همشهری آنلاین: عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره آیین نامه جدید این شورا با بیان اینکه شورای نگهبان مدت هاست در جلسات متعدد مشغول تعریف رجل سیاسی و مذهبی است، گفت: اصل 115 قانون اساسی توجه به شخصیت افراد دارد و شورای نگهبان در جلسات مختلف شرایط رجل سیاسی و مذهبی را در کنار سایر شرایط مثل مدیر و مدبر بودن بررسی می‌کند تا موضوع باز شود.

مهر نوشت: حسینعلی امیری عضو حقوق دان شورای نگهیبان در خصوص جزئیات آیین نامه جدید این شورا که برای بررسی دقیق تر صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری تدوین شده است، گفت: شورای نگهبان یگانه مرجع احراز صلاحیت کاندیداها برای انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان است.

وی اظهار کرد: در اصل 115 یکی از شرایط انتخاب رئیس جمهور این است که از میان رجل سیاسی و مذهبی انتخاب شود و رجل سیاسی و مذهبی بودن تعریف خاصی دارد که احراز آن برعهده شورای نگهبان است.

امیری در ادامه افزود: شورای نگهبان مدت هاست در جلسات متعدد مشغول تعریف رجل سیاسی و مذهبی است تا مشخص شود چه کسانی مصداق رجل سیاسی و یا رجل مذهبی هستند.

وی با بیان اینکه کسی که نماز و روزه می خواند را نمی توان یک رجل مذهبی معرفی کرد وکسی چند سال درس علوم سیاسی خوانده باشد به عنوان رجل سیاسی محسوب نمی شود گفت: اصل 115 قانون اساسی توجه به شخصیت افراد دارد.

این عضو شورای نگهیان تصریح کرد: شورای نگهبان درحال حاضر در جلسات مختلف خود شرایط رجل سیاسی را در کنار سایر شرایط مثل مدیر و مدبر بودن را بررسی می کند تا موضوع باز شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد این موضوع یک بحث داخلی شورای نگهبان است که نیاز به اعلام عمومی ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا صحت دارد برخی اعضای شورای نگهبان نامه ای به کاندیدایی خاص که احتمال رد صلاحیتش است مکاتبه کرده اند تا وارد صحنه انتخابات نشود گفت: من به عنوان یک عضو شورای نگهبان این موضوع را تکذیب می کنم.

امیری همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قرار است شورای نگهبان در تعاملی با کاندیداها به کسانی که احتمال رد صلاحیتشان است مکاتبه کند تا ثبت نام نکنند گفت: در شورای نگهبان در این خصوص که بخواهیم به برخی کاندیداها اعلام کنیم به دلیل رد صلاحیت ثبت نام نکند بحثی نداشته ایم.

کد خبر 211387
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز