چهارشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۳:۰۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس کرسی یونسکو در آموزش سلامت در ایران گفت: شیوع اختلالات روانی در جوامع مختلف 20 تا 30 درصد است که 80 تا 90 درصد این میزان در کشورهای جهان سوم به ویژه ایران است.

روانی بیماری افسردگی

به گزارش ایلنا، مصطفی معین در دومین همایش سالانه سلامت روان و رسانه ، از شیوع سرخک و دیفتری در سال‌های دور در جوامع جهان سوم یادآوری کرد و گفت عواملی مانند فقر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در ایجاد اختلال روانی در جهان سوم تاثیر گذار است.

 به گفته معین،‌ رئیس مرکز تحقیقات ایمونولوژی آسم و آلرژی، افسردگی اساسی‌ترین علت ناتوانی و از کار افتادگی در سطح جهان است.

 این متخصص آلرژی با یادآوری چهار ستون اصلی سلامت گفت: آزادی و رهایی از ترس، آزادی و رهایی از نیاز، آزادی و زندگی همراه با کرامت و آزادی و رهایی از سوانح و بلایا چهار ستون اصلی سلامت است.

 وی با یادآوری روند تاریخی افزایش نابرابری در جهان گفت: بی‌عدالتی در تمام دنیا در حال فراگیری‌ست و 10 درصد از بالاترین سطح جامعه 70 درصد ثروت را در دست دارند و 70 درصد پایین ترین سطح جامعه 10 درصد ثروت را.

 به گفته معین عوامل اجتماعی درسلامت 55 درصد نقش دارند و 5 درصد این نقش مرتبط به مسایل ژنتیکی است که در کنار مسایل اجتماعی در مورد بیماری‌هایی مانند آسم وآلرژی در حال افزایش است.

 وی افزود: وزارت بهداشت تنها می‌تواند در 10 درصد عوامل مرتبط با سلامت نقش تعیین کننده داشته‌باشد.

 رئیس کرسی آموزش سلامت در ایران عوامل اجتماعی را به این شرح برشمرد: آپارتمان‌نشینی، هوا، محیط زیست، دسترسی به اطلاعات،‌غذا، سیستم بهداشت و درمان، حقوق شهروندی، ساختار حکومت،‌ کرامت شهروندی، عدم تبعیض، تغییرات آب و هوا و فرار مغزها.

 معین رابطه بین بیماری و آسیب اجتماعی را با نابرابرهای اجتماعی و تبعیض رابطه مستقیم دانست و تصریح کرد که بین عدالت اجتماعی با شرایط روحی و روانی افراد رابطه مستقیم وجود دارد.

 این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران علل افزایش شیوع و بار اختلالات روانی را اختلال در ساختار و پیوندهای خانوادگی‌، گسترس شهرنشینی‌، بیکاری‌، فقر و گرسنگی، نابرابری جنسیتی ،‌قومیتی و نژادی و حتی افزایش نابرابری از منظر جهانی دانست.

 معین تاکید کرد: استرس‌های مختلف مانند نابرابری‌های اقتصادی، ‌سو استفاده از دین، تبعیض جنسیتی و قومی می‌تواند موجب کاهش قدرت دفاعی بدن و به دنبال آن وقوع انواع مشکلات روانی برای افراد شود.

 وی ادامه داد: شیوع اختلالات روانی به دنبال افزایش استرس‌های اجتماعی حتی با آزمایش قابل اثبات است.

 به گفته وی وجود زمینه‌های ژنتیک در فرد و قرار گرفتن د رمعرض استرس‌های محیطی می‌تواند موجب اختلال روانی شود.

 معین با یادآوری لزوم انگ زدایی از بیماران روانی، در مورد مصرف بی‌رویه دارو در سطح جهان گفت: بیش از 50 درصد داروها در دنیا نابه‌جا مصرف می‌شوند حال با تجویز نادرست پزشک یا مصرف نادرست توسط بیماران.در این بین مصرف بی رویه آنتی بیوتیک با مسکن ها و آرام بخش ها و از آن بیشتر مصرف داروهای تزریقی بیش از داروهای دیگر است.

 وی ادامه داد: 10 تا 20 درصد بودجه بهداشت و درمان در کشورهای توسعه به دارو اختصاص می یابد و 20 تا 40 درصد آن برای کشورهای در حال توسعه هزینه می‌شود.

 معین افزود: مصرف داروهای تزریقی 4 برابر بیشتر از میانگین جهانی است و عوارض آن به مراتب بیشتر از داروهای خوراکی؛ در همین زمینه مصرف دارو درایران در آسیا بعد از چین با یک میلیارد و 200 میلیون نفر در رتبه دوم قرار دارد.

 معین علت مصرف بی‌رویه دارو را نبود اطمینان نسبت به دسترسی به دارو آموزش ندادن توسط پزشکان دانست.

کد خبر 161400
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز