده می‌شود

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، معصومه ابتکار عصر روز شنبه در همایش میثاق جامعه مدنی با مسئولان برای آسمانی آبی، در سازمان حفاظت محیط زیست افزود: قدم دیگری که دولت برای کاهش آلودگی هوا برداشته، تصویب تبصره‌ای دراین زمینه است که در این تبصره مقرر شد صاحبان خودرو به ازای میزان آلایندگی که ایجاد می‌کنند عوارض بدهند که این عوارض صرف توسعه زیرساخت‌ها، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و در نهایت داشتن هوای پاک می‌شود.

وی به سه اقدام عملی از سوی وزارتخانه‌های نفت، نیرو و صنعت معدن و تجارت اشاره کرد و گفت: وزارت نفت در اولین گام اقدام به توزیع بنزین با استاندارد یورو 4 در شهر اراک کرده است که توزیع آن در سراسر کشور جزو برنامه‌های در دست اقدام این وزارتخانه است.

ابتکار تاکید کرد: متاسفانه زیرساخت‌های وزارت نفت در چند سال گذشته بسیار ضعیف شده، اما اراده وزیر نفت بر تقویت این زیرساخت‌ها و تولید هرچه سریع‌تر بنزین با استاندارد یورو 4 است.

ابتکار در ادامه به بحث وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه اقدامات زیست محیطی زیادی باید انجام دهد اما در گام اول تا 3 روز آینده آب شرب سالم برای مردم شهر اهواز تامین خواهد شد.

دکتر روحانی رییس جمهوری در سفرش به خوزستان به مردم این منطقه قول آب شرب سالم داده بود.

معاون رییس جمهوری در ادامه به نقش وزارت صنعت معدن و تجارت در حفظ محیط زیست تاکید کرد و گفت: این وزارتخانه کارهای جدیدی بر روی خودروهای برقی و هیبریدی آغاز کرده است.

سیاستی که دولت در پیش گرفته، استفاده از موتورسیکلت‌های برقی است که قوانین لازم در این زمینه به تصویب رسیده است.

درنظر داریم به عنوان الگوسازی در پارک پردیسان از خودروهای برقی استفاده کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست به تاثیر هدفمندی یارانه‌ها در حفظ محیط زیست اشاره کرد و گفت: در این زمینه دو دیدگاه وجود دارد که تاکنون کمتر به آن توجه شده است؛ اینکه یارانه خوب و بد وجود دارد، به این معنا که یارانه بد الگوی صحیح مصرف را مختل می‌کند.

به عنوان مثال ایران چندین برابر کشورهای توسعه یافته مصرف انر‍ژی دارد، درحالی که نرخ توسعه در آن بسیار پایین است، در زمینه مصرف آب نیز از بدترین الگوی مصرف پیروی می‌کنیم که در این زمینه فرهنگ‌سازی در تغییر الگوی مصرف از اهمیت زیادی برخوردار است که هدفمندی صحیح یارانه در این زمینه نقش بسزایی دارد.

ابتکار اظهار داشت: چندی پیش برای اولین بار درخواستی از سوی جامعه مدنی و هنرمندان به دولت داده شد، مبنی بر این که یارانه آنها به نفع محیط زیست قطع شود که ادامه این گونه حرکت‌های مدنی در حفظ محیط زیست بسیار موثر خواهد بود.

معاون رییس جمهوری تاکید کرد: اولین جلسه دولت تدبیر و امید در زمینه حفظ محیط زیست بود و یکی از بندهای میثاق‌نامه رییس جمهوری نیز حفاظت ازسرمایه‌های طبیعی و محیط زیست است که این مساله نشان می‌دهد دولت یازدهم حفظ محیط زیست را سرلوحه خود قرار داده است.

در زمینه محیط زیست در چند سال گذشته غفلت بزرگی پیش آمده است و اکنون با خلاء و چالش‌های زیست محیطی زیادی مواجه هستیم؛ وضعیت ناگوار دریاچه‌های ارومیه، هامون، پریشان، بختگان، آلودگی هوای کلان شهرها میراثی است که از چند سال گذشته به ما رسیده است.

خوشبختانه در دو روز گذشته به مدد باد هوای تهران سالم بود؛ و بایستی گفت راه‌حل مشکل آلودگی یا باد است یا رفتن از تهران.

وی در پایان اظهار داشت اگر بخواهیم محیط زیست را حفظ کنیم باید این حرکت از درون جامعه مدنی، هنرمندان، فرهیختگان و مردم ایجاد شود تا از مسئولان بخواهند جواب نیازها و مطالباتشان را بدهند.

کد خبر 247163

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان