همشهری‌آنلاین: بدنبال تحرکات نظامی ارتش ترکیه در مرزهای جنوبی این کشور و حملات توپخانه‌ای به مواضعی در خاک سوریه، هزاران نفر در شهراستانبول ترکیه، طی تظاهراتی شعارهای ضد جنگ سر دادند.

«ما جنگ نمی‌خواهیم» و «ما سربازان امپریالیست‌ها نخواهیم بود» از شعارهایی بود که تظاهرات کنندگان به جز در استانبول، در شهرهای آنکارا، ازمیر، مرسین و اسکی شهر نیز سر دادند.

به گزارش یورونیوز؛ همزمان، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در نشستی که با شرکت محمد رضا رحیمی، معاون رئیس جمهوری ایران در آنکارا برگزار شد گفت: «آنچه ما می‌خواهیم صلح و امنیت برای منطقه ماست. این چیزی است که برای ما مهم است. ما قصد جنگ نداریم.»

اما برغم تاکید معاون اردوغان مبنی بر عذرخواهی رسمی سوریه، بشار جعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد، با تکذیب این خبر گفت ما تسلیت صمیمانۀ خود را به ترکیه ابراز داشته‌ایم اما عذرخواهی نکرده‌ایم.

بشیر آتالای، معاون نخست وزیر ترکیه، پیش‌تر و در همین خصوص گفته بود:«سوریه مسئولیت حمله خمپاره‌ای را قبول و عذرخواهی می‌کند. سوریه می‌گوید این کار دیگر تکرار نخواهد شد. سازمان ملل متحد میانجیگری و عصر با دولت سوریه گفتگو کرد و سوریه از طریق این سازمان این اظهارات را بیان کرد.»

حملۀ خمپاره‌ای از خاک سوریه که جان دو زن و سه کودک در شهرستان «آقچاقلعه» ترکیه را گرفت و بدنبالش تحرکات و حملات تلافی جویانۀ نظامی ترکیه، نه تنها به تنش موجود بین دو همسایه افزوده بلکه به خطر گسترش ناآرامی‌های سوریه به خارج از مرزهای این کشور افزوده و به ترس منطقه‌ای از رویارویی نظامی دمشق و آنکارا نیز دامن زده است.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، پس از آنکه تظاهرات صلح آمیز اصلاح طلبانه در سوریه به ناآرامی‌ها و سپس به جنگ مسلحانه مخالفان علیه دولت بشار اسد تبدیل شد از رئیس جمهوری سوریه برید.

آنکارا، در کنار قدرت‌های غربی خواهان کنار گیری بشار اسد از قدرت است.

کد خبر 186816

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار