شهروندان: فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به این‌که «تامین خطوط مواصلاتی و برقراری امنیت کشتی‌های تجاری یکی از ماموریت‌های نیروی دریایی ارتش است» گفت: دیروز ساعت ۶ صبح نیروی دریایی توانست یک کشتی تجاری خارجی را از حمله دزدان دریایی نجات دهد.

حبیب‌الله سیاری

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به این‌که «ترورسیم دریایی منافع کشور ما را به خطر انداخته است» خاطرنشان کرد: نیروی دریایی 5سال است که به برقراری تامین خطوط مواصلاتی اقدام کرده و در این مدت نزدیک به دو هزار کشتی تجاری در منطقه اسکورت کرده و 150 درگیری شدید با دزدان دریایی داشته است.

وی با اشاره به وجود منافع و منابع دریایی اظهار کرد: باید دریا با عنوان یکی از محورهای توسعه کشور در نظر گرفته شود و ما باید از دریا استفاده بیشتری داشته باشیم. ما در دریاهای آزاد منافع داریم و باید به این توانمندی برسیم که در دریاهای آزاد حضور داشته باشیم. با داشتن نیروی دریایی راهبردی می‌توان امنیت دریاها را تامین کرد و از منافع کشور در عرصه آب‌های آزاد حمایت کرد.

وی افزود: با فرمان رهبری نیروی دریایی در سواحل جنوب و شرقی کشور از بندرعباس تا پسابندر و در مساحت900کیلومتر مستقر شده است و امید داریم با حمایت دولت بتوانیم این استقرار را به پایان برسانیم. ما همچنین تا مدار 10درجه یعنی در منطقه به مساحت 2 هزار کیلومتر بعد از چابهار استقرار پیدا کرده‌ایم.

به گفته سیاری امروز جهان نیروی دریایی ارتش کشورمان را به خوبی می‌شناسد و این نیرو عضو کنوانسیون‌های بین‌المللی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش حضور مستمر در آبهای آزاد،‌ ساخت انواع ناوهای موشک‌انداز‌،زیردریایی و سایر تجهیزات دریایی،‌پرورش نیروی انسانی مومن‌،‌متعهد و متخصص و تامین تجهیزات توسط خود این نیرو را از برنامه‌های نیروی دریایی ارتش دانست.

وی در ادامه با بیان اینکه شعار نیروی دریایی "راه ما راه حسین است" انتخاب شده است اظهار کرد: حضور نیروی دریایی در آبهای آزاد به منظور تامین منافع کشور است و ما قصد تجاوز به حقوق هیچ کشوری را نداریم. ما به دنبال سازماندهی نیروی دریایی هستیم که در شان و تراز ملت ایران باشد.

سیاری با اشاره به عملیات مروارید خاطر نشان کرد: دشمن در ابتدای جنگ تصور نمی‌کرد که نیروی دریایی کشور ما آماده انجام عملیات باشد. زیرا در آن دوره مستشاران خارجی از کشور خارج شده بودند و آنها گمان می‌کردند که ایران توانایی استفاده از تجهیزات دریایی خود را ندارد اما عملیات مروارید در شصت و هفتمین از روز آغاز دفاع مقدس با موفقیت انجام گرفت. در این عملیات فرزندان انقلاب پای کار آمدند و توانستند این پیروزی را به دست آوردند اگر ما در این عملیات به روش عادی عمل می‌کردیم و به فرماندهی امام راحل عمل نمی‌کردیم برآوردهای دشمن به وقوع می پیوست.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در ادامه با بیان اینکه عملیات مروارید اهداف سیاسی،‌نظامی و اقتصادی داشت خاطر نشان کرد: در این عملیات نیروی دریایی عراق کاملا منهدم شد و از بین رفت و ما هم موفق شدیم دو پای نفتی عراق را منهدم کنیم و مانع صادرات بیش از دو سوم نفت عراق شویم و در واقع ما عراق را محاصره دریایی کردیم اما عراق با کمک کشورهای همسایه توانست جنگ را هشت سال ادامه دهد.

وی همچنین افزود: با انجام عملیات مروارید جمهوری اسلامی ایران توانست بر آبهای خلیج فارس سیادت پیدا کرده و عراق را از عرصه دریا خارج کند با این وجود سایر کشورها به دنبال بازسازی ارتش عراق برآمدند و نزدیک به 2 میلیارد دلار به آنها کمک کردند ولی چون تنگه هرمز در کنترل کشور ما بود آنها این تجهیزات را از طریق هوایی و از فرودگاه کشورهای همسایه به عراق رساندند. هدف آنها از بین بردن نیروی دریایی کشور ما بود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در همین رابطه افزود: اما نیروی دریایی در عرصه دریاها خوش درخشید و از چاه‌های نفت کشور محافظت کرد و حتی یک روز صادرات نفت کشورمان قطع نشد. نیروی دریایی نزدیک به 10هزار کشتی نفتی را اسکورت کرد و نتیجه عملیات اسکورت به تعبیر رهبری این بود که اقتصاد کشور سالم ماند.

سیاری در پایان خاطر نشان کرد: نیروی دریایی اکنون دو سند معتبر دارد. امام راحل فرمودند نیروی دریایی در آبهای خلیج فارس و درعرصه دفاع از کشور چون نگین درخشنده است و مقام معظم رهبری نیز گفتند که ایشان نیروی دریایی را ستایش می‌کنند.

کد خبر 240518
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار دفاع-امنیت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار