چهارشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۷:۲۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: در آستانه فرارسیدن نوروز، جشنواره نوروزی فرهنگ و آیین های عشایر ایران، مقابل آرامگاه حافظ در شیراز با اجرای برنامه های شاد ایلات و عشایر آغاز بکار کرد.

آیین نوروز

به گزارش خبرنگار ایرنا، استاندار فارس در آیین افتتاح این جشنواره در تالار حافظ هدف از برگزاری جشنواره را معرفی جمعیت عشایر کشور، نحوه معیشت، کوچ، محصولات، معرفی بزرگان- مفاخر و شهدای این قشر، موسیقی و آداب و رسوم به مردم و افرادی که به شیراز سفر می کنند، عنوان کرد.

حسین صادق عابدین افزود: عشایر جمعیتی بزرگ، پر تلاش و کم انتظار از دولت هستند و این درحالی است که این قشر زحمت‌های زیادی برای نظام جمهوری اسلامی متحمل و نخبگان و شهدای زیادی را به کشور تقدیم کرده اند.

وی اظهارکرد: همزمان با این جشنواره، پیاده رو مقابل آرامگاه حافظ که برای نخستین بار سنگ فرش شده است افتتاح شد که امیدوارم این افتتاح سرآغاز اقدامات فرهنگی و تاثیر گذار در فارس و شیراز باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس هم در این ایین گفت: جشنواره عشایری با هدف معرفی و نمایش فرهنگ ها، آداب و سنن عشایر کشور که از افتخارات جامعه ما محسوب می شود، برگزار شده است.

فریدون فعالی اضافه کرد: استان فارس به عنوان سرزمین تاریخ و فرهنگ ایران زمین و سومین حرم اهلبیت(ع) مطرح است و برگزاری این جشنواره در شیراز کاری شایسته شمرده می شود.

وی گفت: با توجه به اینکه از پنجم فروردین ماه دهه فاطمیه آغاز می شود، برنامه های نوروزی استان فارس مطابق با شان این ایام برگزار خواهد شد.

جشنواره عشایر کشور با حضور استان های آذربایجان شرقی، سیستان و بلوچستان، گلستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، خورستان، کهگیلویه و بویراحمد و فارس تا چهارم فروردین ماه سال آینده ادامه دارد.

کد خبر 205875
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز