همشهری آنلاین: معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: فعلا افزایش نرخ سوخت در نرخ حمل و نقل عمومی جاده‌ای اعمال نمی‌شود اما با توجه به افزایش قیمت لوازم و خدمات مورد نیاز شرکت‌های حمل‌ و نقل جاده‌ای تا پایان اردیبهشت قیمت حمل و نقل بار و مسافر در این بخش افزایش می‌یابد که میزان این افزایش قیمت از نرخ تورم بیشتر نخواهد بود.

حمل‌ونقل

ایسنا نوشت: شهریار افندی‌زاده رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: میزان افزایش نرخ بلیت اتوبوس و کرایه اتومبیل در سال 92 بیشتر از نرخ تورم نخواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به تورم موجود در جامعه، قیمت همه خدمات مورد نیاز شرکت‌های حمل‌ و نقل جاده‌ای افزایش یافته که این امر هزینه‌های مورد نیاز برای سرویس‌دهی به مسافران جاده‌ای را بالا برده است.

وی افزود: در جلساتی با کانون‌های خدماتی و مسافری درباره‌ میزان افزایش نرخ بلیت اتوبوس و کرایه کامیون در سال جاری مذاکراتی انجام شده است و این اقدام هم‌چنان برای رسیدن به نتیجه نهایی ادامه دارد.

افندی‌زاده با بیان این‌که طی چند روز آینده و قبل از پایان اردیبهشت‌ماه، میزان افزایش نرخ بلیت اتوبوس و کرایه کامیون مشخص خواهد شد ادامه داد: میزان افزایش نرخ بلیت اتوبوس بر هماهنگی با شرکت‌های خدمات مسافری و با توجه به منافع مسافری تصویب و اعلام می‌شود.

رییس سازمان راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای تاکید کرد: میزان افزایش قیمت بلیت حمل و نقل جاده‌ای از مقدار نرخ تورم بیشتر نخواهد بود.

افندی‌زاده با اشاره به احتمال افزایش 38 درصدی نرخ سوخت کشور گفت: افزایشی که تا پایان اردیبهشت‌ماه در قیمت بلیت اتوبوس و نرخ بلیت کامیون اعمال خواهد شد، ارتباطی به افزایش نرخ بنزین ندارد.

به گفته نماینده تام‌الاختیار وزارت راه و شهرسازی در ستاد هدفمندی یارانه‌ها پس از تصویب نرخ سوخت و حامل‌های انرژی در مجلس و ابلاغ از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها باید میزان تاثیر افزایش سوخت در خدمات حمل‌ و نقل جاده‌ای به صورت کارشناسی بررسی شود که آیا لازم است نرخ سوخت را بر قیمت بلیت اعمال کرد یا خیر؟

وی افزود: در حال حاضر تاثیر نرخ تورم بر لوازم یدکی خودروها و هزینه‌های شرکت‌های حمل‌ونقل جاده‌ای در نرخ بلیت اتوبوس و کرایه کامیون اعمال خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: پس از تعیین میزان افزایش نرخ بلیت اتوبوس و کرایه کامیون این رقم باید به تایید سازمان‌های دولتی برسد و مجوز‌های لازم برای اعمال آن در بلیت‌ها اخذ شود.

 

مهر نیز در این زمینه نوشت: رئیس اتحادیه تعاونی های مسافری با اشاره به اینکه قیمت بلیت اتوبوس متناسب با تورم و توان مشتریان افزایش پیدا می‌کند، گفت: هزینه شرکت‌های مسافری در یکسال گذشته چند برابر شده است.

احمدرضا عامری در خصوص افزایش قیمت بلیت اتوبوس و کرایه کامیون اظهار داشت: کارشناسان در حال بررسی هزینه‌ها و تورم هستند تا براساس آن قیمت‌های جدید بلیت اتوبوس اعلام شود.

وی با بیان اینکه اتحادیه تعاونی‌های مسافری پیشنهادات قیمتی را به دولت اعلام کرده است، گفت: جلساتی در حال برگزاری است اما هنوز به نتیجه نرسیده است اما بطور حتم قیمت‌ها طوری تعیین می‌شود که متناسب با درآمد قشر آسیب پذیر جامعه که از اتوبوس استفاده می‌کنند باشد.

رئیس اتحادیه تعاونی‌های مسافری با بیان اینکه هزینه‌های شرکت‌ها چند برابر شده است، افزود: دستمزد، هزینه سوخت و هزینه خرید تجهیزات و قطعات برای اتوبوس‌ها با افزایش زیادی مواجه بوده است که برای جبران آن باید قیمت بلیت افزایش پیدا کند.

عامری تصریح کرد: قیمت‌ها تاپایان اردیبهشت تعیین تکلیف می‌شود و برای تابستان امسال، مسافران نرخ‌های جدیدی برای بلیت می‌پردازند.

کد خبر 210831
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بيمه و بانك

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز