همشهری آنلاین: به گفته مدیر کل نظارت و ارزیابی فرهنگی وزارت علوم، عدم برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، نداشتن برنامه مدون برای عفاف و حجاب و عدم درک درست از فعالیت‌های فرهنگی از جمله قصور دانشگاه‌ها در امور فرهنگی است.

احمد علمشاهی در گفتگو با مهر، با بیان اینکه در سال تحصیلی گذشته تیم فرهنگی و نظارتی معاونت فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از 64 دانشگاه کشور بازدید به عمل آورد، به برخی از مهمترین نواقص فرهنگی دانشگاهها اشاره کرد.

هزینه بودجه های فرهنگی در امور عمرانی و رفاهی

وی درباره عدم هزینه کرد بودجه های فرهنگی در دانشگاهها به مهر گفت: در برخی دانشگاهها مشاهده شد بودجه های فرهنگی در ردیفی که اختصاص یافته بودند هزینه نشدند و در عوض به علت کمبود اعتبار در زمینه های دیگری از جمله عمرانی، رفاهی و تغذیه مصروف شدند.

وی تاکید کرد که عمده این موارد در دانشگاههای کوچکتر و موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی نمود بیشتری داشت.

عدم تعامل مدیریت دانشگاه با تشکل‌های دانشجویی

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه تعامل بدنه مدیریتی برخی دانشگاهها با دانشجویان و تشکلهای دانشجویی بسیار ضعیف بود، اظهار داشت: برگزاری جلسات مداوم با تشکلهای دانشجویی، عدم برقراری ارتباط با این تشکلها و عدم بازدید از خوابگاهها از جمله تعاملات ضعیف مدیریت برخی دانشگاهها با بدنه دانشجویی به شمار می آید.

کرسی‌هایی که برگزار نشد

مدیر کل دفتر نظارت و ارزیابی فرهنگی وزارت علوم در ادامه اعلام کرد که برخی دانشگاههای کوچکتر حتی هیأتهای برگزاری کرسیهای آزاد اندیشی را هم انتخاب نکرده بودند و هیچ کرسی در این دانشگاهها برگزار نشده بود.

نداشتن برنامه برای رعایت عفاف و حجاب

به گفته علمشاهی، برخی دانشگاهها هیچ برنامه مدونی برای حجاب و عفاف نداشتند که این خلاف رویه های وزارت علوم است و البته به این دسته از دانشگاهها از طریق معاونت فرهنگی این وزارتخانه تذکراتی داده شد.

نظارت‌های اشتباه بر روند چاپ نشریات

وی در ادامه اعلام کرد که نظارت بر نشریات در دانشگاهها باید بعد از چاپ و انتشار صورت می گرفت که در برخی دانشگاهها این روند پیش از چاپ انجام می شد که در این مورد برخی دانشگاهها تذکر دریافت کردند.

مدیر کل نظارت و ارزیابی فرهنگی وزارت علوم همچنین اعلام کرد که روند صدور مجوز نشریات نیز به کندی و در فاصله زمانی زیادی صورت می گرفت که با اعتراض دانشجویان مواجه شده بود.

نداشتن برنامه مدون فرهنگی و کمبود نیروی انسانی

این مقام مسئول در وزارت علوم با اشاره به دیگر نواقص فرهنگی دانشگاهها از بی برنامگی و روزمرگی دانشگاهها در امور فرهنگی یاد کرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: نداشتن کارشناس و نیروی انسانی در امور فرهنگی و عدم استفاده بهینه از فضاهای فرهنگی از دیگر بی توجهی های دانشگاهها به امور فرهنگی به شمار می آید.

به گفته عملشاهی دانشگاههایی که دارای معاون فرهنگی مجرب هستند از تراز فرهنگی مناسب تری برخوردارند و این نواقص کمتر در آنها دیده می شد.

وی افزود: کم توجهی به آیین نامه ها و برنامه های ابلاغ شده از سوی وزارت علوم، عدم درک درست از اهمیت برنامه های فرهنگی و چند مورد دیگر از دیگر کوتاهی‌های فرهنگی در دانشگاهها به شمار می‌آید.

مدیر کل نظارت و ارزیابی فرهنگی وزارت علوم اعلام کرد که برخی از این موارد در قالب گزارش به وزیر علوم ارائه شد یا دانشگاهها از سوی معاون فرهنگی این وزارتخانه تذکر دریافت کردند و زمانی به آنان برای جبران این موارد داده شد.

کد خبر 183493

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز