همشهری آنلاین: رئیس سازمان پدافند غیر عامل تاکید کرد: پدافند غیرعامل با طراحی زیرساخت‌ها و تاسیسات بسیار امن در فوردو و UCF اصفهان خاری در چشم دشمنان، اسرائیل و آمریکا گذاشته است.

غلامرضا جلالی

به گزارش تسنیم، سردار غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیر عامل که به عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران این هفته تهران سخن می‌گفت، با بیان اینکه ولی‌فقیه و رهبری جامعه اسلامی قرار است امت اسلامی را در گردنه‌های حساس و پیچ‌های تاریخی و در برابر انواع تهدیدات و حوادث هدایت و رهبری کند گفت: ولی فقیه قرار است مسیر مسیر صلاح و رستگاری را نشان دهد و نشان دهد که کدام مسیر، مسیر اصلی و درست است.

سردار جلالی افزود: اهمیت مسئله ولایت فقیه در حادثه غدیر با توجه به تحولات اخیر منطقه این است که کشورهای اسلامی مانند مصر و تونس که حوادث انقلابی و بیداری اسلامی در آنها اتفاق افتاده است، به دلیل اینکه از ولایت فقیه بی‌بهره هستند، تحولات به سرانجام نمی‌رسد.

وی در همین زمینه تاکید کرد: این کشورها از نعمت ولی فقیه بی‌بهره هستند که تاکنون تحولات و حوادث در این کشورها به سرانجام نرسیده است.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل تصریح کرد: ولایت فقیه در دوران امام راحل شاهکار کرد. یک کشور را در برابر تهدیدات هدایت کرد و یک جنگ ناخواسته را بر یک کشور مظلوم و غیرآماده و یک دولت تازه انقلاب کرده هدایت کرد و توانست و آن را پیروز جنگ خارج کند.

سردار جلالی در ادامه اظهار داشت: پس از امام راحل نیز ولی فقیه و نایب امام زمان (عج) کشور را هدایت کردند که این هدایت رهبری باعث شد که از بسیاری از جنگ‌ها جلوگیری شود و ما بتوانیم منافع ملی‌مان را در شرایط نابسامان امنیتی منطقه حفظ کنیم و روز به روز جایگاه کشور را در منطقه تقویت کنیم.

وی ادامه داد: امروز نیز پس از اتمام جنگ رهبر معظم انقلاب در حوادث مختلف و در برابر تهدیدات مختلف جامعه را هدایت کرده‌اند. ولایت رهبری در کشور نعمتی بزرگ است که باید قدر آن را بدانیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل در ادامه با بیان اینکه در هشتم آبان سال 82 و در 10 سال پیش و در چنین ایامی رهبر معظم انقلاب فرمان تاسیس سازمان پدافند غیرعامل را صادر فرمودند افزود: پس از جنگ با توجه به اینکه ما تجربه 8 سال دوران دفاع مقدس را داشتیم و مسئولین کشور ما نیز خودشان از فرماندهان جنگ بودند و دولت‌ها نیز دولت‌های برخواسته از جنگ بودند، اما برنامه توسعه کشور در داخل کشور جدا از موضوعات دفاعی و نگاهی آینده‌نگر به این موضوع تدوین شد.

وی اضافه کرد: در حال حاضر و با توجه به اینکه مقام معظم رهبری نیز فرموده‌اند که ما در یک برهه و پیچ تاریخی قرار گرفته‌ایم و باید با مقاومت از این پیچ تاریخی عبور کنیم، بنابراین در فضای امروز دنیا نیز در یک بازه تاریخی قرار گرفته‌ایم. ما در طیف کلی تهدیدات شاهد تغییر در ماهیت تهدیدات هستیم.

سردار جلالی تاکید کرد: پدافند غیرعامل ماموریت و رسالتش این است که تلاش کند تا با مجموعه‌ای از اقدامات تاثیر تهدیدات را بر کشور و جامعه و مردم و بر زیرساخت‌ها مدیریت، کنترل و کاهش دهد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل افزود: مهمترین وظیفه این سازمان این است که با انواع و اقسام تهدیدات چه در بعد طبیعی و چه در بعد غیرطبیعی مقابله کند. کشور ما کشوری با رویکرد انقلابی است که طبیعتا همواره با تهدیداتی مواجه است، بنابراین ما باید در برابر هرگونه تهدیدات اقدامات لازم برای مصون‌سازی کشور را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تهدیدات از حوزه نظامی به سایر حوزه‌ها پوست‌اندازی کرده است. بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری تهدیدات نظامی از کشور فاصله گرفته است و سایر تهدیدات به این حوزه وارد شده و همواره کشور را تهدید می‌کند. تهدیدات در دنیای امروز با شکلی جدید و قالبی متفاوت در حال شکل‌گیری است. این تهدیدات از حوزه نظامی به حوزه‌های اقتصادی، سایبری، فرهنگی و تهدیدات جنگ نرم در حال چرخش است.

سردار جلالی در همین زمینه اظهار داشت: در این برهه زمانی و با توجه به شرایط موجود نیاز است که مجموعه‌ای شکل بگیرد که متصدی و متکفل بر پایش و رصد کردن تهدیدات و اقدامات دشمن و نیز اتخاذ اقدامات لازم و تصمیمات به هنگام برای مقابله با تهدیدات باشد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل افزود: پدافند غیرعامل به دنبال این است که تهدیدات را پایش و رصد کند و نوع آن را شناسایی کرده و با یک نگاه پیش‌دستانه و قبل از اینکه تهدید متوجه کشور شده و تاثیراتی در داخل کشور داشته باشد، ما بتوانیم با آن مقابله کنیم. این سازمان همواره تلاش می‌کند تا با مجموعه‌ای از اقدامات تاثیر تهدیدات را کاهش داده و با آسیب‌شناسی آن کشور را در مقابل هرگونه تهدیدی مصون نگه دارد.

وی تصریح کرد: تهدیدات غیرطبیعی همواره با رویکرد دشمن به کشور وارد می‌شود. ما در تهدیدات طبیعی متوجه شده‌ایم که جنس این نوع تهدیدات ثابت است، اما در تهدیدات غیرطبیعی به دلیل اینکه شکل‌دهنده آنها فناوری‌ها و تجهیزات هستند، بنابراین پویا، علمی و متغیر هستند و روز به روز تغییر می‌کنند بنابراین سازمان پدافند غیرعامل نیز همواره فعالیت‌های علمی و پژوهشی خود را بر اساس تغییرات تهدیدات به روز کرده و با آنها پیش می‌رود.

سردار جلالی ادامه داد: ماهیت پدافند غیر عامل ماهیتی علمی و پژوهشی و همواره تلاش می‌کند که به صورت روزآمد تهدیدات را پایش کرده و راه‌های مقابله با هر طیف تهدید را شناسایی و بررسی کند.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت: رهبر معظم انقلاب در فرمایشاتشان فرموده‌اند که پدافند غیرعامل مانند مصون‌سازی بدن است و کشور را در برابر تهدیدات مصون می‌کند. مفهوم مصون‌سازی این است که اگر دشمن تلاشی برای تهدیدات علیه کشور انجام می‌دهد، این تهدیدات نتواند تاثیری در داخل گذاشته و برای کشور مصونیت در سطح آسیب‌پذیری ایجاد نکند که انتظار مقام معظم رهبری از پدافند غیرعامل همین است. البته مسئولیت سنگینی است که ما بتوانیم پدافند غیر عامل را در کالبد کشور و در دستگاه‌های اجرایی پیش ببریم.

وی افزود: پدافند غیرعامل تزریق ژن دفاع، پایداری و مقاومت در بدنه کشور است. به عنوان مثال وقتی که می‌خواهیم در کشور پالایشگاهی بسازیم، می‌بایست جایگاه پدافند غیرعامل به عنوان یک عنصر بازدارنده و اساسی در آن مشخص باشد. پدافند غیرعامل یعنی آسیب‌ناپذیر کردن کشور در برابر هر نوع تهدیدات. یعنی اینکه کشور در هر شرایطی بتواند چرخه اساسی حکومت و خدمات به مردم را حفظ کند. پدافند غیرعامل یعنی صیانت از و حفاظت از مردم در برابر انواع تهدیدات.

سردار جلالی تصریح کرد: امروزه در همه حوزه‌ها خوشبختانه با تلاش علمی 10 ساله این سازمان توانسته برای همه حوزه‌های مورد تهدید راه حل‌های علمی و اجرایی ارائه دهد. پدافند غیرعامل یعنی مقاوم‌سازی برنامه توسعه. ما می‌توانیم برنامه توسعه بلورین و زیبا داشته باشیم، اما با یک تلنگر و تهدید بشکند و بریزد و تزریق ژن پدافند غیرعامل به برنامه‌های کشور می‌تواند نوید توسعه پایدار را به ما بدهد. پدافند غیرعامل یعنی مصون‌سازی کشور امام زمان در برابر هرگونه تهدید. پدافند غیرعامل یعنی خوداتکایی در دفاع و پایداری و مقاومت در کشور.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل در ادامه به سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب مبنی بر توجه به استحکام درونی و ظرفیت‌های داخلی گفت: پدافند غیرعامل یعنی درونی‌سازی مولفه‌های اقتدار درونی و توجه به درون.

وی تصریح کرد: امروز ما شاهدیم که رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند کلید حل مشکلات در داخل است. یعنی اینکه با اتکا به داخل و استحکام ساخت درونی می‌توانیم مشکلات کشور را حل کنیم.

سردار جلالی افزود: ما در سازمان پدافندغیر عامل آمادگی داریم تا کشور را در برابر هرگونه تهدیدات مصون‌سازی کرده و از گردنه و پیچ تاریخی با مقاومت و سلامتی عبور کنیم و کشور را به یوسف زهرا (س) تحویل دهیم.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل با اشاره به اینکه ایران اسلامی قرار است پایتخت جهان اسلام شود گفت: این ایران اسلامی باید از درون مستحکم، مصون و پایدار باشد که این جز با پدافند غیرعامل ممکن نیست. امروزه پدافند غیرعامل در حوزه‌های متفاوتی کارکرد دارد. امروزه پدافند غیرعامل با پدافند سایبری امکان و هدف دشمن را در این نوع تهدیدات نا امید کرده است. پدافند غیرعامل با طراحی زیرساخت‌ها و تاسیسات بسیار امن در فوردو و UCF اصفهان خاری در چشم دشمنان، اسرائیل و آمریکا گذاشته است.

وی افزود: امام راحل و رهبر معظم انقلاب همواره فرموده‌اند که "ما می‌توانیم" . بنابراین پدافند غیرعامل به درستی این موضوع را تبیین کرده و توانسته "ما می‌توانیم" را محقق کند. پدافند غیرعامل امروزه با نگاه علمی، دانشی و تخصصی توانسته "ما می‌توانیم" را شکل واقعی بخشیده و آن را پیاده کند.

سردار جلالی با اشاره به اینکه ما امروزه توانسته‌ایم در حوزه‌های مختلف بازدارندگی و قدرت دفاعی خود را به دشمن ثابت کرده و آن‌ها را ناامید کنیم، گفت: این تلاش‌ها برای کشور کافی نیست و ما به انتهای راه نرسیده‌ایم و در دولت تدبیر و امید موضوع پدافند غیرعامل در صدر برنامه‌های کشور دیده می‌شود و از دولت می‌خواهیم که اینگونه باشد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل خاطر نشان کرد: ما از دولت جدید انتظار داریم که مانند دولت‌های گذشته به موضوع پدافند غیرعامل عمیق‌تر و دقیق‌تر توجه کند، زیرا رئیس‌جمهور محترم خودش جزو تدوین‌کنندگان سیاست‌های کلی در موضوع پدافند غیرعامل است و به این موضوع اشراف کامل دارد، بنابراین انتظار داریم که به این موضوع توجه ویژه‌ای شود.

کد خبر 236206

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار