همشهری آنلاین: گروهی از زیست‌شناسان موفق به کشف گونه‌ای ماهی کور و بدون فلس در یکی از غارهای جزیره‌ای کوچک در ویتنام شده‌اند.

ماهی

به گزارش NBC، این ماهی جدید که به خانواده ماهی‌های غار‌نشین لوچ تعلق دارد،‌ Draconectes Narinosus (به لاتین به معنی اژدهای شناگر با حفره‌های بزرگ بینی) نامگذاری شده است.

عدم وجود چشم و فلس یکی از رایج‌ترین سازگاری‌های طبیعی جاندارانی است که در تاریکی اعماق غارهای آهکی تکامل یافته و زندگی می‌کنند. مانند دیگر انواع ماهی‌های غاری، زندگی این ماهی نیز محدود به زندگی درون آبهای شیرین است و نمی‌تواند در دریا زندگی کند.

ماهی

به گفته محققان توانایی بقای این ماهی در زیستگاهی به این کوچکی و نا‌امنی شگفت‌انگیز است. جزیره ون‌جیو، جزیره زیستگاه این ماهی، سازه‌ای در خلیج ها‌لانگ است که از بازوهای بلند و باریکی برخوردار بوده که بیشترین وسعت آنها 400 متر است. به علاوه وسعت دریاچه آب شیرینی که درون غار کشف شده به سختی به 200 متر می‌رسد.

دانشمندان هنوز نمی‌دانند که آیا گونه‌های مشابه دیگری نیز وجود دارند یا خیر و یا اینکه آیا D-Narinosus تنها گونه نجات یافته از این خانواده از ماهی‌ها است. با این همه در این منطقه تعدادی از ماهی‌های خانواده لوچ شناسایی شده و در انتظار بررسی و مطالعه بیشتر قرار دارند.

کد خبر 193033

برچسب‌ها