همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه کشورمان گفت: برگزاری دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 بر عهده آقای روحانی است که گروهی را برای بررسی موضوع ادامه گفت‌وگوها با 1+5 تعیین کرده است تا این موضوع را در تمامی ابعاد بررسی کنند.

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خود با وزیر خارجه تاجیکستان در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات بعدی ایران و 1+5، گفت: دوستان وزارت خارجه هم در این گروه با آقای روحانی حضور دارند و همکاری می‌کنند.

وی ادامه داد: آقای روحانی باید تصمیم بگیرد که در چه زمانی آمادگی برای برگزاری نشست با 1+5 وجود دارد. به هر حال ما در دوره انتقال هستیم و در این دوره یقینا آسان نیست که بخواهد این نشست برگزار شود. دو، سه هفته باید صبر کرد اما اینکه در کجا و چه زمانی این نشست انجام شود هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین درباره تحولات اخیر در قطر نیز گفت:‌ ایران و قطر روابط بسیار خوبی در ابعاد مختلف دارند و در بعد سیاسی روابط در بهترین وضعیت خود است هر چند که ما در برخی از امور محوری اختلاف‌نظر با یکدیگر داریم اما این مانع از داشتن روابط خوب سیاسی با یکدیگر نشده است. امیدوارم در زمان جدید _ که به آقای شیخ ‌تمیم به عنوان امیر جدید قطر تبریک می‌گویم _ روابط دو کشور گسترش بیشتری یابد.

صالحی افزود: نظرات شیخ تمیم نسبت به توسعه و تعمیق روابط در زمان‌هایی که با وی گفت‌وگو داشتم بسیار دلگرم‌کننده و مناسب بود. امیدواریم در زمان جدید در ارتباط با موضوعات محوری که با هم در منطقه داریم نظرات‌مان به یکدیگر نزدیک‌ شود، به خصوص در بحث سوریه که بحث مهم و محوری است که آثار بحران سوریه اگر به درستی با آن برخورد نشود می‌تواند صدمات سنگینی بر کل منطقه داشته باشد. امیدواریم آقای شیخ تمیم تامل ویژه‌ای بر موضوع سوریه داشته باشند و نسبت به سیاست‌های گذشته تجدیدنظر جدی داشته باشند تا کشورهای منطقه بتوانند با کمک یکدیگر بحران سوریه را به نوعی مدیریت کنند که هر چه زودتر مردم سوریه از این رنج نجات پیدا کنند و ریختن خون بی‌گناهان و کشتار هر چه زودتر متوقف شود و صلح و امنیت و ثبات به سوریه باز گردد.

وی افزود: در این صورت تمام کشورهای منطقه از این وضعیت بهره می‌برند در غیر این صورت اگر خلاء در سوریه ایجاد شود یقینا آثار فاجعه‌آمیزی برای کل منطقه خواهد داشت و هیچ کشوری مصون نخواهد بود.

وزیر خارجه تاکید کرد: امیدواریم شیخ تمیم نسبت به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشند. ایران از ابتدا همواره اعلام کرده با هر راه‌حلی که سوری سوری باشد و شائبه دخالت دیگران و تحمیل نسخه پیچیده شده از بیرون را نداشته باشد دست همکاری دراز می‌کند و معتقدم با توجه به انتقال قدرتی که در قطر روی داده این کشور وارد عصر جدیدی در تعاملات بین‌المللی خود با کشورهای منطقه و سایرین شود.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: امیدواریم روابط دوجانبه ما هم در زمان امیر جدید شاهد گسترش و رونق باشد. ما آمادگی خود را برای آن اعلام می‌کنیم، امیدوارم که فرصتی پیش آید که من سفری به قطر هر چه زودتر داشته باشم و از نزدیک تبریکات خود را به ایشان اعلام کنیم و آمادگی ایران را برای تعامل جدی در ابعاد سیاسی، اقتصادی،‌ تجاری و ... که می‌تواند تاثیرات شگرفی در صلح و امنیت و ثبات منطقه داشته باشد اعلام کنیم.

صالحی در ابتدای این نشست ضمن خوشامدگویی به همراه‌خان ظریفی، وزیر خارجه تاجیکستان با اشاره به مشترکات فرهنگی، تاریخی و زبانی دو کشور، خاطرنشان کرد: از زمان استقلال تاجیکستان روابط دو کشور رو به گسترش بوده است و از نظر روابط سیاسی در بهترین شرایط هستیم. در ابعاد تجاری و اقتصادی هم در انجام پروژه‌ها تا حد قابل قبولی توانسته‌ایم این روابط را دنبال کنیم بخصوص در زمینه ایجاد تونل، جاده، نیروگاه‌های برق آبی و پروژه‌هایی از این دست تمهیداتی اندیشیده‌ایم و در حال بررسی راه‌هایی هستیم که تسهیلات بیشتری برای ارتباط آسان‌تر دو ملت ایجاد کنیم.

وی افزود: پروژه انتقال گاز و فرآورده‌های نفتی و انتقال آب از تاجیکستان به ایران و همچنین راه‌آهن و جاده پروژه‌هایی است که کلیات آن به امضای روسای جمهور ایران، تاجیکستان و افغانستان رسیده است.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: در حال امکان‌سنجی و تامین مالی این پروژه‌ها هستیم که با تحقق این پروژه‌ها،‌ تحول چشمگیری در زمینه ترانزیت کالا و تبادل امکانات بالقوه و بالفعل ایجاد خواهد شد.

صالحی همچنین گفت: از حمایت‌های دولت دوست و برادر و ملت عزیزمان تاجیکستان در عرصه‌های بین‌المللی از ایران در خصوص برخورداری از حق صلح‌آمیز هسته‌یی تشکر می‌کنیم.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، گفت: آثار انتخابات در عرصه‌های بین‌المللی مثبت بوده است که در تعمیق روابط و گسترش آن با کشورهای مختلف از جمله تاجیکستان تاثیرات خود را خواهد داشت زیرا در مورد یکسری از پروژه‌ها از نظر نقل و انتقالات مالی با محدودیت‌هایی مواجه بوده‌ایم که ناشی از تحریم‌ها بوده است. امیدواریم در سال 92 شاهد گشایش‌های جدی در این زمینه باشیم.

کد خبر 220503

برچسب‌ها