همشهری آنلاین: آخرین نماز جمعه پائیزی در تهران به امامت آیت‌الله احمد خاتمی در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش یسنا، آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌ دوم نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به تحریم‌های دشمنان علیه ایران گفت: دشمنان روزی که ما را تحریم کردند، انتظار داشتند در کوتاه مدت چراغ سبزی از بین ملت به سوی آنها روشن شود و در واقع انتظار برخورد همراه گونه داشتند، اما آفرین به شما ملت که اسلام ، قرآن و مکتب اهل بیت را سربلند کردید.

وی با بیان این‌که این کشور، کشور اهل بیت‌ است، تصریح کرد: مردم ترجیح دادند با نظام اسلامی سختی‌ها را به جان بخرند و ما با تمام وجود رنج شما را لمس می‌کنیم؛ چرا که رنج شما،رنج ماست، اما این هزینه‌ی ایستادگی شماست که مزد آن را خواهید گرفت. چون ملتی که مثل سرو قامت کشیده شجاع و سرافراز ایستاده مورد عنایت بی‌کران خداوند قرار می‌گیرند.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری به شکار پهباد جاسوسی آمریکا توسط نیروهای دریایی سپاه پاسداران اشاره کرد و گفت: شکار پهباد جاسوسی آمریکا کار بسیار بزرگ نظام اسلامی بود، که به شکل سالم متوقف شد و به تمام رموزش دست یافته‌ایم. یعنی ملت ایران شعار نمی‌دهند و در جایش اقتدار را به رخ می‌کشند و این اتفاق نمونه‌اش بود.

وی با اشاره به این که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری قرار داریم گفت: شاهد فعالیت‌های کاندیداهای احتمالی در عرصه‌ انتخابات هستیم که باید به نکاتی در راستای سبک زندگی اسلامی توجه داشت.

امام جمعه موقت تهران با بیان این که فضای انتخاباتی ما باید با فضای انتخاباتی غرب فرق داشته باشد، توضیح داد: در فضای انتخاباتی غربی هیچ مرزی نیست و تهمت و افترا فراوان است که با جامعه ما سازگار نیست و در جامعه اسلامی نباید تهمت و افترا نرخ رایج باشد، چون کسی که کاندیدا می‌شود، مسلمان است و به خیال خود می‌خواهد خدمت کند و ممکن است شورای نگهبان او را رد و یا قبول کند. پس ورودش در این عرصه ملازم با فحش و خراب‌کردنش نیست. چون احترام مومن از احترام به فرشته ی خدا واجب‌تر است.

وی با طرح این پرسش که مومنی که وارد میدان انتخاباتی می‌شود، با چه مجوزی مورد تهمت و افترا و تخریب قرار می‌گیرد؟ گفت: گاهی روزنامه‌ها تخریب را به گروه‌ها می‌برند و این چه ادبیاتی است و تا کی برخی با ادبیات تخریبی زندگی خواهند کرد که در شان نظام اسلامی نیست.

امام جمعه این هفته تهران با بیان این که کاندیداهای ریاست جمهوری نباید خدمات 34 ساله نظام را زیر سوال ببرند، اظهار کرد: کاندیداها نباید طوری وانمود کنند که همه جا خراب است و فرشته نجاتی که می‌خواهیم اوست، چون این ادبیات خلاف انصاف است و سیاه نمایی در شان یک جامعه اسلامی و در شان کاندیدای ریاست جمهوری نیست.

وی با اشاره به فرارسیدن روز شهادت آیت‌الله حاج شیخ محمد مفتح و نامگذاری این روز با عنوان روز وحدت حوزه و دانشگاه گفت: وحدت حوزه و دانشگاه آرمانی است که همسال جمهوری اسلامی است و از آغاز پیروزی انقلاب این آرمان مطرح بوده که مقصود آن ائتلاف در هدف مقدس است.

خاتمی با بیان این که این نظام امانت دست حوزه و دانشگاه است، خاطر نشان کرد: حوزه و دانشگاه باید نظام را تقویت کند، البته نه با تعریف مداوم، بلکه به عنوان چشم تیزبین و بازوی فرهنگی مردم ، مراقبت باشند نقاط مثبت را تقویت کنند و نقاط منفی را نقد سازنده کنند و البته راه را نشان دهند.

وی افزود: از حوزه و دانشگاه انتظار تحول در علوم انسانی وجود دارد و باید علوم انسانی را با مبانی بومی و اسلامی عرضه کنند، نه غربی و البته در رابطه با سبک زندگی اسلامی نیز از حوزه و دانشگاه و شورای عالی انقلاب فرهنگی انتظارات بیشتر است.

این عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری به دهم سپتامبر روز بین‌المللی حقوق بشر اشاره کرد و گفت: مایه تاسف است که این روز گذشت و هیچ کس در عرصه‌ی حقوق بشر بررسی نکرد که در خط مقدم ناقضین حقوق بشر چه کسانی قرار دارند، در حالیکه دنیا باید ارزیابی می‌کرد مدعیان حقوق بشر چه کسانی هستند.

خاتمی با بیان این که به ده دلیل مدعی هستیم در خط مقدم ناقضین حقوق بشر دولت استکباری آمریکاست، توضیح داد: طبق اعلامیه حقوق بشر هیچ کس را نمی‌توان مورد شکنجه قرار داد، در حالی که بیش از 380 هزار تبعه خارجی را در سد بازداشتگاه مخفی و غیر مخفی در داخل و خارج آمریکا شکنجه می‌کنند که زندان‌های گوانتانامو نمونه‌ای از آن است . همچنین در حمله به عراق 285 هزار نفر کشته و زخمی شدند که بیش از 60 درصد کشته‌ها زنان ، پیرها و بیماران بودند.

وی با اشاره به این که کمیسر حقوق بشر در سازمان ملل در گزارشی از نقض گسترده حقوق بشر در آمریکا ابراز نگرانی می‌کند، گفت: آمریکا 350 پایگاه نظامی در گوشه و کنار کشورهای دنیا دارد و در تمام پایگاه‌ها حقوق بشر نقض می‌شود که این اعتراف دول اروپایی است. و همچنین آمریکا حامی دولت تروریسم صهیونیسم است که با کمال وقاهت اعلام می‌کند فلان کس را ترور می‌کنیم و دولتی است که تابلوی تروریسم است و در انتخابات اخیر آمریکا شاهد بودیم که رقبای انتخاباتی در حمایت از رژیم صهیونیستی مسابقه داشتند.

خاتمی با طرح این پرسش که آمریکا در تاریخ خود از کدام دیکتاتور حمایت نکرده است؟ گفت: از شاه، صدام، قذافی، بن علی ، نامبارک چه دولتی حمایت کرده است، 176 مورد نقض حقوق بشر در بحرین طبق گزارش سازمان ملل رخ داده است، که مستکبرین بحرینی با چراغ سبز دولت مستکبر آمریکا این جنایات را انجام می‌دهند.

امام جمعه موقت تهران با بیان این‌که در سوریه وحشی‌ها مدام جنایت می‌کنند، تصریح کرد: دیروز ( پنجشنبه 23 آذر) ساعت 7 صبح در سوریه بمبی منفجر شد که 18 کشته و 25 زخمی داشت و این جنایات با حمایت دولت مستکبر آمریکا انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که در تحریم تحمیلی به ایران مردم هدف هستند، اظهار کرد: تحریم دارویی یعنی مردم را تحت فشار قرار دادن که دست جنایتکار شما را قطع کردند و می‌خواهید انتقام بگیرید، اما دولت مستکبر آمریکا مطمئن باشد به فضل خدا مجازات این جنایت خود را خواهد داد و ملت مسلمان ایران آنها را روسیاه و مفتضح خواهند کرد.

خاتمی به برخورد با معترضان آمریکایی و کسانی که به سیاست استکباری اعتراض دارند اشاره کرد و افزود: این سیمای عریان آمریکاست که در خط مقدم ناقضین حقوق بشر است و تا آمریکا و قدرت‌های استکباری دیگر در سازمان ملل هستند، امیدی به این سازمان نیست و بیشریت باید دنبال سازمان ملل واقعی متشکل از ملت ها باشد.

وی با تاکید بر این که آنچه در سوریه اتفاق می‌افتد یک جنایت بزرگ بشری است خاطر نشان کرد: آزادگان جهان باید مقابل این حرکت‌ها بایستند؛ چرا که مخالفان دولت را مسلح به سلاح شیمیایی می‌کنند و دولت آمریکا به صراحت قاتلان مردم سوریه را به عنوان ائتلاف مخالفان به مشروعیت می‌شناسد که نقض همه قوانین بین‌الملل است و به تعبیرعامیانه آمریکا لات چاله میدانی است که وارد صحنه است و می‌گوید یا باید با ما باشید یا اصلا نباید زنده باشید، اما ملت مسلمان سوریه تاکنون مقاومت کرده‌اند و از این پس هم مقاومت خواهند کرد؛چرا که دهه سکوت استکبار است.

امام جمعه موقت تهران همچنین به حضور آیت‌الله محمد علی موحدی کرمانی به جمع امامان جمعه موقت تهران اشاره کرد و آن را گرامی داشت وگفت: آرزوی سلامتی، توفیق و نشاط برای این عالمی که از دید بنده منش و رفتارش الهی است، دارم و امیدواریم نفس گرم ایشان در این جایگاه سازنده نفوس باشد.

خاتمی در ابتدای خطبه‌های دوم نماز جمعه این هفته تهران دو عنصر تقوا و هزینه کردن برای خداوند را باعث سربلندی و مانع زمین خوردن دانست و ولادت امام باقر (ع) و امام کاظم (ع) را که در پیش روست تبریک گفت و به خاطر فرارسیدن شهادت امام مجتبی (ع) تسلیت گفت و افزود: ابراز ادب به ساحت مقدس خاندان عصمت و طهارت مهم است، چون هر چه داریم به برکت این توسل‌ها و ارز ادب‌هاست.

آیت‌الله سید احمد خاتمی همچنین در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته تهران با بیان این که دعوت به تقوا سرلوحه دعوت همه انبیاء الهی بوده است، اظها رکرد : سربلندی، سعادت و سیادت انسان از رهگذر تقوا می‌گذرد.

وی یکی از مباحث مهم اخلاق را اخلاق اجتماعی دانست و تصریح کرد: در حوزه ی اخلاق اجتماعی اصول فراوان داریم و با الهام از رهنمود مقام معظم رهبری تحت عنوان سبک زندگی اسلامی، برداشت ما این است که بسیاری از آنچه در سبک زندگی اسلامی در زندگی اجتماعی مطرح است در حوزه اخلاق اجتماعی می‌گنجد.

امام جمعه موقت تهران با تاکید بر ضرورت آنکه باید جمعی در عرصه‌ی سبک زندگی اسلامی آسیب شناسی انجام دهند گفت: با کمک حوزه و دانشگاه باید موضوعات مورد نیاز سبک زندگی اسلامی را تبیین و آنها را عرضه کرد و البته زمینه اجرای زندگی اسلامی را فراهم نمود.

خاتمی تاکید کرد: انتظار است که با رهنمود مقام معظم رهبری در مورد سبک زندگی اسلامی شعاری برخورد نشود و شورای عالی انقلاب فرهنگی، رسانه‌ی ملی و رسانه‌های مکتوب به طور جد به این موضوع بپردازند.

امام جمعه این هفته تهران با بیان این‌که نفس طرح سبک زندگی اسلامی به این معنا است که اسلام برنامه‌ی زندگی است،‌ تصریح کرد: رسالت اسلام تنها آبادی آن جهان نیست، بلکه اسلام می‌خواهد آن جهان و این جهان انسان را بسازد.

وی با اشاره به این که اسلام آیین زندگی است از قبل از ولادت تا بعد از وفات. افزود: جریان سکولار نقطه مقابل این فکر است و می‌گوید دین نباید در حوزه‌ی زندگی مردم دخالت کند.

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان با اشاره به این که امام (ره) در سال 1348 درس ولایت فقیه را مطرح کردند، افزود: امام (ره) فرمودند که این تفکر که اسلام دین زندگی نیست، تفکری صهیونیستی و وارداتی از سوی فرقه‌های باطل دیگر است. اما الگوی سبک زندگی اسلامی یعنی پذیرفته‌ایم دین برنامه‌ی زندگی است.

خاتمی با بیان این که آنچه قرآن و حدیث از ما می‌طلبد، تنها شعار دین نیست، بلکه شعار همراه با عمل است و البته تجلی دین در زندگی‌مان، خاطر نشان کرد: از جمله آیات و روایات به خوبی این مضمون استنباط می‌شود که قرآن و حدیث مسلمان عملی می‌خواهد که در عمل اسلام‌شان را به نمایش گذارند.

امام جمعه موقت تهران به روایاتی درباره‌ی جلوه‌های مسلمانی اشاره کرد و گفت: کسی که صبح کند و به فکر مسلمانان نباشد، نامسلمان است. کسی که فریاد دادخواهی و کمک بشنود، اما پشت گوش اندازد نامسلمان است. و کسی که با همکاران و همسایگانش خوب رفتار نکند، ربطی به اهل بیت (ع) ندارد و سبک زندگی‌اش اسلامی نیست، چون شیعه باید شیعه بودن را در عمل نشان دهد.

خاتمی از جذاب‌ترین شیوه‌های تبلیغ دین را تبلیغ عملی دانست و اظهار کرد: باید همه اسلام و رفتار اسلامی را به شکل تبلور یافته در اشخاص ببینند، آنچنان که پیامبر (ص) و امامان دیدند.

کد خبر 194294

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار