پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۱ - ۱۲:۵۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: وزیر امور خارجه کشورمان با رییس جمهور مصر دیدار و گفت‌وگو کرد.

رقابت‌های اوپن استرالیا

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) صالحی در جریان سفر دوره‌ای خود به آفریقا، پس از بنین، غنا و برکینافاسو به مصر نیز سفر کرد و روز پنجشنبه در دیدارهایی که با مسوولان و مقامات مصری در قاهره داشت با محمد مرسی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی چهارشنبه شب پس از ورود به فرودگاه قاهره در جمع خبرنگاران با بیان این‌که «هدف جمهوری اسلامی ایران دخالت در امور سوریه نیست» تاکید کرد: به عنوان دوستان ملت و دولت این کشور باید به صورتی عمل کنیم که منطقه از عواقب ناگوار برحذر باشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر این‌که آیا طرح بشار اسد رییس‌جمهور سوریه محور مذاکرات با مقامات مصری خواهد بود؟ اظهار کرد: تاکنون برای حل بحران سوریه طرح‌های متعددی همچون طرح کوفی‌عنان، طرح ژنو، طرح اتحادیه عرب، طرح دولت ترکیه و طرح جمهوری اسلامی ایران ارایه شده است و طرح سوریه نیز اخیرا از سوی بشار اسد رییس جمهوری این کشور مطرح شده است. باید دید نقاط مشترک این طرح‌ها چیست و تا جایی که ممکن است آرا و نظرات کشورهای نقش‌آفرین را باید به یکدیگر نزدیک کنیم تا بتوانیم تسهیل کننده موضوع سوریه به صورت سوری - سوری باشیم.

وی با تاکید بر این‌که «هدف دخالت در امور سوریه نیست و هیچ کشوری طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی حق ندارد در امور دیگران دخالت کند، گفت: اما می‌توانیم به عنوان دوستان ملت و دولت سوریه به صورتی عمل کنیم که منطقه را از عواقب ناگوار برحذر داریم و منطقه نیز هرچه زودتر به آرامش و ثبات برسد.

وی با اشاره به این‌که هدف از سفرش به مصر گفت‌وگو با مقامات این کشور در مورد مسایل دوجانبه است، افزود: همچنین موضوعات منطقه‌ای از جمله مساله سوریه که برای منطقه مهم است از دیگر محورهای گفت‌وگو با مقامات مصری خواه بود.

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: کشور مصر به عنوان کشور اثرگذار و مهم می‌تواند نقش عمده‌ای در حل و فصل مساله سوریه داشته باشد و ما باید بتوانیم به شکلی عمل کنیم که بحران سوریه به صورت مسالمت‌آمیز و بدون دخالت خارجی‌ها برطرف شود.

وی تاکید کرد: مردم سوریه باید خود سرنوشت‌شان را تعیین کنند و نه این‌که نسخه‌ای از خارج از این کشور نوشته شود.

وی گفت: در سفر به مصر با محمد مرسی رییس‌جمهور و محمد کامل عمرو وزیر امور خارجه مصر و همچنین برخی مسوولان دیگر ملاقات و درباره موضوعات مختلف گفت‌وگو می‌کنم.

صالحی سفر به مصر را اولین سفر رسمی دوجانبه به این کشور عنوان کرد و افزود: البته یک بار برای شرکت در نشست وزیران جنبش عدم تعهد و یک بار هم برای حضور در اجلاس گروه تماس که با شرکت ایران، مصر وترکیه برگزار شد، به این کشور سفر کرده بودم.

وی اظهار امیدواری کرد که در جریان این سفر مسایل دوجانبه با مقامات مصری مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

وی با بیان این‌که «روابط ما با مصر روز به روز در حال گسترش است» گفت: امیدواریم قدم‌های موثرتری در این مسیر برداشته شود.

به گزارش ایسنا صالحی آزادی 48 زائرگروگان ایرانی در سوریه را نیز به محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، رییس‌جمهور و ملت ایران تبریک گفت و از تلاش‌های دولت‌های قطر، ترکیه و سوریه و مجموعه خیرین ترکیه، کارکنان وزارت امور خارجه ایران و سایر دستگاه‌هایی که با همدلی توانستند این زائران را آزاد کنند تشکر کرد.

آخرین تحولات سوریه و طرح‌های مطرح برای خاتمه بحران در این کشور از جمله پیشنهادها و فعالیت‌های اخضر ابراهیمی نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در سوریه، طرح بشار اسد رییس‌جمهور سوریه و طرح 6 ماده‌ای جمهوری اسلامی ایران در دیدار صالحی و اخضر ابراهیمی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش ایسنا در این دیدار که روز پنج‌شنبه در محل اقامت علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان در قاهره انجام شد، اخضر ابراهیمی گزارشی از آخرین تحولات جاری در سوریه و فعالیت‌های خود برای خاتمه بحران ارائه داد.

صالحی نیز با اشاره به شرایط سخت و حساس در سوریه و ضرورت به کارگیری اهتمام و تلاش‌های مستمر و فراوان برای حل این مشکل، از تلاش‌های اخضر ابراهیمی تقدیر و آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری و کمک به حل و فصل این مشکل اعلام کرد.

وی با اشاره به مواضع روشن کشورمان نسبت به این مساله از ابتدای این بحران، راه حل سوری - سوری بدون دخالت خارجی و توقف خشونت و انجام گفت‌وگوی ملی را تنها راه برون رفت از این مشکل توصیف کرد.

اخضر ابراهیمی نیز با تقدیر از طرح جمهوری اسلامی ایران در این‌باره، تصریح کرد: کشور شما در منطقه مهم است و از جایگاه و نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه می‌توان در راستای مصلحت منطقه استفاده کرد.

وی تاکید کرد که همه تلاش‌ها و طرح‌ها باید در جهت مصلحت مردم و کشور سوریه باشد.

طرفین در این دیدار بر ضرورت و اهمیت استمرار رایزنی‌های فیمابین تاکید کردند.

علی اکبر صالحی در ادامه برنامه سفرش به قاهره با نبیل‌العربی دیدار کرد.

به گزارش ایسنا دیدار وزیر خارجه کشورمان با دبیرکل اتحادیه عرب در هتل محل اقامت علی‌اکبر صالحی برگزار شد.

آخرین تحولات منطقه به ویژه تحولات سوریه و فلسطین در دیدار روز پنجشنبه صالحی با نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

در این دیدار که در محل اقامت وزیر امور خارجه کشورمان در قاهره انجام شد دو طرف در ارتباط با مسائل خاورمیانه و موضوع فلسطین گفت‌وگو کردند و بر ضرورت به کارگیری ظرفیت کشورهای منطقه در جهت احقاق حقوق مردم فلسطین و ایستادگی در قبال سیطره‌طلبی رژیم صهیونیستی تاکید کردند.

صالحی سیاست ایران در حمایت از کلیه تلاش‌ها در ارتباط با کمک به تحقق آرمان‌های فلسطین را یادآور شد.

نبیل العربی نیز در تشریح فعالیت‌های اتحادیه عرب در این رابطه اشغال اراضی فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی را بزرگ‌ترین مشکل خاورمیانه توصیف کرد.

وی خواستار مشورت و رایزنی با ایران درباره فلسطین شد.

سوریه از دیگر محورهای مذاکرات این دیدار بود و طرفین دیدگاه‌های خود را در ارتباط با برون‌ رفت از این مشکل بیان داشتند.

صالحی در این راستا به سیاست و موضع متوازن ایران از آغاز این بحران مبتنی بر تامین مطالبات مردمی از طریق راه حل سوری - سوری، عدم دخالت خارجی، توقف خشونت و گفت‌وگوی ملی اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان رییس جنبش عدم تعهد آماده همکاری با اتحادیه عرب در مساله سوریه و فلسطین است.

وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ظهر روز پنجشنبه هم‌چنین با محمد کامل عمرو، وزیر امور خارجه مصر دیدار کرد.

به گزارش ایسنا، دیدارعلی اکبر صالحی و محمد کامل عمرو در محل وزارت خارجه مصر انجام شد.

در این دیدار راه‌های گسترش دوجانبه روابط تهران و قاهره و آخرین تحولات منطقه از جمله مساله سوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین همکاری‌های اقتصادی به ویژه در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و انرژی از جمله مباحث مطرح شده در این دیدار بود.

در این دیدار همچنین با توجه به تاریخ و تمدن دو کشور ایران و مصر، بر ضرورت همکاری‌های گسترده در مبادلات مردم با مردم و صنعت گردشگری تاکید شد.

صالحی و محمد کامل عمرو همچنین بر همکاری‌های دو کشور در چارچوب سازمان‌های منطقه‌ای ایران به عنوان رییس جنبش غیرمتعهدها و مصر به عنوان عضو مهم اتحادیه عرب تاکید کردند.

کد خبر 197468

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز