مجموع نظرات: ۰
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: حسین معصومی همدانی، سال ۱۳۲۷ در شهر همدان به دنیا آمد.

در سال 1351 در رشته مهندسی برق از دانشگاه کنونی صنعتی شریف فارغ التحصیل شد. بعد از آن در دانشگاه آزاد ایران به ویرایش کتب علمی پرداخت. او در سال 1358 به عنوان مدرس تاریخ و فلسفه علم به دانشگاه شریف بازگشت و در سال 1372 به قصد ادامه تحصیل به فرانسه سفر کرد. تحصیلاتش را در رشته تاریخ و فلسفه علم در دانشگاه پاریس هفت ادامه داد و مدرک دکتری خود را با تخصص «تاریخ  اپتیک و ریاضیات از این دانشگاه کسب کرد. بعد از آن به ایران بازگشت و تدریس در دانشگاه شریف را از سر گرفت.

او از سال 1379 به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در آمد و نیز در زمره چهره‌های اصلی و ویراستاران ارشد مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی هم قرار دارد.

او اخیرا سرپرستی و سرویراستاری  مجموعه کتاب‌های مربوط به دانش امروز انتشارات فرهنگ معاصر را  به همراه دکتر محمد خواجه پور عهده دار است.

سوابق: عضو هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف و مدرّس تاریخ و فلسفۀ علم‌، مشاور عالی مرکز نشر دانشگاهی‌، عضو شورای عالی ویرایش صدا و سیما و عضو مرکز تحقیق در تاریخ و فلسفۀ عربی ـ اسلامی قرون وسطا‌.

برخی‌ از آثار: زندگی‌نامۀ علمی دانشمندان اسلامی (ترجمه‌)، 1363؛ جزء و کل‌، ورنر هایزنبرگ (ترجمه‌)، 1368؛ فلسفۀ علوم طبیعی‌، کارل همپل‌، (ترجمه‌)، 1369؛ مردم‌شناسی و هنر، لوی استروس (ترجمه‌)، 1373؛ ترمودینامیک تعادل‌، ادکینز (ترجمه‌)، 1375؛ نسبیت خاص و عام و کیهان‌شناختی‌، ولفگانگ ریندلر (ترجمه‌)، 1375.

کد خبر 240284
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار