همشهری آنلاین: معاون میراث فرهنگی کشور از احتمال ارائه پیشنهاد ایران برای ثبت میراث ناملموس به نام یک کشور در اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در تاریخ ۱۱ آذرماه خبر داد.

آغاز به کار کنفرانس عمومی یونسکو در پاریس

به گزارش فارس، مهدی حجت درباره پیشنهاد ایران برای ثبت میراث ناملموس به نام یک کشور در یونسکو اظهار داشت: این پیشنهاد را احتمالاً در اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در تاریخ ۱۱ آذرماه در باکو مطرح خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو با هدف بررسی پرونده کشورهای عضو در حوزه میراث ناملموس 11 آذر ماه به میزبانی جمهوری آذربایجان در شهر باکو برگزار می‌شود، افزود: البته پیش از آن باید وزارت امور خارجه نیز موضوع را مورد بررسی قرار دهد که چه زمانی این پیشنهاد ارائه شود، چون این پیشنهاد نباید سوخته شود.

معاون میراث فرهنگی کشور پیش از این نیز گفته بود: هدف یونسکو با ثبت‌های جهانی ایجاد صلح جهانی است. وقتی می‌توان میراثی را به ثبت جهانی رساند چرا باید به نام یک کشور ثبت شود که دشمنی بین کشورهای همسایه ایجاد کند راه حل ساده‌ای برای آن وجود دارد می‌شود میراث ناملموس ثبت جهانی شود اما نه به نام یک کشور بلکه به یونسکو پیشنهاد خواهیم داد که ثبت به نام یک کشور برای مواریث ناملموس از بین برود چرا که یک کشور به نام خودش چیزی را ثبت می‌کند که دیگران از آن ناراحت می‌شوند.

حجت درباره اینکه آیا نمی‌توان پیشنهاد داد که سهمیه کشورهای دارای آثار میراثی بیشتر نیز نسبت به سایر کشورها در ثبت آثار در یونسکو افزایش یابد؟ گفت: این پیشنهاد قابل قبول نیست چون هر کشوری درباره آثار کشورش همین نظر را دارد.

کد خبر 239725

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز