همشهری آنلاین: پارلمان آلمان سه‌شنبه ۲۶ آذر آنگلا مرکل را برای سومین بار به عنوان صدراعظم این کشور انتخاب کرد و به این ترتیب راه برای سوگند دولت ائتلافی بزرگ وی هموار شد.

مرکل آنگلا

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه دیلی میل، بوندستاگ (پارلمان آلمان) با 462 رای مثبت در مقابل 150 رای مخالف و 9 رای ممتنع به صدر اعظمی دوباره مرکل رای داد.

حزب محافظه کار دموکرات مسیحی مرکل توانست در انتخابات 22 سپتامبر بهترین نتیجه خود را در طول دو دهه گذشته کسب کند اما این نتیجه برای تشکیل یک دولت مستقل کافی نبود و مرکل مجبور شد تا با رقیبش حزب سوسیال دموکرات تشکیل دولت ائتلافی دهد که از آن به عنوان "ائتلاف بزرگ" یاد می‌شود.

با انتخاب مرکل برای سومین بار به عنوان صدراعظم آلمان وی همانند "کنراد آدنائر" و "هلموت کهل" سه فردی می‌شوند که تاکنون توانسته‌اند سه بار به این سمت دست یابند.

در کابینه ائتلافی دولت آلمان برای نخستین بار یک زن در رأس وزارت دفاع آلمان قرار گرفته و همچنین برای نخستین بار یک زن ترک‌تبار به عنوان مشاور مرکل منصوب شده است.

مرکل شامگاه یکشنبه اعضای کابینه‌اش را رسما معرفی کرد. در این کابینه دموکرات مسیحی‌ها در مجموع شش وزارتخانه را در اختیار دارند.

در این میان "اورسولا فن درلاین"، وزیر خانواده کابینه پیشین، به‌عنوان وزیر دفاع آلمان تعیین شده است. این نخستین بار در تاریخ آلمان است که یک زن در رأس وزارت دفاع قرار می‌گیرد.

در دولت ائتلافی آلمان رئیس دفتر مرکل، وزارت‌خانه‌های کشور، دفاع، دارایی و سلامت در اختیار دموکرات مسیحی‌هاست. هم‌چنین وولفگانگ شویبله از معدود وزیران جابه‌جا نشده در دولت جدید است. وی همچنان در رأس وزارت دارایی باقی می‌ماند.

سوسیال مسیحی‌ها نیز که از شاخه‌های حزب دموکرات مسیحی هستند سه وزارتخانه را مدیریت خواهند کرد. هورت زه‌هوفر، رئیس این حزب و رئیس دولت بایرن، سه وزیر یادشده را معرفی کرد. بر این اساس، هانس پتر فریدریش که تاکنون در رأس وزارت کشور بود، وزارتخانه کشاورزی را تحویل می‌گیرد. همچنین الکساندر دوبرینت، دبیرکل سوسیال مسیحی‌های آلمان، هدایت وزارت حمل‌ونقل و زیرساخت‌های دیجیتال را به دست می‌گیرد. گرد مولر هم وزیر توسعه و همکاری‌های اقتصادی کابینه سوم مرکل خواهد بود.

حضور یک زن ترک‌تبار در دولت

یک رخداد تاریخی دیگر حضور یک زن ترک‌تبار در دولت جدید آلمان است. آیدان اوزوگوز از حزب سوسیال دموکرات مشاور آنگلا مرکل در امور هم‌پیوندی اجتماعی (انتگراسیون) خواهد بود.

حزب سوسیال دموکرات که با دموکرات مسیحی‌ها و سوسیال مسیحی‌ها دولت "ائتلاف بزرگ" را تشکیل داده، شش وزارتخانه را در اختیار خواهد داشت. فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس فراکسیون سوسیال دمکرات‌ها در پارلمان سراسری، جانشین گوئیدو وستروله، وزیر امور خارجه شده است. اشتاین‌مایر در دولت اسبق مرکل (۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹) هم وزیر امور خارجه بود.

آندریا نارلس، دیگر زن حاضر در دولت جدید آلمان است. دبیرکل سوسیال دموکرات‌های آلمان وزیر کار خواهد بود. هایکو ماس، نیز وزیر دادگستری و امور مصرف‌کنندگان آلمان خواهد بود.

باربارا هندریکس و مانوئلا شوزیگ، دو زن دیگر از حزب سوسیال دموکرات آلمان هستند که وزارتخانه‌های محیط زیست و خانواده را هدایت خواهند کرد.

زیگمار گابریل، رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان هم قائم مقام آنگلا مرکل خواهد بود. وی همچنین در رأس تشکیلاتی خواهد بود که با اقتصاد و انرژی سر و کار دارد و گذار آلمان به انرژی‌های تجدیدپذیر را میسر خواهد کرد. این وظیفه پیش از این در حوزه اختیارات وزارت محیط زیست آلمان بود.

دموکرات مسیحی‌ها و سوسیال مسیحی‌ها در انتخابات سراسری آلمان در روز ۲۲ سپتامبر ۵ / ۴۱ درصد آرا را بدست آوردند. این حزب اگر تنها ۵ کرسی دیگر در پارلمان کسب می‌کرد، پیروز قاطع انتخابات بود. حزب سوسیال دموکرات نیز با ۵ / ۲۷ درصد آرا دومین حزب پیروز انتخابات بود.

کد خبر 242853

برچسب‌ها