همشهری آنلاین: مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی گفت: طرح نهایی یوزپلنگ آسیایی برای نصب بر روی پیراهن بازیکنان فوتبال ایران جام جهانی ۲۰۱۴ در برزیل آماده شد

طرح یوزآسیایی برای پیراهن فوتبالیست‌های ایرانی، آماده برای ارایه به فیفا

به گزارش ایرنا، بیستمین دوره مسابقات  جام جهانی فوتبال در 13 ژوئن 2014 ( خرداد 93 )همزمان در 12 شهر برزیل برگزار می‌شود.

قرار است تیم ملی فوتبال ایران برای نخستین بار در این مسابقات جهانی با پیراهنی مزین به طرحی از یوز پلنگ آسیایی و پیامی زیست محیطی در حمایت از این حیوان در معرض خطر انقراض شرکت کند.

ˈ هومن جوکار در این مورد گفت: در حال حاضر کارگروهی متشکل از سازمان حفاظت محیط زیست، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، فدراسیون فوتبال ایران و نمایندگانی از برخی سازمان‌های مردم نهاد، تشکیل و تاکنون جلسات متعددی با موضوع آماده شدن این طرح برگزار شده است.

وی اظهار داشت: طرح نهایی یوزپلنگ آسیایی تهیه شده و مورد تایید این کارگروه قرار گرفته است و اکنون باید برای بررسی و تایید نهایی به بخش حقوقی فیفا ارسال شود که امیدوارم در این هفته طرح به فیفا ارسال شود.

جوکار تاکید کرد: طرح، نحوه نصب بر روی پیراهن و این که در کدام قسمت پیراهن قرار می‌گیرد باید با قوانین فیفا همخوانی داشته باشد از این رو باید مورد تایید بخش حقوقی فیفا قرار گیرد.

وی اظهار داشت: مساله مهم این است که تمام دست اندرکاران امر، نصب یوزپلنگ آسیایی به عنوان نماد ملی ایران بر روی پیراهن بازیکنان فوتبال ایران را پذیرفته‌اند و بقیه کارها هم به زودی نهایی می‌شود.

به گفته وی هنوز پبام زیست محیطی برای این بازی‌ها مشخص نشده و تاکنون تمام تلاش‌ها برای تهیه طرح بوده است اما به زودی مشخص خواهد شد.

جوکار خاطرنشان کرد : این طرح در یک مربع به ابعاد 10 در 10 سانتی متر بر روی پیراهن بازیکنان ( روی سینه) نصب خواهد شد.

نصب طرح یوزپلنگ آسیایی بر روی لباس بازیکنان تیم ملی کشور در بازی‌های جهانی 2014 چندی پیش از سوی سازمان حفاظت محیط زیست مطرح شد که مورد موافقت فدراسیون فوتبال نیز قرار گرفت.

15 آبان ماه که سپ بلاتر رییس فیفا به ایران سفر کرده بود با معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار کرد و آنها در گفت وگوهای مشترکی در مورد استفاده از نقش یوزپلنگ بر روی لباس بازیکنان به تفاهم رسیدند و رییس فیفا حضور یوزپلنگ روی لباس تیم ملی را تایید کرد.

یوزپلنگ آسیایی یا ایرانی

یوزپلنگ یا یوز با نام علمی Acinonyx jubatus، جانوری مهره دار و پستاندار از راسته گوشتخواران، خانواده گربه سانان است. این جانور در گذشته در بیشتر مناطق آفریقا و گستره وسیعی از آسیای مرکزی و شبه قاره هند وجود داشت، اما امروزه با کاهش شدید جمعیت رو به رو شده است و تنها در ایران زیست دارد. از این رو به یوز پلنگ آسیایی، یوزپلنگ ایرانی نیز گفته می‌شود.

از میان دو زیرگونه اصلی یوزپلنگ، یکی از زیرگونه‌ها که با نام یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی شناخته می‌شود در خطر جدی انقراض است و تعداد کمی از آن در دشت‌های مرکزی ایران یافت می‌شود.

طعمه معمول یوزها آهوها (به ویژه آهوی تامسون)، ایمپالا ( ایمپالا گاوسانی با جثه متوسط است که در آفریقا زندگی می‌کند) و دیگر پستانداران سم دار حداکثر تا 40 کیلوگرم وزن هستند.

یوزپلنگ آسیایی یا یوزپلنگ ایرانی به شدت در معرض خطر انقراض است که اکنون تنها چند ده قلاده از آن در ایران یافت می‌شود. بر اساس آخرین اطلاعات حدود 50 قلاده یوزپلنگ در ایران وجود دارد.

شکار بی رویه، از بین رفتن زیستگاه یوزها توسط انسان، کاهش منایع غذایی این حیوان مانند آهو و غزال و جاده سازی‌های غیر اصولی عوامل اصلی تهدید کننده حیات این گربه سان است.

از این رو با هدف حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با همکاری برنامه توسعه سازمان ملل متحد و سازمان حفاظت محیط زیست در سال 2001 در کشور شروع به کار کرد امری که سبب شد این حیوان از خطر انقراض نجات یابد اما به دلیل کاهش شدید جمعیت همچنان در معرض تهدید قرار دارد.

کد خبر 243422
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار