همشهری آنلاین: برگزیدگان ششمین جشنواره سینما حقیقت در مراسمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان سینمایی و جمعی از فیلمسازان مستند در تالار وحدت معرفی شدند.

پوستر جشنواره سینمایی

به گزارش ایرنا، برگزیدگان ششمین جشنواره سینما حقیقت شنبه شب 20 آبان در مراسمی با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد شمقدری رییس سازمان سینمایی و جمعی از مدیران سینمایی و فیلمسازان در تالار وحدت برگزار شد.

برگزیدگان این رویداد در بخش های مختلف به این شرح اعلام شد:

مستند آزاد

لوح تقدیر: فرهاد ورهرام برای فیلم مستند "از آلپ تا دماوند"، دیپلم افتخار: حمید جعفری برای مستند "ز گفتار دهقان..."، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: آرش لاهوتی برای فیلم "راننده و روباه".

مستند اجتماعی

لوح تقدیر: محسن استادعلی برای فیلم "سکوت"، دیپلم افتخار: نوا رضوانی برای فیلم "ظغال" و تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: محمد احسانی برای کارگردانی فیلم "گنبد مینا".

مستند پُرتره

دیپلم افتخار: فرامرز وکیلی کارگردان مستنند "جان مستر"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: بکتاش آبتین برای فیلم "13 اکتبر 1937".

مستند تاریخی

دیپلم افتخار: محمدرضا حاجی غلامی کارگردان فیلم "زوران" و فرشاد اکتسابی برای فیلم "راز یک مجسمه"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: احسان معصوم برای فیلم "شهری که می شناسم".

مستند جنگ

لوح تقدیر: حبیب احمدزاده برای کارگردانی "بهترین مجسمه دنیا"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: رحیم ذبیحی برای فیلم "سنگ مزاری برای برادر شهیدم".

مستند خانواده

لوح تقدیر: فرشید اخلاقی پور برای فیلم "خانواده چند صد نفری" و فائزه عزیزخانی برای اثر "خانه سنگ ندارد"، دیپلم افتخار: سیدحامد نوبری برای فیلم "بی بی تولدت مبارک"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالله عزیزی برای کارگردانی "نوروز در نئور".

مستند دینی و آیینی

لوح تقدیر: شریف اسلامی برای فیلم "آخر شاهنامه"، دیپلم افتخار: ایرج حبشی برای کارگردانی "دو محراب"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: مهدی زمانپور کیاسری برای فیلم "30 سال زندگی با 100 بند".

مستند زیست محیطی

لوح تقدیر: فتح الله امیری برای فیلم "در جستجوی پلنگ ایرانی"، دیپلم افتخار و هدیه نقدی: میترا روحی منش برای فیلم "حیات"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: مازیار مشتاق گوهری برای کارگردانی فیلم "پرواز در آب".

مستند سیاسی

لوح تقدیر: سید احسان اصغرزاده کارگردان مستند "رویای آمریکایی"، دیپلم افتخار: محسن خان جهانی برای کارگردانی "صندلی شماره 257، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالحمید ارجمند برای فیلم مستند "مرگ در دور دست".

مستند قوم شناسی

لوح تقدیر: امید عبداللهی برای فیلم "بوی بنفشــــه" و حجت طاهری برای فیلم "با یاری ها"، دیپلم افتخار: فریدون نجفی برای کارگردانی "کوچ زودهنگام".

بخش ویژه- حمایت از کار (پاسداشت شعار سال)

دیپلم افتخار: میثم میرزایی برای فیلم "یک سطر واقعیت"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عارش کوردسالی برای فیلم "نفت آتش خاک".

نگین درخشان

لوح تقدیر: شهرزاد پویا و شیرین وحیدی برای کارگردانی فیلم "زنان ماهیگیر" و بهروز فرجی برای فیلم "از سنیز تا سیراف"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالعزیز قاسمی برای فیلم "مانگرو".

بهترین فیلم ها (ویژه تهیه کننده ها)

بهترین فیلم کوتاه جشنواره

لوح تقدیر: «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» و محمدعلی هاشم زهی (تهیه کنندگان مستند کوتاه "آک.آپ.آس"، دیپلم افتخار: فریدون نجفی تهیه کننده "دختر بس"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: نوا رضوانی تهیه کننده "ظغال".

بهترین فیلم نیمه بلند جشنواره

لوح تقدیر: پژمان لشکری پور و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه کنندگان مستند نیمه بلند "از نفس افتاده ها"، دیپلم افتخار: عبدالحمید ارجمند تهیه کننده "مجنونی از اسکاندیناوی"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: محمد احسانی تهیه کننده "گنبد مینا".

بهترین فیلم بلند جشنواره

لوح تقدیر: حمیدرضا تفته تهیه کننده ˈ1030ˈ، دیپلم افتخار: فتح الله امیری تهیه کننده "در جستجوی پلنگ ایرانی"، تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: رامتین بالف تهیه کننده "رودخانه لیان".

بخش فنی

بهترین تصویربرداری

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: رامتین بالف و رشاد بالف تصویربرداران "رودخانه لیان".

بهترین صداگذاری

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: سارا نصرآبادی صداگذار مستند ˈ1030ˈ

بهترین تدوین

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: فرشاد اکتسابی تدوینگر "راز یک مجسمه".

بهترین پژوهش

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی: عبدالحمید ارجمند برای فیلم "راز یک مجسمه".

بخش بین الملل

مستند کوتاه:

جایزه ویژه هیات داوران: "سوگواری یومن" از چین

بهترین فیلم: "فشردگی و انقلاب" از کوبا

مستند نیمه بلند:

جایزه ویژه هیات داوران: "او می خواند" از بوتان

بهترین فیلم: "تونیا و فرزندانش" از لهستان

مستند بلند:

بهترین فیلم: "من مزدور سفید هستم از ایران" به تهیه کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

ششمین جشنواره سینما حقیقت 13 تا 20 آبان ماه در تهران برپا بود.

 

کد خبر 190866

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار