همشهری آنلاین: دانشمندان موفق به کشف گونه‌ای جدید از جانداری به نام لوریس تنبل شده‌اند که گزش آن می‌تواند عواقب ناخوشایندی به دنبال داشته باشد.

به گزارش نشنال‌جئوگرافیک،‌ این جاندار کوچک که بومی جنوب و جنوب شرق آسیا بوده و به خاطر چشمان درشت و حرکات آرامش بسیار شهرت دارند، تا کنون به خوبی شناخته نشده‌اند،‌زیرا اغلب در هنگام شب به فعالیت‌های مختلف مشغول می‌شوند.

با این‌همه محققان به تازگی با بررسی چندین گونه از این تنبل‌ها موفق به کشف گونه‌ای جدید از آنها شده‌اند که Nycticebus Kayan برونئو نامیده شده است. تفاوت‌های ظاهری که میان این جاندار با دیگر گونه‌های تنبل‌ها وجود دارد به اشتباه با دیگر گونه‌ها دسته‌بندی شده بود اما اکنون محققان موفق شده‌اند این گونه کاملا متفاوت از دیگر گونه‌ها است.

تنبل

این تنبل نیز مانند دیگر انواع تنبل‌ها از گزشی سمی برخوردار است. برای دسترسی به سم، تنبل دست‌هایش را به زیر بغل‌هایش می‌کشد، جایی که غدد سمی قرار گرفته‌اند و سپس سم را به دندان‌هایش می‌زند تا با این‌کار پس از گزیدن بتواند انسان یا شکارچی خود را در شوک آنلافیلاکسیک مهلکی قرار دهد.

تنبل‌ها از این سم برای شکار کردن و یا محافظت از فرزندانشان نیز استفاده می‌کنند،‌برای مثال سم را بر روی بدن فرزندانشان می‌پاشند تا در زمان عدم حضورشان در آشیانه، از آنها در برابر شکارچیان محافظت کند. با این‌همه این ترفند محافظتی زیاد هم نتوانسته این جاندار را از خطر انقراض نجات دهد و تنبل‌ها اکنون در لیست گونه‌های آسیب‌پذیر قرار دارند.

کد خبر 194544

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار