چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: محققان دانشگاه تورنتو با بررسی نمونه آب دست نخورده با قدمتی بین 1.5 تا 2.6 میلیارد سال دریافتند که سطح شوری آن از آب دریا نیز بسیار بیشتر است

قدیمی‌ترین منبع ‌آب بکر، بسیار شور است

به گزارش ایسنا، قدیمی‌ترین منبع آب زمین حدود یک ماه قبل طی یک حفاری در عمق 2.5 کیلومتری معدن روی و مس در تیمینز کانادا توسط دانشمندان انگلیسی و کانادایی کشف شد.

در تحقیقات اولیه و آنالیز نمونه آب وجود هیدروژن، نیتروژن و متان در شکلی که احتمال وجود حیات را تقویت می‌کند، تأیید شد.

پروفسور باربارا شرود از اساتید زمین شناسی دانشگاه تورنتو که در دور جدید آنالیز این نمونه آب را چشیده تأکید می‌کند: قوام این آب مانند شربت درخت افرا است که طعم بدی داشته و شوری این آب بسیار بیشتر از آب دریا است.

این آب شفاف است، اما به محض خروج از داخل سنگ‌ها به دلیل وجود مواد معدنی مانند آهن به رنگ نارنجی در می‌آید؛ سنگ‌هایی که این آب از دل آن خارج می‌شود، متعلق به 2.6 میلیارد سال قبل هستند.

به گفته محققان، شکل گیری مناطق شمال کانادا به دوره زمین شناسی پرکامبرین باز می‌گردد و این آب احتمالا برای میلیون‌ها سال به صورت دست نخورده و بکر باقی مانده است.

شباهت بین سنگ‌های این معدن و سنگ‌های موجود در سیاره مریخ، احتمال وجود نمونه آب مشابه در سیارات نزدیک به زمین را تقویت می‌کند.

این نمونه در حال حاضر قدیمی‌ترین نمونه آب روی زمین محسوب می‌شود که احتمالا حاوی نشانه‌هایی از میکروارگانیسم و اشکال حیات است؛ پیش از این نمونه آبی با قدمت 25 میلیون سال در آفریقای جنوبی کشف شد و سال گذشته نیز نمونه آب دست نخورده‌ای با قدمت 20 میلیون سال از اعماق دریاچه یخ زده وستوک در قطب جنوب به دست آمد.

کد خبر 219637
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز