همشهری آنلاین: بحث ها طبیعتا جدی بود ولی فضای بحث بسیار محترمانه بود. امکان رسیدن به توافق با اکثر ۱+۵ وجود داشت ولی به هرحال نیاز بود که همه همراه باشند و از اظهارات علنی وزرا شنیده اید که یکی از هیئت ها قدری مشکل داشت.

به گزارش همشهری آنلاین، محمد جواد ظریف وزیرامور خارجه پیش از ترک ژنو در صفحه فیس بوک خود مطالبی در خصوص مذاکرات با گروه 1+5 نوشت که متن کامل آن را میخوانید:

" دوستان سلام
ساعت 7 و نیم صبح یکشنبه به وقت ژنو و 10 صبح به وقت ایران عزیز است. قرار است کم کم برای بازگشت به تهران به فرودگاه برویم. لذا ممکن است نتوانم این گزارش را در ژنو تمام کنم.

در سه روز گذشته مذاکرات حساس و فشرده ای در ژنو داشتیم. به ویژه از بعدازظهر جمعه که وزرای خارجه 1+5 یکی پس از دیگری به ژنو سرازیر شدند. علت آمدن وزرا، جدی شدن مذاکرات و تفاوت دیدگاه ها در داخل گروه 1+5 بود، به ویژه در میان اعضای غربی 1+5. برای همین هم آقای لاورف، وزیر امور خارجه روسیه و قائم مقام وزیر امور خارجه چین خیلی دیرتر بعدازظهر شنبه وارد شدند. بیشتر مذاکرات هم در داخل اعضای غربی 1+5 بود. البته ما هم چند دور مذاکره طولانی با وزرای مختلف داشتیم و نهایتا هم یک جلسه دو ساعته تا حدود ساعت 12 و نیم بعد از نیمه شب شنبه با همه وزرا.

بحث ها طبیعتا جدی بود ولی فضای بحث بسیار محترمانه بود. امکان رسیدن به توافق با اکثر 1+5 وجود داشت ولی به هرحال نیاز بود که همه همراه باشند و از اظهارات علنی وزرا شنیده اید که یکی از هیئت ها قدری مشکل داشت.

به هرحال، در جلسه قرار شد برای رفع چند مشکل باقیمانده جلسه در روز 29 آبان مجددا تشکیل شود تا هیئت ها بتوانند مذاکرات را ادامه دهند. بعدهم مصاحبه مطبوعاتی مشترک با خانم اشتون در فضایی مثبت و بعد هم جلسه طولانی من با خبرنگاران ایرانی همراه هیئت تشکیل شد که تا ساعت 2 صبح ادامه داشت.

فعلا اگر اجازه بدهید همین جا خداحافظی کنم چون باید به فرودگاه بروم. انشاءالله از تهران مجددا گزارش خواهم داد."

 

کد خبر 238310

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز