همشهری آنلاین: در حالی که رییس سازمان توسعه تجارت تاکید می‌کند کره از لیست کالاهای اولویت اول خارج نشده ولی از سوی دیگر اظهار می‌کند در نوع ارزی که برای واردات این کالا اختصاص یافته تغییر ایجاد شده است. از سوی دیگر رییس مجمع واردات نیز صراحتا اعلام کرده که کره از این پس با ارز مبادله‌ای به کشور وارد می‌شود.

کره

حمید صافدل، رییس سازمان توسعه تجارت در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که آیا کره هنوز مشمول کالاهای اساسی است تصریح کرد: این کالا همچنان در اولویت یک کالایی قرار داشته و به عنوان کالای اساسی به حساب می‌آید ولی در مورد نوع ارزی که برای واردات آن اختصاص می‌یابد تغییراتی به‌وجود آمده است.

در همین رابطه محمدحسین برخوردار، رییس مجمع واردات نیز با تاکید بر این‌که از این پس کره با ارز مبادله‌ای وارد می‌شود به ایسنا گفت: این کالا همچنان در لیست کالاهای اساسی قرار می‌گیرد و با اولویت کالاهای اساسی به آن ارز مبادله‌ای اختصاص می‌یابد.

وی ادامه داد: در آن زمان که 22 هزار تن کره در گمرک انباشت شده بود برای ترخیص 5000 تن از این کالا ارز مرجع اختصاص یافت و این کالا با ارز مرجع در اختیار توزیع‌کنندگان قرار گرفت ولی در نهایت در شبکه توزیع با مبنای ارز مبادله‌ای به دست مصرف‌کننده رسید.

برخوردار با بیان این‌که از این پس برای واردات این کالا ارز مبادله‌ای اختصاص می‌یابد، اظهار کرد: در دو ماهه اخیر بازار برای واردات کره با ارز مبادله‌ای آماده شده است هر چند ممکن است این کالا هنوز در لیست کالاهای اساسی باشد ولی به آن ارز مبادله‌ای با اولویت کالاهای اساسی اختصاص می‌یابد.

کد خبر 230426
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار