همشهری آنلاین: عکس چیدمان‌های داریوش نهداران بر روی دیوار گالری شکوه رفتند.

نمایشگاه آثار هنری

به گزارش همشهری آنلاین، نهداران در این نمایشگاه عکس هایی را ارائه داده است که دیجیتال آرت محسوب می‌شوند.

او در این عکس ها که بستر زیرینش روزنامه اطلاعات قدیمی می‌باشند، مستند سازی کرده است. به همین خاطر همه تک فریم بوده و به هیچ عنوان در نرم افزار فتوشاپ تغییری نکرده اند.

استفاده متنی در این آثار کمک می‌کند تا مخاطب درک بهتری از آن داشته باشد اما هنرمند در این عکس ها آگاهانه قسمت هایی از روزنامه ها را از بین برده و المانهای تصویری را جایگزین آن کرده است تا ذهن مخاطب را فعال سازد و با توجه به عناصر و المانهایی چون شیرآب به مثابه چاه نفت، درختانی که به آنها دخیل می‌بندند، سیب، کتاب، گل ...بخش های خذف شده را بازسازی کند.

داریوش نهداران در مورد استفاده از روزنامه اطلاعات به عنوان موضوع آثارش می‌گوید: روزنامه اطلاعات یکی از قدیمی ترین روزنامه‌هایی است که در عصر معاصر در ایران چاپ می‌شود و اخباری که نقل کرده سندیت تاریخی دارد.

از دیگر دلایل استفاده من از این روزنامه بخاطر مفهوم اطلاعات است، آثار من نیز قرار است که اطلاع رسانی کنند به همین دلیل این عنوان را برای عکس ها برگزیدم.

نهداران در واقع سعی کرده است در این آثار هنر مفهومی را با مدیم عکس بازسازی کند و آثاری که ارائه داده است به شدت بین‌گرا و مفهوم برانگیزند.

در زیر ساخت ثابت تمام کارهایش بافتی از کویر به چشم می‌خورد که به معنای قدیمی و کهن بودن می‌باشند، در دل این کویر زایش هایی را شاهد هستیم.

او در واقع در این آثار تاریخ را بازگویی می‌کند. از ارزش ها، فرهنگ و آیین کهن سرزمینمان می‌گوید که هیچگاه در زیر گرد و غبار زمانه و تاریخ پنهان نمی‌ماند.

او در این عکس ها با المانهایی که بکار برده است گذشته، حال و آینده را در تصویر ثبت کرده است.

وی معتقد است : خاک از گذشته خبر می‌دهد و شکفتن و زایش در خاک از حال می‌گوید، قطرات آب و سایه هایی از درختان نیز خبر از آینده می‌دهند.

او در ادامه اضافه می‌کند: این عکس ها در ابعاد بزرگ و درفضای گالری مفهوم خود را بیان می‌کنند و بر روی مخاطبان تاثیر گذار هستند اگر آنها در کامپیوتر و با ابعاد کوچک دیده شوند احساسی که مد نظرمن است را القا نمی‌کنند.

نهداران در کنار این عکس ها اینستالیشنی در وسط گالری ارائه داده که بافت کویری رابه همراه روزنامه اطلاعات جدیدی قرار داده است.

او با این رویکرد نشان داده است خلق آثار هنری اش به چه شکلی بوده و در واقع به عکس هایی که روی دیوار هستند تجسم بیرونی بخشیده است.

این سومین نمایشگاه انفرادی داریوش نهداران محسوب می‌شود، او متولد 1362 اصفهان است و کارشناسی نقاشی خود را از دانشگاه علم و فرهنگ تهران اخذ کرده است.

نهداران در سال 2010 میلادی جایزه نخست عکاسی مستند اجتماعی جشنواره عکس همقدم دانشگاه سوربن فرانسه را از آن خود کرده است.

نمایشگاه داریوش نهداران تا چهارشنبه 19 مهر ماه در گالری شکوه واقع در فرمانیه،بلوار اندرزگو،خیابان سلیمی شمالی،کوچه امیر نوری،پلاک 19 دایر است و علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت 16 تا 20 از این آثار دیدن کنند.

 

 

کد خبر 187078

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار