دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۴:۲۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: فوبیا پدیده روانی است که تنوع باورنکردنی دارد، از فوبیای رنگ زرد گرفته تا ترس از دلقک‌ها، فوبیا میلیون‌ها نفر را در سرتاسر جهان تحت تاثیر خود قرار داده‌است.

فوبیا

براساس گزارش تلگراف،‌ هراس‌زدگی یا فوبیا، ترس نامعقول و شدید از یک موضوع، یک موقعیت یا یک شیء است. تنوع این موضوعات و اشیا بسیار زیاد است،‌ارتفاع، سگ، تاریکی، آب و تنهایی از انواع رایج فوبیا هستند اما افرادی هستند که از موضوعاتی عجیب و باورنکردنی هراس دارند.

ترس از رنگ زرد

مبتلایان به فوبیای رنگ زرد یا زانتوفوبیا از هر جسم زرد‌رنگی می‌ترسند، خورشید، رنگ زرد، گل نرگس و دیگر اجسام زرد رنگ می‌هراسند. در پیشرفته‌ترین وضعیت این بیماری فرد حتی از واژه زرد نیز می‌ترسد.

ترس از پنیر

مبتلایان به تروفوبیا معمولا پنیر را با خاطرات ترسناک ارتباط می‌دهند. مبتلایان با دیدن هر نوع پنیری،‌از چدار گرفته تا موتزارلا پا به فرار می‌گذارند. برخی از افراد تنها از یک نوع خاص از پنیر و برخی دیگر نیز از تمامی انواع پنیر هراس دارند.

ترس از خوابیدن

این نوع فوبیا که سومنی‌فوبیا نیز نامیده می‌شود، شامل ترس و هراس شدید از به خواب رفتن است،‌اغلب مبتلایان به این نوع از فوبیا از ترس مرگ در خواب دچار این نوع اختلال روانی شده‌اند. ترس از دیدن کابوس‌های مکرر و ناتوانی در کنترل آن نیز از دیگر عوامل ابتلا به این نوع فوبیا است.  برخی از افراد نیز از شدت نگرانی از دست دادن زمان به این نوع فوبیا مبتلا می‌شوند.

ترس از دلقک‌ها

کلروفوبیا یکی از رایج‌ترین انواع هراس‌ها است و معمولا در میان کودکان رواج دارد. دلقک های ترسناک در داستان‌های مختلفی مصور شده‌اند،‌برای مثال شخصیت جوکر در داستان بتمن. از میان مشهورترین افراد مبتلا به این فوبیا می‌توان به جانی دپ و دانیل راد‌کلیف،‌هنرپیشه نقش هری پاتر اشاره کرد. دپ درباره این هراس شدیدش می‌گوید: به لطف لبخند‌ی که برروی صورت آنها نقاشی شده،‌نمی‌توان تشخیص داد که آیا آنها شاد هستند و یا می‌خواهند صورتت را ببلعند.

ترس از درختان

هراس شدید از درختان، جنگل‌ها و چوب هیلوفوبیا نامیده می‌شود. دیدن تصاویر ترسناک درباره جنگل‌ها و یا درختان در دوران کودکی منجر به بروز این بیماری خواهد شد. بسیاری از این کودکان پس از بالغ شدن درمان نمی‌شوند و حضور در جنگل یا نزدیکی درختان منجر به ایجاد هراس شدید در آنها می‌شود. حتی فکر کردن درباره درختان و جنگل نیز می‌تواند باعث ایجاد ترس و وحشت در این افراد شود.

ترس از ناف

مبتلایان به اومفالوفوبیا از اینکه کسی ناف آنها را لمس کند یا اینکه ناف فرد دیگری را لمس کنند به شدت وحشت دارند. این نوع فوبیا معمولا با بند ناف و دوران جنینی در ارتباط است. این افراد نیز با دیدن ناف یا فکر کردن به آن دچار هراس می‌شوند.

ترس از در دسترس نبودن

نوموفوبیا به معنی هراس شدید از خارج از دسترس بودن پوشش موبایل است. این فوبیا پنج سال پیش کشف شد و بر اساس تحقیقات اخیر، نیمی از شهروندان بریتانیا از این بیماری رنج می‌برند. این فوبیا به واسطه ترس ازدست دادن سیگنال، تمام شدن باطری، و یا حتی ندیدن گوشی موبایل تشدید می‌شود.

ترس از باران

افراد مبتلا به این نوع از فوبیا به شکلی عجیب از باران می‌ترسند و دچار حملات عصبی می‌شوند. عوامل مختلفی می‌تواند این ترس را تحریک کند برای مثال کودکان همواره از باران ترسانده می‌شوند زیرا به گفته پدر و مادرها باران آنها را بیمار می‌کند. باران همچنین با افسردگی نیز در ارتباط است.

ترس از پاپ

یکی از غیر رایج‌ترین انواع فوبیاها ترس از پاپ است و با ترس از افراد مقدس یا ترساننده ارتباط دارد. این فوبیا همچنین با هگیوفوبیا یا ترس و نفرت شدید از اجسام یا افراد مقدس در ارتباط است.

ترس از بهشت

مبتلایان به این فوبیا که اورانوفوبیا نیز نامیده می‌شود از زندگی پس از مرگ و آسمان وحشت دارند. این فوبیا در میان افراد مذهبی و معتقد که از مورد قضاوت قرار گرفتن در زندگی پس از مرگ اعتقاد قوی دارند رواج دارد.

پوگونوفوبیا یا ترس از ریش

این اصطلاح از دهه 1850 مورد استفاده قرار گرفته تا ترس شدید از ریش را توصیف کند.

ترس از حفره

مبتلایان به تریپوفوبیا از سطوحی با حفره‌های کوچک تنفر و هراس دارند. این فوبیا هنوز به صورت رسمی به عنوان فوبیا تشخیص داده نشده‌است، با این وجود هزاران نفر به این نوع فوبیا مبتلا هستند. تحقیقات جدید نشان می‌دهند ترس از حفره‌ها با احساس خطر در ارتباطند، نمونه حفره‌های ترسناک در طبیعت عبارتند از کندوی زنبور عسل،‌ اسفنج‌ها و گیاهان حفره‌دار نشانه این فوبیا تهوع، خارش پوست و حملات عصبی شدید است.

ترس از 13

مبتلایان به این فوبیا به دقت از استفاده از رقم 13 پرهیز می‌کنند و مراقبند تا هیچ یک از کارها و رفتارهایشان ارتباطی با این رقم نداشته باشد. بسیاری از افراد اعتقادات خرافی درباره این رقم دارند اما تعدادی نیز به هراس شدید نسبت به آن مبتلا هستند.

کد خبر 230238
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز