همشهری آنلاین: فروردین ماه سالجاری در برخی از قبوض گاز مشترکان خانگی تغییرات جدیدی به نام "متفرقه یا بدهی متفرقه" بعضا با رقم‌های چند صد هزار تومانی درج شده که نگرانی‌های مشترکان را در پی داشته است.

مهر نوشت: در نخستین صورت حساب گازی که برای مشترکان خانگی و تجاری در فروردین ماه سالجاری صادر شده است، بند جدید به نام "بدهی متفرقه" در برخی از قبوض گاز گنجانده شده است که بعضا مبلغ این بند متفرقه بیش از کل صورتحساب گاز مشترک خانگی یا تجاری است.

یعقوبعلی حسین نیا در گفتگو با مهر درباره تغییرات جدید اعمال شده در قبوض گاز خانگی، گفت: برای نخستین بار سامانه قدیمی مشترکان شرکت گاز استان تهران تغییر یافته است و سامانه جدید در شرکت گاز استان تهران نصب و راه اندازی شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان تهران با اعلام اینکه بند متفرقه در قبوض جدید گاز دیگر درج نخواهد شد، تصریح کرد: علت درج این بند متفرقه مطابق با میزان بدهی معوق دوره قبلی مشترکان گاز بوده است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه این بند متفرقه تنها برای یک بار در قبوض گاز مشترکان خانگی استان تهران درج شده است، اظهارداشت: در ادامه سالجاری مشترکان گاز خانگی در قبوض خود چنین بندی را مشاهده نخواهند کرد.

توصیه شرکت گاز به‌دارندگان قبوض نجومی

از سوی دیگر، بررسی بیشتر قبوض برخی از مشترکان گاز خانگی استان تهران نشان می دهد برای برخی از مشترکان با وجود صفر بودن بدهی گذشته در صورتحساب دوره قبل در صورتحساب فروردین ماه مبلغ چند صد هزار تومانی به عنوان بدهی متفرقه درج شده است.

از این رو، در برخی از قبوض در حالی کل بار مالی قبوض گاز حدود 20 تا 30 هزار تومان بوده است اما حدود 200 تا 250 هزار تومان بدهی متفرقه درج شده است.

برای پیگیری این موضوع خبرنگار مهر از شرکت گاز استان تهران کسب اطلاع کرد که نتایج پیگیری حاکی از آن است، تمامی مشترکانی که در دوره قبلی بدهی معوق نداشته و در صورتحساب فروردین ماه مبلغی به عنوان بدهی متفرقه درج شده است، به اداره گاز منطقه خود مراجعه کنند.

بر این اساس، نشانی اداره گاز در پایین هر قبض گاز درج شده که مشترکان با حضور در ادره مربوطه باید به بخش میز خدمت ادارات و نواحی گاز استان تهران مراجعه کنند.

یک مقام مسئول در شرکت گاز استان تهران در گفتگو با مهر با بیان اینکه دارندگان قبوضی که بدهی متفرقه با ارقام نجومی برای آنها درج شده است در صورت احراز اشکال از سوی شرکت گاز، قبض فعلی گاز آنها باطل و صورتحساب جدید با مبلغ صحیح به صورت آن لاین چاپ و در اختیار مشترکان قرار داده خواهد شد.

مجید بوجارزاده سخنگوی شرکت ملی گاز هم در گفتگو با مهر با بیان اینکه از ابتدای سالجاری هیچگونه افزایش قیمتی برای محاسبه گاز بهای مشترکان خانگی، تجاری، صنایع و نیروگاهی اعمال نشده است، گفت: در صورت هرگونه تغییر در قیمت و یا فرمول محاسبه گازبهای مشترکان، سازمان هدفمندی یارانه‌ها اطلاع رسانی خواهد کرد.

سال گذشته مشترکان خانگی و تجاری با مصرف بیش از 40 میلیارد مترمکعب گاز حدود 25 درصد از کل گاز طبیعی تولیدی کشور را به خود اختصاص داده اند.

متوسط مصرف گاز طبیعی بخش خانگی و تجاری حدود دو درصد در مقایسه با سال 1390 افزایش داشت و پیش بینی می‌شود با توجه به افزایش تعداد مشترکان خانگی شهری و روستایی و اتصال پروژه‌های بیشتری از مسکن مهر به شبکه ملی گاز، متوسط مصرف این حامل انرژی پاک هم در ادامه سالجاری افزایش یابد.

جواد اوجی مدیرعامل شرکت ملی گاز هم از مشترکان خانگی و تجاری به عنوان خوش حساب ترین مشتریان گاز کشور یاد کرد و افزود: سال گذشته 87 درصد مشترکان خانگی و تجاری در زمان مقرر تعیین شده نسبت به پرداخت گازبهای خود اقدام کرده اند.

کد خبر 210837
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز