همشهری آنلاین: پس از آنکه با رأی موافق اکثریت قاطع اعضای حزب سوسیال دمکرات به "ائتلاف بزرگ" راه برای تشکیل سومین دولت آنگلا مرکل هموار شد، گمانه‌زنی برخی رسانه‌های آلمانی از احتمال انتخاب یک زن برای اولین بار به عنوان وزیر دفاع این کشور حکایت دارد.

ترکیب احتمالی کابینه آلمان و نخستین وزیر دفاع زن

به گزارش دویچه وله، بعد از ظهر شنبه ۲۳ آذر ۹۲(۱۴ دسامبر2013) نتایج نظرخواهی از اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان که سرنوشت دولت آینده این کشور به آن وابسته بود اعلام شد.

تقریبا ۷۶ درصد از اعضای حزب سوسیال دموکرات که در نظرخواهی شرکت کرده ‌بوده‌اند به تشکیل یک دولت ائتلافی با دو حزب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی رای موافق دادند.

معرفی رسمی وزیران دولت جدید آلمان شامگاه یک‌شنبه انجام می‌شود. با این همه تکلیف بسیاری از پست‌ها، به ویژه وزارت‌خانه‌های کلیدی تقریبا مشخص شده است.

یک زن فرمانده نظامیان آلمان

در کابینه جدید آنگلا مرکل، که برای سومین دوره پیاپی صدراعظم آلمان خواهد بود، تغییرات فراوانی رخ خواهد داد. از معدود وزیرانی که از دوره قبل در پست خود می‌مانند وزیر دارایی ولفگانگ شویبله از حزب (اتحاد) دمکرات مسیحی است.

در دولت جدید چند جابه جایی نیز به چشم می‌خورد که یک مورد آن را می‌توان تاریخی خواند؛ بر اساس گزارش‌ها "توماس د مزیر" از وزارت دفاع به وزارت کشور می‌رود و احتمالاً جای خود را به وزیر پیشین کار و امور اجتماعی، "اورزولا فون درلاین" می‌دهد.

پیش از این احتمال می‌رفت فون در لاین که در رشته پزشکی تحصیل کرده وزیر بهداشت شود. چنانچه گزارش‌های رسانه‌های مختلف رسما تایید شود برای نخستین بار در تاریخ آلمان یک زن فرماندهی نظامیان را بر عهده می‌گیرد. حزب سوسیال مسیحی بایرن نیز مایل به سرپرستی این وزارتخانه‌ی کلیدی است.

ریاست دفتر صدراعظم را نیز حزب دمکرات مسیحی در اختیار خواهد گرفت و احتمالا به وزیر پیشین محیط زیست، پتر آلت‌مایر می‌رسد.

۳ زن در میان وزیران سوسیال دمکرات

در انتخابات پارلمانی آلمان که ۲۲ دسامبر(۳۱ شهریور ) برگزار شد دو حزب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی که "اتحادیه" یا "احزاب خواهر" خوانده می‌شوند مشترکا ۴۱/۵ درصد آرا را نصیب خود کردند و قدرتمند‌ترین فراکسیون پارلمان شدند.

سوسیال دمکرات‌ها با ۷/ ۲۵ درصد آرا دومین فراکسیون بزرگ پارلمان را به خود اختصاص دادند. این حزب شش وزارت‌خانه دولت آینده را در اختیار خواهد گرفت.

زیگمار گابریل رهبر حزب سوسیال دموکرات در دولت آینده وزیر اقتصاد و جانشین آنگلا مرکل خواهد بود. در این کابینه برای نخستین‌بار حوزه‌ انرژی نیز به مجموعه وزارت اقتصاد افزوده شده که معنای آن قدرتمندتر شدن این وزارت‌خانه است.

بر اساس توافق‌ها صندلی وزارت خارجه نصیب رئیس فراکسیون پارلمانی سوسیال دموکرات‌ها، فرانک والتر اشتاین‌مایر می‌شود. او در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ در ائتلاف بزرگ قبلی نیز وزیر خارجه بود. هایکو ماس که قبلا در ایالت زارلند وزیر اقتصاد بود نیز در دولت ائتلافی جدید وزیر دادگستری است.

آندریا نالس، دبیر کل حزب سوسیال دمکرات وزیر کار و امور اجتماعی در سومین دولت مرکل خواهد بود. مانوئلا شوسیگ و باربارا هندریکس دو عضو زن دیگر کابینه از حزب سوسیال دمکرات هستند که به ترتیب وزیر امور خانواده و محیط زیست می‌شوند.

تبریک مرکل به گابریل

جزئیات تقسیم دیگر پست‌های کابینه میان دو "حزب خواهر" محافظه‌کار هنوز رسما اعلام نشده است. قرار است دو اتحادیه دمکرات مسیحی آلمان و سوسیال مسیحی استان بایرن نحوه تقسیم وزارت‌خانه‌های باقیمانده میان خود را شامگاه یک‌شنبه همراه با اسامی وزیران به اطلاع افکار عمومی برسانند.

آنچه تا کنون قطعی به نظر می‌رسد اختصاص پنج پست وزارت به حزب آنگلا مرکل و ۳ پست به اتحادیه سوسال مسیحی"خواهر کوچک" حزب مرکل از ایالت بایرن است.

پس از اعلام نتایج نظرخواهی از اعضای حزب سوسیال دمکرات که نتیجه مثبت آن تشکیل ائتلاف بزرگ را ممکن کرد آنگلا مرکل به گابریل تبریک گفت و از همکاری با دولت ائتلافی ابراز خوشحالی کرد.

بعد از ظهر شنبه، ۲۳ آذر زیگمار گابریل، رئیس حزب سوسیال دمکرات آلمان در "خانه ویلی برانت"، دفتر مرکزی این حزب در برلین حاضر شد تا از اعضای حزب قدردانی کند. او گفت که هیچگاه مانند امروز به سوسیال‌دمکرات بودن افتخار نکرده بود.

انتظار می‌رود نتیجه قاطع نظرخواهی و شرکت بیش از ۷۷ درصد اعضای حزب در آن موقعیت گابریل و سوسیال دمکرات‌ها را در دولت ائتلافی تقویت کند.

کد خبر 242587

برچسب‌ها