شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۷:۲۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: در حالی واردات قانونی سیگار به کشور در نخستین ماه سال جاری بیش از 50 درصد کاهش یافت که اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که ایران یکی از دو کشور دنیاست که بالاترین میزان قاچاق سیگار را دارد.

به گزارش ایسنا، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در فروردین 1392 بالغ بر 305 تن سیگار به ارزش دو میلیون و 253 هزار دلار وارد کشور شد. این میزان واردات از نظر وزنی و ارزشی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ترتیب 52.22 و 73.65 درصد کاهش نشان می‌دهد.

ترکیه، کره‌جنوبی و امارات سه مبدا اصلی واردات سیگار به ایران در نخستین ماه سال جاری بودند. سهم این سه کشور از واردات سیگار ایران به ترتیب به 37.31، 27.21 و 35.49 درصد رسید.

اما کاهش شدید واردات قانونی سیگار به کشور در حالی رخ داده که به گفته مدیرعامل شرکت دخانیات، ایران یکی از دو کشور دنیاست که بالاترین میزان قاچاق سیگار را داراست.

ایران در حال حاضر نیم درصد از سهم بازار جهانی فروش دخانیات و حدود 30 درصد از بازار مصرف داخلی کشور را در اختیار دارد. حجم بازار سیگار کشور سالانه به بیش از 61 میلیارد نخ می‌رسد که 60 درصد از این نیاز از طریق قاچاق تامین می‌شود.

آمارها نشان می‌دهد که بیش از یک سوم تجارت بین‌المللی سیگار در سال به طور مستقیم و غیرمستقیم از راه غیرقانونی و با فرار از پرداخت عوارض گمرکی و مالیات انجام می‌شود.

در همین حال تولید شرکت دخانیات ایران در فروردین و اردیبهشت سال جاری به ترتیب 110 و 66 درصد افزایش یافت. اگرچه به نظر نمی‌رسد رشد تولید داخلی سیگار به این زودی بتواند سهم سیگارهای قاچاق را در بازار بگیرد.

کد خبر 215792
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اقتصاد كلان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز