همشهری آنلاین: رییس فدراسیون فوتبال ایران از واکنش جدی علیه اقدام اماراتی‌ها خبر داد.

ایسنا نوشت: علی کفاشیان در واکنش به اقدام سیاسی اماراتی‌ها در تغییر نام مسابقات لیگشان به نام مجعول «خلیج ع ر ب ی» گفت: صد در صد ما واکنش جدی‌ای خواهیم داشت اما برای این‌که اعتراض رسمی‌مان به فیفا دقیق، مستند و مستدل باشد این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم مناسب‌ترین اقدام را انجام دهیم. ما فعلا از طریق رسانه‌ها در جریان این موضوع قرار گرفتیم و باید ببینیم تصمیم امارات به این اقدام چقدر جدی است.

کفاشیان هم‌چنین ابراز امیدواری کرد که سرمربی تیم فوتبال جوانان را هرچه سریع‌تر انتخاب و معرفی کنند. او امشب برای حضور در کنگره فیفا، ایران را ترک می‌کند.

رییس کمیته‌ حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال نیز از شکایت علیه اماراتی‌ها به فدراسیون خبر داد.

هوشنگ نصیرزاده، در واکنش به اقدام سیاسی فدراسیون فوتبال امارات مبنی بر نامگذاری مسابقات لیگ این کشور به "خلیج ع ر ب ی"، اظهار کرد: اقدام اماراتی‌ها در نامگذاری لیگشان به یک اسم مجعول، یک تخلف بوده و رفتارشان کاملا سیاسی است.

وی افزود: سازمان ملل متحد در سال 1995 بخشنامه ای را به تمام کشورهای جهان فرستاد و تاکید کرد که در مکاتباتشان و نیز نام‌هایی را که به ثبت می‌رسانند، نام "خلیج فارس" را به طور کامل استفاده کرده و حتی اگر قرار بود از نام این خلیج به دفعات استفاده کنند، در تمامی آنها از نام "خلیج فارس" استفاده کنند.

وی افزود: این بخشنامه برای 186 کشور جهان ارسال شده است و تمامی کشورها مکلف به تبعیت از آن هستند. بنابراین استفاده از نام دیگری به جای نام "خلیج فارس" نه تنها خلاف بخشنامه سازمان ملل است، بلکه تخلفی آشکار از اساسنامه فیفاست.

رییس کمیته‌ حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون، تاکید کرد: در اساسنامه فیفا شرط شده است که اعضا به هیچ وجه نمی‌توانند وارد مسائل سیاسی شوند. نام گذاری لیگ کشور یا هر چیز دیگری که رسمیت دارد به اسم‌هایی که وجود ندارد هم تخلف است و هم بی احترامی به اساسنامه فیفا و فدراسیون ایران بر اساس قوانین بین‌المللی واکنش جدی در این باره خواهد داشت.

نصیرزاده از شکایت فدراسیون علیه اماراتی‌ها به فیفا خبر داد و به ایسنا، گفت: فدراسیون فوتبال ایران ظرف دو روز آینده اعتراض خود را به این نامگذاری مجعول خواهد داشت و با ارسال نامه‌ای، به کمیته‌ اخلاقی فیفا شکایت می‌کند و رفتار اماراتی‌ها را اقدامی سیاسی و نژادپرستانه قلمداد خواهد کرد.

کد خبر 216160
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار