مجموع نظرات: ۰
پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک بررسی در حیوانات آزمایشگاهی نشان می‌دهد دارویی که برای مهارکردن اشتیاق معتادان به مواد روانگردان به کار می‌رود، ممکن است به مهار کردن پرخوری عصبی هم کمک کند.

binge

به گزارش لایوساینس در این بررسی پژوهشگران آمریکایی با چهار برابر کردن غذای گروهی از موش‌های آزمایشگاهی نسبت به موش‌های دیگر - با خوراندن رژیم غذایی با قند بالا برای یک ساعت در روز - آنها را به وضعیتی شبیه انسان‌های دچار پرخوری عصبی درآوردند.

اما پس از اینکه داروی نالترکسون به بخشی از مغز این موش‌ها به نام "قشر پیش‌پیشانی" تزریق شد، آنها کمتر غذا خوردند و میزان غذای‌شان به موش‌ها با رژیم غذایی عادی نزدیک شد.

نالترکسون گیرنده‌های اپیوئیدی (شبه افیونی) مغز را که بوسیله داروهایی مانند مرفین و هروئین فعال می‌شوند، و تصور می‌رود در رفتار خوردن هم دخیل باشند، مهار می‌کند. این دارو برای کمک به ترک معتادان تجویز می‌شود.

به گفته این پژوهشگران از آنجایی که این بررسی در موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است، هنوز بسیار زود است که مشخص کرد آیا این یافته‌ها در انسان‌ها هم صدق می‌کند، یا نه.

اما این یافته‌ها قشر پیش‌پیشانی را به عنوان ناحیه‌ای از مغز که نقش مهمی در رفتار پرخوری عصبی دارد، مشخص می‌کند. قشر پیش‌پیشانی نقش مهمی در تصمیم‌گیری و کنترل رفتار دارد.

البته این پژوهشگران می‌گویند نالترکسون ممکن است گیرنده‌های اپیوئیدی را در هر جایی از مغز مهار کند، و بررسی‌های آینده باید مشخص کنند که آیا دارویی که به طور خاص گیرنده‌ها در قشر پیش‌پیشانی را هدف قرار می‌دهد، می‌تواند اثر قوی‌تر در مهار رفتار خوردن داشته باشد یا نه.

کد خبر 188233

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار