همشهری آنلاین: سفیر ایران در لبنان با اشاره به برخی اظهارات درباره انجام اقدام نظامی در سوریه گفت: جبهه مقاومت امروز در منطقه از قدرت بسیار بالایی برخوردار است. مطمئنا اگر در این کشورها چنین امکانی برای حمله نظامی وجود داشت، آنها یک لحظه هم برای اینکه دست به اقداماتی بزنند، درنگ نمی‌کردند.

غضنفر رکن آبادی

غضنفر رکن‌آبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اشاره به انفجارهای روزهای اخیر در مناطق مختلف لبنان که منجر به کشته و زخمی شدن عده‌ای از مردم این کشور شده است، خاطرنشان کرد: کاملا واضح است که دست فتنه گرانه ای در پشت این اقدامات قرار دارد و بیشترین استفاده را رژیم صهیونیستی و عوامل منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن که در اجرای این اقدامات خطرناک دست دارند می‌برند. آنها هدفی جز ایجاد مشکل، اختلاف و درگیری دنبال نمی‌کنند و می‌خواهند لبنان را هم به صحنه درگیری تبدیل کنند و زمینه را برای دخالت‌های رژیم صهیونیستی و اقدامات احتمالی از سوی این رژیم فراهم کنند.

سفیر ایران در بیروت افزود: در گذشته شاهد اقداماتی که رژیم صهیونیستی و عوامل آن در عراق و سوریه انجام داده‌اند بوده‌ایم و امروز نیز شاهدیم که تلاش می‌کنند صحنه لبنان را به صحنه عراق و سوریه تبدیل کنند.

وی در عین حال گفت: طرف‌های سیاسی در لبنان تفاوت اساسی با کشورهای مختلف دارند و به صورت کامل آگاه هستند که توطئه‌هایی برای از هم پاشاندن وحدت و همبستگی ملی لبنانی‌ها وجود دارد و این دست‌های توطئه‌گر هستند که بنا دارند ملت لبنان را به خاک و خون بکشند و طرف‌های سیاسی را با یکدیگر درگیر کنند و همچنان بر طبل اختلافات طائفه‌ای و مذهبی بکوبند و با وجود تلاش‌هایی که صورت گرفته طراحان توطئه‌ها هنوز نتوانسته اند به موفقیتی دست پیدا کنند.

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: پس از انفجارهایی که در منطقه شیعه‌نشین ضاحیه بیروت و همچنین انفجار در منطقه سنی نشین طرابلس لبنان انجام شد ، نخبگان و شخصیت های سیاسی هر دو منطقه و جریان تاکید داشتند که عامل هر دو انفجار یک گروه و طرف است که هدفی جز ایجاد فتنه و درگیری ندارد و همه باید دست به دست هم دهیم و با وحدت ملی و همبستگی در برابر این جریان توطئه گر و فتنه‌گر بایستیم . خوشبختانه شاهد بودیم هیچگونه اقدام و درگیری امنیتی در داخل به وقوع نپیوست و با هوشیاری کامل طرف ها و جریان های سیاسی مختلف با برقراری ایستگاه های ایست بازرسی در مراکز حساس شهرها کنترل امور را در دست دارند که جلوی هرگونه انفجار و مساله ای که موجب عواقب امنیتی می شود را بگیرند.

رکن آبادی اظهار کرد: ایران هم در بالاترین سطوح ضمن محکوم کردن ریختن خون بیگناهان و با اعلام همبستگی با شهدای هر دو انفجار چه در ضاحیه و چه در طرابلس لبنان همچنان بر حضورش در کنار همه لبنانی ها و تمامی طرفهای لبنانی و مقاومت این کشور تاکید کرده و بر ضرورت حفظ ثبات و آرامش و تقویت وحدت ملی در لبنان تاکید می‌کند.

سفیر ایران در لبنان ادامه داد: زمانی که گروه های تروریستی تکفیری در سوریه کار خود را آغاز کردند و قبل از اینکه مقاومت لبنان کوچکترین اقدامی درباره سوریه انجام دهد بیانیه اعلام جنگ را صادر و اعلام کردند امروز نوبت سوریه و فردا نوبت لبنان و لبنانی‌ها خواهد بود. اگر امروز بشار اسد را در سوریه سرنگون کنیم به سراغ لبنانی‌ها خواهیم رفت. در دو سال و نیم گذشته گروه‌های تکفیری انواع جنایت‌ها در حق مردم سوریه و هم لبنانی‌های ساکن سوریه اعم از شیعه، سنی، مسیحی و دروزی انجام داده‌اند و به هیچ کس رحمی نکرده اند. در شرایط کنونی هم که اقداماتی را در لبنان انجام داده اند هدف آن‌ها این است که چرا حزب الله در لبنان و سوریه حضور دارد و چرا در امور سوریه دخالت دارد. یکی از اهدافی که با انجام این انفجارها دنبال می کنند این است که مقاومت و حزب الله را در لبنان زمین گیر کنند و حوادث امنیتی و مشکلات و مسائل امنیتی در لبنان ایجاد می کنند و آنها را مشغول کنند و آنها با فراغ بال در سوریه هر جنایتی را که می خواهند اجرا کنند و بدون اینکه مزاحمی داشته باشند اقدامات خود را دنبال کنند.

وی تاکید کرد: این اقدامات کوچکترین تاثیری در روحیه و توان مقاومت و حزب الله ندارد و حتی دبیر کل حزب الله با صراحت و قاطعیت اعلام کرد که اگر روزی لازم باشد شخصا به آنجا خواهم رفت و درکنار تمامی نیروهای حزب الله خواهم بود.

رکن آبادی افزود: گروه ها و مجموعه های تکفیری و رژیم صهیونیستی باید بدانند که این طرح و نقشه مانند طرح های گذشته شان با شکست مواجه خواهد شد و این آنها هستند که روسیاه و مفتضح خواهند شد و قبل از اینکه شکست های بیشتری را متحمل شوند بدانند باید بر اساس واقعیتهای موجود با مسائل برخورد کنند و از دست زدن به اقدامات افراطی و اشتباه به شدت پرهیز کنند.

سفیر ایران در بیروت درباره برخی اظهارات مبنی بر اقدام نظامی علیه سوریه بدون اجماع در شورای امنیت تصریح کرد: باید مدنظر داشت که جبهه مقاومت امروز در منطقه از قدرت بسیار بالایی برخوردار است. مطمئنا اگر در این کشورها چنین امکانی برای حمله نظامی وجود داشت آنها یک لحظه هم درنگ نمی‌کردند برای اینکه دست به اقداماتی بزنند که امروز شعار آن را سر می‌دهند. همه می دانند که صدام حسین با بشار اسد به عنوان یکی از حامیان قوی جبهه مقاومت کاملا متفاوت است. درباره عراق آنها خود را نیازمند اذن شورای امنیت ندانستند و هر جا که اراده کردند بدون اینکه خبر دهند اقدامات خود را انجام دادند اما این منطقه و تحرک و اقدام در آن، بنا به دلایل مختلف متفاوت است. شعار دادن بسیار راحت است. مهم عمل کردن است و هر طرفی از بیان این اظهار نظرها هدفی در راستای منافع سیاسی خود نبال می کند. اظهاراتی را داشته اند اما به خوبی می دانندکه نباید با دم شیر بازی کرد.

کد خبر 228741
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار