یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۲
۰ نفر

همشهری آنلاین: نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد، میکروب‌هایی که به طور معمول در پوست وجود دارند، از بدن در برابر عفونت محافظت می‌کنند

میکروب‌های پوست، حافظ بدن در برابر عفونت

به گزارش ایرنا، از آنجایی که پوست بزرگ‌ترین و وسیع‌ترین اندام بدن است تعامل زیادی با میکروب‌های محیط دارد.

اگرچه سلول‌های ایمنی پوست از بدن در برابر ارگانیسم‌های مضر محافظت می‌کنند اما تا کنون مشخص نشده است که آیا میلیون‌ها میکروبی که به طور طبیعی در پوست هستند و به میکروب‌های پوستی معروفند نیز در این میان نقش مفیدی دارند یا خیر.

در این مطالعه، محققان موسسه ملی بهداشت (NIH) در آمریکا با بررسی موش‌ها مشاهده کردند که میکروب‌های پوست در تعامل با سلول‌های ایمنی موجود در پوست، از سیستم ایمنی بدن محافظت می‌کنند.

در این مطالعه محققان موش‌ها را به دو دسته تقسیم کردند، یک دسته موش‌های بدون میکروب و به موش‌های دسته دیگرˈ کامنسال استافیلوکوکوس اپیدرمیدیسˈ پوست انسان را پیوند زدند.

نتایج این مطالعه نشان داد که این گونه میکروب‌ها، سلول ایمنی پوست موش را قادر می‌کند تا یک مولکول علامت دهنده که برای محفاظت از بدن در برابر میکروب‌های مضر، لازم و ضروری است، تولید کند.

همچنین محققان موش‌های میکروب دار و بدون میکروب را در معرض یک انگل قرار دادند و مشاهده کردند که موش‌های بدون میکروب در مواجهه با این انگل واکنش ایمنی موثری نشان نمی‌دهند درحالی که موش‌های میکروب دار، این واکنش ایمنی را نشان دادند.

کد خبر 185436
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز