جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۱ - ۰۹:۰۳
۰ نفر

همشهری آنلاین: نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد خیار دریایی و توتیای دریایی می‌توانند با تغییر خاصیت کشسانی کلاژن در بدن‌شان، جوان به نظر برسند این تحقیقات می‌تواند راه جدیدی برای جوان ماندن پوست باشد

راهی جدید برای جوان ماندن پوست

محققان دانشگاه لندن ژن‌های این موجودات دریایی را که به خار پوستان معروف‌اند مورد بررسی قرار دادند. آنها ژن‌هایی را برای "مولکول‌های پیام آور" موسوم به پپتیدها یافتند که توسط سلول‌ها آزاد می‌شوند و به دیگر سلول‌ها در بدن می‌گویند چه کار انجام دهند.

موریس الفیک مجری این تحقیقات گفت: احتمالا مهمترین کشف تحقیقات ما یافتن ژن‌های رمز کننده پپتیدها بود که موجب سفت و یا نرم شدن سریع کلاژن در دیواره بدن خیار دریایی می‌شد.

به گفته وی اگرچه توتیای دریایی و خیار دریایی خیلی شبیه ما نیستند اما ما بسیار به آنها مرتبط هستیم.

وی افزود همانطور که سن افزایش می‌یابد تغییرات در کلاژن موجب بروز چروک‌هایی در پوست می‌شود از این رو اگر دریابیم چگونه پپتیدها موجب می‌شوند دیواره بدن خیار دریایی به سرعت سخت و یا نرم می‌شود، تحقیقات ما می‌تواند به ارائه شیوه‌های جدیدی برای حفظ ظاهر جوان و سالم پوست منجر شود.

این دانشمندان توالی DNA هزاران ژن را در توتیای دریایی بنفش و خیار دریایی خوراکی را بررسی کردند و به طور خاص به دنبال ژن‌های رمزکننده مولکول‌های پیام اور پپتیدی گشتند.

الفیک گفت: دریافتیم توتیای دریایی پپتیدی دارد که بسیار شبیه کالسیتونین، هورمون تنظیم کننده قدرت استخوانهای ما، است.

از این رو جالب خواهد بود دریابیم آیا پپتیدهای از نوع کالسیتونین نقش مشابهی را در این موجودات خارپوست دارند یا خیر.

کد خبر 186805
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز