چهارشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۱
۰ نفر

همشهری‌آنلاین: دستگاه‌های پرنده قابل هدایت از راه دور در مناطق توفان‌زده فیلیپین نقش مهمی داشتند. استفاده از پهپادها به نیروهای امداد کمک کرد تا جستجو در مناطق آسیب دیده را بهتر پیش ببرند.

ولوکوپتر

به گزارش یورونیوز استفاده از پهپادها به نیروهای امداد کمک کرد تا جستجو در مناطق آسیب دیده را بهتر پیش ببرند.

پاکسازی راه‌های ارتباطی و تخمین میزان خرابی با این پهپادها آسانتر شد. شرکت سازنده این فناوری، دو پهپاد به یکی از شهرهای آسیب دیده در فیلیپین ارسال کرد. این دو وسیله که از نوعی پلاستیک سخت ساخته شده‌اند، در یک جعبه کوچک بسته بندی می‌شوند.

یک کارشناس پهپاد درباره مفید بودن این ابزار می گوید: در جمع آوری اجساد از مناطق بحرانی و غیر قابل دسترس مفید هستند. مثلا وقتی سگ‌های مخصوص، جسدی را پیدا می‌کنند این فناوری به ماموران امداد کمک می‌کند بهترین و سریعترین راه ممکن برای برداشتن جسد از آن منطقه را تعیین و انتخاب کنند.

هر کدام از این پهپاد ها تا مسافت دو کیلومتر، ارتفاع چهل سانتیمتری تا یکصد و پنجاه متری از سطح زمین به پرواز در می‌آیند و باطری آنها تا بیست و پنج دقیقه دوام دارد. پهپاد به افراد بی‌سرپناه کمک می‌کند بدون نیاز به راه رفتن یا رانندگی در مناطق آسیب دیده و خرابی‌ها، مناطق ایمن را سریعتر پیدا کنند.

این کارشناس پهپاد می‌گوید: وقتی سازمان‌های امداد این وسیله را اینجا دیدند، تصور کردند یک جور اسباب بازی است ولی با دیدن کاربردهای مختلف آن مانند پیدا کردن اجساد و پاکسازی راهها فکر می کنم در آینده از آن به عنوان یک وسیله امداد استفاده خواهند کرد.

استفاده از پهپاد در مناطق آسیب زده مورد توافق همه نیست. منتقدان آن می‌گویند در صورتیکه مقررات سخت و روشنی درباره نحوه و گستردگی استفاده از آن وجود نداشته باشد، می‌تواند نقض حریم خصوصی باشد. بعلاوه قیمت آن بالا است، هر کدام از این پهپاد‌ها چهل هزار یورو هزینه دارد.

ولوکوپتر یا هلیکوپتر آینده

در نمایشگاه صنایع هوایی در کالسروهه آلمان، یک ماشین پرنده به نام ولوکوپتر آزمایش می‌شود. علیرغم شباهت به هلیکوپتر تفاوت آن قابل توجه است.

طراحی این ماشین پرنده، پاسخی به سر و صدا و ارتعاش شدید ملخ های هلی‌کوپتر است. ولوکوپتر دو نفره بدون صدا توسط یک شرکت آلمانی ساخته شده و به جای موتور احتراقی، از هجده غلطک الکتریکی برای احتراق استفاده می‌کند.

مخترع این ولوکوپتر ضمن ابراز رضایت کامل از نتیجه آزماش‌ها می‌گوید: فکر می‌کردیم در این مرحله با مشکلات فنی زیادی مواجه شویم. برای اینکه تازه اوایل راه هستیم. ساختن سازه کامل آن فقط یکسال و نیم طول کشید. تاکنون به نتایج مثبت زیادی رسیده ایم که انتظارش را نداشتیم.

ولوکوپتر مانند هلیکوپتر معمولی، بطور عمودی از زمین بلند می‌شود و فرود می‌آید. با باطری یکصد کیلوگرمی الکتریکی، وسیله‌ای سازگار با محیط زیست است. با سرعت صد کیلومتر در ساعت و تا ارتفاع دو کیلومتری پرواز می کند، اما باطری الکتریکی تنها بیست دقیقه قادر به انرژی تامین ولوکوپتر است.

مخترعان و شرکت سازنده تلاش می‌کنند مشکل را حل کنند. مخترع آن می‌گوید: هدف ما این بود که در سه سال اول تولید محدود و در پنج یا شش سال بعدی تولید را افزایش بدهیم. البته هدف پروژه، ساختن ابزارهایی برای ورزش‌های هوایی است. ولی هدف بزرگ آینده ما، ارتقاء آن به یک وسیله مسافربری یا وسیله نقلیه است. فکر می‌کنیم در چهل یا پنجاه سال آینده به این هدف برسیم، وقتی که وسیله‌ای برای جایجایی و قابل استفاده برای همه باشد.

این تیم کاری امیدوارند اولین ولوکوپتر را تا یکسال دیگر آماده فروش کنند. قیمت آن بطور تقریبی دویست و پنجاه هزار یورو برآورد شده است. به نظر سازندگان این وسیله که در حال حاضر در مراحل اولیه آزمایشی است، در آینده چگونگی جابجایی و سفر در اطراف دنیا را دگرگون خواهد کرد.

کد خبر 241306
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها