همشهری آنلاین: اگر چه با کاهش معاملات در بخش زمین و مسکن قیمت‌ها نیز تنزل کرد اما باز هم به روال اخیر تفاوت بیش از ۲۰ میلیون تومانی بین ارزان ترین و گران ترین قیمت‌ها در هر متر خانه در تهران مشهود است.

مسکن

به گزارش ایسنا، بررسی تغییرات قیمتی در معاملات زمین و مسکن در تهران در تابستان سال جاری بیانگر کاهش تعداد معاملات و قیمت در مسکن و زمین های مسکونی نسبت به بهار است.

این در حالی است که خرید و فروش زمین و یا زمین ساختمان‌های کلنگی در تابستان نسبت به بهار حدود 22.7 درصد کاهش یافته است.

همچنین قیمت فروش هر متر زمین یا زمین ساختمان‌های کلنگی با حدود 9.7 درصد کاهش مواجه بود.

بنابر اعلام مرکز آمار حداقل قیمت فروش هر متر زمین و یا خانه‌های کلنگی در تابستان سال جاری یک میلیون و 800 هزار و حداکثر قیمت 19 میلیون و 782 هزار و 200 تومان بوده است.

بر این اساس هر متر زمین در تهران در این فصل با متوسط قیمت پنج میلیون و 276 هزار و 200 تومان به فروش رسیده است.

اما بنگاه‌های معاملات ملکی در تهران در حوزه فروش مسکن در تابستان 92 از کاهش 26.9 درصدی فروش نسبت به بهار خبر داده‌اند.

این در حالی است که تعداد معاملات در بخش مسکن در فصل مورد بررسی نسبت به یک سال قبل حدود 43 درصد کاهش یافته که می‌تواند بیانگر خروج سرمایه‌گذاران از بازارهای موازی نظیر مسکن باشد.

از سویی دیگر قیمت هر متر خانه در تهران در تابستان سال جاری با وجود افزایش 47 درصدی نسبت به تابستان 91 حدود 4.3 درصد نسبت به بهار کاهش یافت.

بر این اساس قیمت هر متر خانه در تهران در حداقل نرخ حدود 501 هزار و 300 تومان بوده است به عبارتی خریداران مسکن می توانستند در ماه‌های اخیر با هزینه کردن این مبلغ برای هر متر خانه، صاحبخانه شوند. به عنوان مثال یک خانه 60 متری با احتساب هر متر 500 هزار تومان،30 میلیون تومان معامله خواهد شد.

اما بین ارزانترین و گران ترین قیمت برای هر متر مسکن بیش از 20 میلیون تومان تفاوت وجود دارد به گونه‌ای که گرانترین خانه های تهران را خریدار می تواند با متری 21 میلیون و 954 هزار و 300 تومان خریداری کند.

در عین حال هر متر خانه به طور متوسط با مبلغی نزدیک به چهار میلیون و 54 هزار تومان در تابستان قابل معامله بوده است.

کد خبر 244779
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز