همشهری آنلاین: باراک اوباما در مراسم تحلیف دور دوم ریاست جمهوری خود که در واشنگتن برگزار شد پس از ادای سوگند، در برابر صد‌ها هزار نفر به سخنرانی درباره مسائل داخلی آمریکا و همچنین موضوعات بین‌المللی پرداخت.

اوباما در آغاز دور دوم ریاست جمهوری: دهه جنگ پایان یافته

به گزارش دویچه وله به نقل از خبرگزاری آلمان، باراک اوباما در مراسم آغاز دور دوم ریاست جمهوری خود که روز دوشنبه ۲۱ ژانویه بر گزار شد، وعده داد که دهه جنگ خاتمه یافته و فصل بهبود وضعیت اقتصادی از راه رسیده است.

رئیس‌جمهور  آمریکا در بخشی از سخنان خود تاکید کرد که از چهار سال پیش رو برای پیشبرد عدالت و برابری اجتماعی استفاده خواهد کرد.

اوباما با اشاره به مسائل داخلی آمریکا افزود: «باید تمام توان خود را به کار گیریم تا هزینه‌های نظام بهداشتی و درمانی را کاهش دهیم و کسری بودجه را برطرف کنیم.»

وی با دفاع از برنامه بیمه همگانی و تامین اجتماعی خود تاکید کرد که طبقات ضعیف در آمریکا می‌بایست همچنان مورد حمایت قرار گیرند. اوباما گفت: «ما می‌دانیم که تا زمانی که تنها گروه کوچکی از مردم در رفاه باشند و گروه بزرگتری با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم کنند، کشور ما به موفقیت نخواهد رسید.»

گفتی است برنامه بیمه همگانی باراک اوباما مورد انتقاد جمهوری‌خواهان قرار دارد.

در مراسم تحلیف ریاست جمهور آمریکا، میت رامنی رقیب باراک اوباما در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در ماه نوامبر گذشته برگزار شد، شرکت نداشت.

بر اساس قانون اساسی آمریکا، رئیس جمهوری این کشور می‌بایست در روز ۲۰ ژانویه سوگند یاد کند. اما از آنجا که ۲۰ ژانویه امسال با روز یکشنبه مقارن شد، اوباما ناچارا دوبار مراسم تحلیف را به جای آورد. یک بار روز یکشنبه در کاخ سفید و بار دوم روز گذشته در برابر حدود یک میلیون شرکت کننده.

کد خبر 198731

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار